Izba pielęgniarek: dodatek za magistra 200 PLN, za specjalizację 300 PLN.

1 min czytania
Aktualności
Izba pielęgniarek: dodatek za magistra 200 PLN, za specjalizację 300 PLN.

Izba pielęgniarek o dodatkach do wynagrodzenia

Poniżej przytaczamy stanowiska Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 stycznia 2016 r. w sprawie kontynuacji działań w kierunku wprowadzenia minimalnego zasadniczego miesięcznego wynagrodzenia w zawodzie pielęgniarki/położnej w formie aktu prawnego.

Czytaj także:

Stanowisko Nr 2 VII Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 stycznia 2016 r.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych winna kontynuować działania aby minimalne wynagrodzenie w zawodzie pielęgniarki/położnej miało odniesienie do „przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku”.

Propozycja delegatów Zajazdu jest następująca:

Minimalne zasadnicze miesięczne wynagrodzenie w zawodzie pielęgniarki/położnej:

  • do roku pracy w zawodzie – nie niższe niż 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za poprzedni kwartał; (obecnie byłoby to ok. 3.250,00 zł).
  • po 3 latach pracy w zawodzie – 90% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za poprzedni kwartał; (obecnie byłby to ok. 3.650,00 zł).
  • po 5 latach pracy w zawodzie – 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za IV kwartał poprzedniego roku; (obecnie byłby to ok. 4.050,00 zł).

Regulacja

Minimalne zasadnicze miesięczne wynagrodzenie ulega każdorazowo podwyższeniu w przypadku podniesienia kwalifikacji i uzyskania tytułu:

1) magistra pielęgniarstwa/położnictwa wzrost zasadniczego miesięcznego wynagrodzenia o 200,00zł.

2) specjalisty – wzrost zasadniczego miesięcznego wynagrodzenia o 300,00zł.

Uzasadnienie:

Obecna regulacja prawna tj. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. mająca na celu wprowadzenie sukcesywnego wzrostu wynagrodzenia pielęgniarek/położnych nie daje żadnych gwarancji do stałej w miarę satysfakcjonującej płacy w naszym zawodzie.

W niektórych placówkach płaca zasadnicza pielęgniarki/położnej przed wprowadzeniem ww. regulacji prawnych wynosiła przykładowo 1.700,00 zł. w innym 2.700,00 i wprowadzenie wzrostu średnio na etat o 300,00 zł czy 400,00 zł. nie porządkuje podstaw wynagradzania zasadniczego w zawodzie pielęgniarki/położnej.

Sekretarz Zjazdu Andrzej Tytuła
Przewodniczący Zjazdu Sebastian Irzykowski

źródło: nipip.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 43

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Aktualności

Izby pielęgniarek – wynagrodzenia działaczy w maju 2024 roku.

1 min czytania
Wysokość zarobków w izbach pielęgniarek szokuje środowisko pielęgniarskie… Personel pielęgniarski jest zbulwersowany wysokością zarobków osób pełniących funkcje w izbach pielęgniarek. W artykule…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac

Pielęgniarki udzielały porad a pacjenci podpisywali ustawę.