Gadu, gadu a pielęgniarkom radość. Przewodnicząca izby pip rozmawia z wicewojewodą o: poz, tzw. podwyżkach, receptach pielęgniarek. Rada przedstawiciela administracji rządowej dla pielęgniarek: "Musicie nawiązać ścisłą współpracę z ministrem zdrowia".

1 min czytania
Aktualności

 

 

                                 *Kliknij po więcej informacji

 

Dzisiaj (10 marca) Violetta Porowska, wicewojewoda opolski spotkała się z Sabiną Wiatkowską, przewodniczącą Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Opolu.

Wizyta rozpoczęła się od złożenia Violettcie Porowskiej, wicewojewodzie opolskiemu, gratulacji i wręczenia bukietu kwiatów w związku z objęciem tak wysokiego stanowiska w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Podczas rozmowy poruszono tematy związane z ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej, problemie wypisywaniu przez pielęgniarki recept oraz o kwestii wysokości ich zarobków.

Mamy mnóstwo spraw, bo przez wiele lat nie było nic robione – powiedziała Sabina Wiatkowska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Opolu.

To co szczególnie niepokoi pielęgniarki, to zarządzenie ministra zdrowia w sprawie powołania zespołu do opracowania założeń projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Martwią one zwłaszcza samodzielne pielęgniarki i położne. Dlatego, że mówi się tam o kompleksowej opiece podstawowej o ochronie zdrowia. W założeniach ma się odejść od samodzielnego kontraktowania świadczeń przez lekarzy, położne i pielęgniarki.  

 Kolejnym problemem są płace pielęgniarek pracujących w POZ.

 – Sytuacja ta budzi wiele kontrowersji. System finansowania i alokacji tych środków odbywa się poprzez stawki kapitacyjne (kwota określana przez NFZ na leczenie pacjenta). Podwyżkami nie zostały objęte osoby pracujące w gabinetach zabiegowych i szczepień. W skali kraju jest ich ponad 3,5 tysiąca – skomentowała Sabina Wiatkowska.

 Następnym ważnym tematem dla pielęgniarek jest kwestia wypisywania recept, która wiąże się z ogromna odpowiedzialnością, a nie przekłada się na poprawę finansową.

 – Musicie nawiązać ścisłą współpracę z ministrem zdrowia – podsumowała wicewojewoda opolski.

Źródło informacji: strona internetowa Opolski Urząd Wojewódzki 

 

                                                   *Kliknij po więcej informacji

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8294 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca podaje stawkę godzinową.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Grupa, która oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów i Klinikach rehabilitacyjnych, specjalizujących się w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania pielęgniarek - jak prawidłowo uzasadnić pozew.

1 min czytania
Wzór uzasadnienia pozwu pielęgniarki o odszkodowanie W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, które zostało wydane 11 lipca 2024 r. publikujemy…
Komentarze