Gazeta Pielęgniarek – Dyrdymały na temat długości życia pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarka - statystyki
Gazeta Pielęgniarek – Dyrdymały na temat długości życia pielęgniarek.

Problemy ze statystyką

Poniżej publikujemy całość artykułu z sierpniowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, dotyczący wystąpienia przed parlamentem Przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Środa Wielkopolska, 20 lipca 2023 roku

Pani
Krystyna Ptok
Przewodnicząca
Ogólnopolski Związek Zawodowy
Pielęgniarek i Położnych

W dniu 13 lipca 2023 roku na posiedzeniu plenarnym Sejmu uzasadniała Pani obywatelski projekt ustawy autorstwa związku pip.

W wystąpieniu przed parlamentem stwierdziła Pani: „Przeciętna Polka żyje 82 lata. Przeciętna pielęgniarka – to dane z ZUS – 62 lata. Ta ciężka praca powoduje, że żyjemy często 20 lat krócej niż przeciętna kobieta w Polsce”.

Prezentowanie takich stwierdzeń przed Sejmem na podstawie wieku zmarłych pielęgniarek i położnych jest niedorzecznością. Prawdą jest, że średni wiek pielęgniarek i położnych zmarłych w latach 2016-2021 oscyluje w granicach 60 lat. Tylko, że te dane nie upoważniają do twierdzenia, że pielęgniarki i położne żyją „20 lat krócej niż przeciętna kobieta w Polsce”.

W 2022 roku według danych izby pip zmarły 1744 pielęgniarki i położne. W tym samym roku według danych NFZ zawód wykonywało 39 tys. pielęgniarek i 5 tys. położnych, które osiągnęły wiek 60 lat i więcej. Jakim zatem cudem twierdzi pani, że pielęgniarki i położne żyją „20 lat krócej niż przeciętna kobieta w Polsce”?

Proszę o wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie.

Redaktor naczelny
pielegniarki.info.pl
Mariusz Mielcarek

Zapoznaj się także z pozostałymi tematami sierpniowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarki składają pozwy sądowe – Pani rzecznik prasowa OZZPiP pyta w sejmie: „To są pieniądze, które trzeba będzie oddać pielęgniarkom, a jeszcze będą odsetki. Kto pokryje te koszty?” W takim razie zasadne jest pytanie: czy projekt ustawy autorstwa związku rozwiązuje kwestię odszkodowań dla pielęgniarek z grupy 6? Odpowiedź jest oczywista: NIE!

Zmiany w grafiku przedmiotem pozwu – „Sąd Okręgowy zwrócił uwagę na sposób postępowania pozwanego, który zwalniając pielęgniarkę, uczynił to z pominięciem próby uzyskania wyjaśnień, a nawet zwykłej rozmowy poprzedzającej zwolnienie. Należy to ocenić krytycznie jako brak szacunku i lojalności pracodawcy do pracownika”.

Sąd izby PiP skazał, a Sąd Najwyższy… – Sąd Najwyższy: „Wymaga rozważenia, w jakim zakresie prowadzenie działalności przez pielęgniarkę (…) jest objęte zasadami wynikającymi z Kodeksu Etyki Zawodowej Pielęgniarki i Położnej RP. Naczelny Sąd Położnych i Pielęgniarek będzie musiał ustalić, jaką konkretnie zasadę etyki zawodowej naruszyła pielęgniarka”.

Posłowie przychylają nieba pielęgniarkom – Szczyt obłudy oraz hipokryzji. Sejmowa mównica to takie miejsce, gdzie można mówić, co ślina na język przyniesie. Nikt przecież nie ponosi odpowiedzialności za swoje słowa. Nikt nie będzie pisał sprostowań. Wszyscy są zadowoleni. Związkowcy, bo powiedzieli swoje, a posłowie, że „lukrowali pielęgniarkom”.

Średnie wynagrodzenia w siatce płac – Z danych liczbowych podanych przez wiceministra zdrowia wynika, że różnica pomiędzy pielęgniarką zaszeregowaną do grupy 2 a tą z grupy 6 wynosi… średnio 3,4 tys. PLN. Czyli pielęgniarka z grupy 6 wykonująca ten sam zakres obowiązków zarabia 30% mniej niż osoba z grupy 2. Sam się pan zaorał, Panie ministrze…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 13

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1100 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca podaje stawkę godzinową.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Grupa, która oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów i Klinikach rehabilitacyjnych, specjalizujących się w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania pielęgniarek - jak prawidłowo uzasadnić pozew.

1 min czytania
Wzór uzasadnienia pozwu pielęgniarki o odszkodowanie W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, które zostało wydane 11 lipca 2024 r. publikujemy…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Nowe wydanie Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.