Dyrektor – pielęgniarki wygrają to w sądzie.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Dyrektor – pielęgniarki wygrają to w sądzie.

Senator o podwyżkach w podmiotach leczniczych

Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 5 września 2022 roku.

Senator Wojciech Konieczny:

Zrobiliście coś takiego: bogatym szpitalom, dobrze finansowanym, dodaliście jeszcze więcej pieniędzy i są jeszcze bogatsze. Biednym szpitalom, których już wcześniej nie było stać na realizację ich zadań, jeszcze zabraliście pieniądze.

Jeszcze zabraliście i pogorszyliście ich sytuację. To też jest coś, czego nikt się nie spodziewał. Zastawiacie się szpitalami, które na tym dobrze wyszły, szpitalami, NZOZ, różnie to można nazywać. Zastawiacie się, ponieważ tam pracownicy są zatrudniani na kontraktach.

Czyli jeżeli jakiś szpital zatrudnia pracowników na kontraktach, to nie odebraliście współczynników korygujących, bo tam ich nigdy nie było. W związku z czym nie odebraliście ciężkich milionów, a często dodaliście 30% do kontraktu.

Umowy kontraktowe a zatrudnienie na umowę o pracę w kontekście wzrostu wynagrodzeń

Spadała manna z nieba do niektórych szpitali, które nie wiedzą, skąd to się w ogóle wzięło, skąd są te pieniądze, do NZOZ. I oni są rzeczywiście zadowoleni.

A te szpitale, gdzie ludzie są zatrudnieni na etatach, gdzie pracują tak, jak powinni, ukaraliście. Czy to jest wasz sposób na służbę zdrowia, żeby wszyscy pracowali na kontraktach po 400 godzin i teraz takie szpitale będziecie nagradzać? Najwyraźniej tak. To się do tego przyznajcie. A jednocześnie przedstawiacie się jako rząd, który wspiera ludzi, który jest propracowniczy itd. Absolutnie nie, to rozwiązanie jest skrajnie antypracownicze, to, co teraz wprowadziliście.

Dałem pieniądze pielęgniarkom zgodnie z ustawą bo i tak wygrały by w Sądzie Pracy

Następna kwestia. Ja w szpitalu, którym kieruję, zrealizowałem tę ustawę, tak jak ją napisaliście. I podpisałem ze związkami zawodowymi porozumienie w sprawie wynagrodzeń. Bo ja nie będę ludziom zabierał pieniędzy, które im się należą. Ci ludzie te pieniądze wszędzie wywalczą.

Stworzyliście takie ramy prawne, że ludzie pójdą do Państwowej Inspekcji Pracy albo do sądu pracy i nawet jeżeli dyrektorzy dzisiaj nie dają tych pieniędzy, nie dają podwyżek pracownikom niemedycznym, nie dają pełnych podwyżek pielęgniarkom itd., to i tak je później dadzą, tylko że z odsetkami. Ponieważ sądy będą sądzić na korzyść pracowników, bo tak stworzyliście prawo.

Ja to dokładnie wiem, bo się wypytywałem. Moje pytania szły właśnie w tym kierunku w czasie obrad i komisji, i Senatu, aby wydobyć od was odpowiedzi. Wydobyłem te odpowiedzi. I ja wiem, że te ustawy trzeba realizować. I dyrektor nie ma tutaj… Nie namawiajcie dyrektorów do łamania prawa, do tego, żeby ludziom nie wypłacali pieniędzy, które są zapisane w prawie, które sami zapisaliście. I nie mówicie, że dyrektor, który realizuje prawo, jest złym zarządzającym. Bo on nie ma wyjścia. A jak nie będzie wypłacał, to, tak jak mówię, wypłaci z odsetkami.

Dyrektor szpitala pyta w senacie: do dalej zrobicie z podwyżkami

Następna kwestia, najważniejsza właściwie w tym wszystkim, jedyne, co mnie interesuje: co chcecie z tym zrobić? Ponieważ bogatym już nie zabierzecie. No, taka prawda. Wypłaciliście rzeczywiście dużo pieniędzy np. szpitalom kardiologicznym czy np. NZOZ, które prowadzą, nie wiem, działalność w postaci badań radiologicznych, rezonansów, tomografii itd. Tam ludzie są zatrudnieni na kontraktach, podnieśliście im wycenę o 30%. Oni są bardzo zadowoleni. Już im tego nie zabierzecie. Co chcecie zrobić, żeby uratować szpitale, które w tej chwili się zapadają?

Panie Ministrze, u mnie w szpitalu po odebraniu tych współczynników korygujących i dodaniu tego, co dodaliście, nastąpił wzrost kontraktu o 3,4%. Te pieniądze, które co miesiąc wpływają, nie starczają na wypłatę dodatków dla pielęgniarek, już pominę cały pozostały personel. Ja wiem, że wy o tym nie wiecie, bo nie przeprowadziliście żadnych analiz, ale teraz szpitale będą kierowały pozwy o zapłatę do NFZ. Ponieważ jeżeli szpital realizuje ustawę, to nie może być karany. I NFZ ma obowiązek zapłacić, zgodnie z obowiązującym prawem. Tak więc jeżeli prawo mówi, że trzeba ludziom wypłacić pieniądze, i prawo mówi, że NFZ ma pokryć te koszty, to ma pokryć.

Wszystko dotychczas to pudrowanie katastrofy

Tak więc ja się was pytam: co chcecie zrobić? Jak chcecie… I nie pudrujcie tutaj, że chcecie zwiększyć wycenę na chirurgii o ileś tam procent, gdzieś tam indziej o ileś tam procent czy że dodajecie… Bo wy dodajecie 1/10 tego, co jest potrzebne. Pytam o konkretne rozwiązania. Jak chcecie to samo, co daliście szpitalom, którym nie odebraliście współczynników korygujących, dać tym, którym odebraliście? Jaki macie na to pomysł? To jest właściwie moje jedyne pytanie. Bo jak nie umiecie na to odpowiedzieć, to znaczy, że po prostu nie ma zarządzania szpitalami w Polsce i jest chaos większy, niż sobie ktokolwiek wyobraża. Dziękuję bardzo.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 35

Bądź pierwszym, który oceni wpis

484 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 7305 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek W dniu dzisiejszym publikujemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych ofertę pracy dla pielęgniarki. Pracodawca zamierza zatrudnić pielęgniarkę…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w senacie o ustawie podwyżkowej.

4 min czytania
Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia W dniu 4 października 2022 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia, na której poruszano problemy dotyczące realizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach…
Aktualności

Pielęgniarki emerytki - uzupełniają 50% braki w kadrze pielęgniarskiej.

1 min czytania
Chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa Totalny chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa. Jedne szpitale zwalniają emerytki, inne dzięki pielęgniarkom emerytkom uruchamiają zamknięte oddziały….
Komentarze
×
AktualnościOrzecznictwo sądoweWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek - wykładnia sądu o jednakowej pracy.