Wynagrodzenia pielęgniarek – poprawka do projektu ustawy autorstwa ministra zdrowia. Czego dotyczy?

1 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych
Wynagrodzenia pielęgniarek – poprawka do projektu ustawy autorstwa ministra zdrowia. Czego dotyczy?

Radosna twórczość legislacyjna

W projekcie ustawy związku zawodowego pielęgniarek (OZZPiP) zapisano:

„Podmiot leczniczy jest zobowiązany ustalić na nowo wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, który po dniu 1 lipca uzyskał kwalifikacje zawodowe powodujące zaliczenie pracownika do grupy zawodowej o wyższym współczynniku pracy określonym w załączniku do ustawy. W takim przypadku ustalenie na nowo wynagrodzenia zasadniczego następuje od następnego miesiąca kalendarzowego po udokumentowaniu przez pracownika
kwalifikacji stanowiących podstawę zaliczenia do grupy zawodowej o wyższym współczynniku pracy”.

Powyższa propozycja zapisu ustawowego jest oczywistym łamaniem zasady Kodeksu pracy – jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę.

Stanowisko w powyższej kwestii ministerstwo zdrowia przedstawiło w odpowiedzi na interpelację poselską w roku… 2023 roku. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poniżej publikuje fragment odpowiedzi ministerstwa dotyczący powyższego zagadnienia.

„Obecny stan prawny przewiduje, że w przypadku, gdy pracodawca w związku z uzyskaniem przez pracownika dodatkowych kompetencji (uprawnień, podwyższeniem poziomu wykształcenia) dokona zmiany jego warunków zatrudnienia (np. przeniesie go na stanowisko pracy, na którym wymagane są nowo uzyskane przez pracownika kompetencje, powierzy mu pracę albo poszerzy zakres zadań przez niego realizowanych w związku z uzyskaniem nowych kompetencji), wówczas w oparciu o art. 78 §1 Kodeksu pracy zobowiązany będzie tak ustalić wysokość wynagrodzenia, „aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy”.

Wniosek przedstawiamy w artykule na stronie 4 majowego wydania Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.1 / 5. Ilość głosów: 143

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1197 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOrzecznictwo sądoweWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – dyrektor według widzimisię radośnie zastosował swoją siatkę płac.

5 min czytania
Sąd: pracodawca nie ma ustawowych kompetencji do dowolnego przypisywania współczynników pracy poszczególnym pielęgniarkom i położnym… W dniu dzisiejszym publikujemy fragment uzasadnienia do…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

10 tys. pielęgniarek i położnych powiększyło grono specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa.

1 min czytania
Zakończenie jesiennej sesji egzaminów państwowych pielęgniarek Dla pielęgniarek i położnych przystępujących do egzaminów państwowych końcówka roku jest ważnym momentem w karierze zawodowej….
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Minister o pielęgniarkach – siatkę płac psują znikome różnice we wskaźnikach pielęgniarek i lekarzy.

3 min czytania
Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że „obłudnik” naprawdę dąży do rozwiązania, które „usatysfakcjononuje wszystkich”, w tym pielęgniarki i położne? Redakcja Ogólnopolskiego Portalu…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowaSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki – jaką specjalizację uznawać na chirurgii?