Dwanaście pielęgniarek posiada specjalizację. Czy wszystkie powinny mieć je uznane?

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Dwanaście pielęgniarek posiada specjalizację. Czy wszystkie powinny mieć je uznane?

Jakie specjalizacje powinien uznać pielęgniarkom pracodawca…

W dniu 4 czerwca 2024 roku w artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poruszyliśmy zagadnienie w zakresie uznawania specjalizacji pielęgniarek na poszczególnych oddziałach szpitalnych. Podjęcie tej problematyki jest wypadkową wypowiedzi pana wiceministra zdrowia Marka Kos w sprawie szkoleń specjalizacyjnych. Więcej informacji w artykule pt. Pielęgniarki za uznawaniem tych specjalizacji na chirurgii.

Natomiast w dzisiaj publikujemy fragment wyroku sądowego. Sprawa dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa. Pracodawca zaszeregował pozywające szpital pielęgniarki do grupy… 5. Stał na stanowisku, że tytuł specjalisty na ich stanowiskach pracy nie jest wymagany. Natomiast pielęgniarki skierowały sprawę do sądu i zażądały wypłaty odszkodowania za niesłuszne zaszeregowanie do grupy 2. W wyroku wymieniono 12 pielęgniarek wraz ich kwalifkacjami oraz miejscem pracy.

Zwracamy się z zapytaniem do użytkowników pielegniarki.info.pl: Czy wszystkie wyżej wymienione pielęgniarki powinny mieć uznaną specjalizację przez pracodawcę? Zapraszamy do wyrażenia swojej opinii w sondzie, którą zamieszczamy pod artykułem.

Zatem zacytujmy fragment wyroku Sądu Okręgowego…

Pielęgniarka 1. pracuje w pozwanym Szpitalu od 1989 r., obecnie na izbie przyjęć. Jest specjalistką pielęgniarką. Uzyskała tytuł magistra pielęgniarstwa w 2019 r. W 2020 r. ukończyła specjalizację z zakresu pielęgniarstwa psychiatrycznego.

Pielęgniarka 2. pracuje w pozwanym Szpitalu od 1997 r., obecnie na Bloku Operacyjnym. Jest specjalistką pielęgniarką. Uzyskała tytuł magistra pielęgniarstwa w 2019 r. W 2017 r. ukończyła specjalizację z zakresu pielęgniarstwa anestezjologicznego.

Pielęgniarka 3. pracuje w pozwanym Szpitalu od 2020 r., obecnie na Oddziale Intensywnej Terapii Medycznej. Jest specjalistką pielęgniarką. Uzyskała tytuł magistra pielęgniarstwa w 2016 r. W 2020 r. ukończyła specjalizację z zakresu pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.

Pielęgniarka 4. pracuje w pozwanym Szpitalu od 1989 r., obecnie zatrudniona jest na pół etatu na Oddziale Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Ortopedii i Traumatologii Ruchu. Jest specjalistką pielęgniarką. Uzyskała tytuł magistra pielęgniarstwa w 2012 r. Ukończyła specjalizację z zakresu pielęgniarstwa chirurgicznego w 1999 r.

Pielęgniarka 5. pracuje u pozwanego od 1990 r., obecnie na Oddziale Medycyny Paliatywnej. Jest specjalistką pielęgniarką. Uzyskała tytuł magistra pielęgniarstwa w 2016 r. W 2018 r. ukończyła specjalizację z zakresu pielęgniarstwa internistycznego.

Powódka 6. pracuje w pozwanym Szpitalu od 2009 r., obecnie w Pracowni Endoskopii. Jest specjalistką pielęgniarką. Uzyskała tytuł magistra pielęgniarstwa w 2013 r. Ukończyła specjalizację z zakresu pielęgniarstwa zachowawczego w 2017 r.

Pielęgniarka 7. pracuje w pozwanym Szpitalu od 2018 r., obecnie na Oddziale Medycyny Paliatywnej. Jest specjalistką pielęgniarką. Uzyskała tytuł magistra pielęgniarstwa w 2011 r. W 2018 r. ukończyła specjalizację z zakresu pielęgniarstwa opieki paliatywnej.

Pielęgniarka 8. pracuje w pozwanym Szpitalu od 2015 r., obecnie na Oddziale Pediatrycznym. Jest specjalistką pielęgniarką. Uzyskała tytuł magistra pielęgniarstwa w 2020 r. Ukończyła specjalizację z zakresu pielęgniarstwa internistycznego w 2018 r.

Pielęgniarka 9. pracuje w pozwanym Szpitalu od 1989 r., obecnie na Oddziale Pediatrycznym. Jest specjalistką pielęgniarką. Uzyskała tytuł magistra pielęgniarstwa w 2019 r. W 2000 r. ukończyła specjalizację z zakresu pielęgniarstwa operacyjnego.

Pielęgniarka 10. pracuje w pozwanym Szpitalu od 2011 r., obecnie na Bloku Operacyjnym. Jest specjalistką pielęgniarką. Uzyskała tytuł magistra pielęgniarstwa w 2011 r. W 2016 r. ukończyła specjalizację z zakresu pielęgniarstwa operacyjnego.

Pielęgniarka 11. pracuje w pozwanym Szpitalu od 2009 r., obecnie na Bloku Operacyjnym. Jest specjalistką pielęgniarką. Uzyskała tytuł magistra pielęgniarstwa w 2019 r. W 2017 r. ukończyła specjalizację z zakresu pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.

Pielęgniarka 12. pracuje w pozwanym Szpitalu od 2004 r., obecnie jest zatrudniona na 0,75 etatu na Oddziale Pediatrycznym. Jest specjalistką pielęgniarką. Uzyskała tytuł magistra pielęgniarstwa w 2020 r. W 2018 r. ukończyła specjalizację z zakresu pielęgniarstwa internistycznego.

Czy wszystkie wyżej wymienione pielęgniarki powinny mieć uznaną specjalizację przez pracodawcę?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 17

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8260 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pozwy pielęgniarek – koszty procesu.

2 min czytania
Koszty procesu w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek… W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosi kwestię opłat…
Aktualności

Pielęgniarki - pomoc psychologiczna z urzędu.

1 min czytania
Pomoc dla pielęgniarek Zapytaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl czy pielęgniarkom i położnym powinna przysługiwać pomoc psychologiczna z urzędu. Temat wzbudził duże poruszenie. Większość odpowiedzi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka pyta jak obliczyć wysokość odszkodowania. Odpowiadamy...