Izba pielęgniarek o zasadach noszenia czepków przez pielęgniarki.

1 min czytania
Aktualności
Izba pielęgniarek o zasadach noszenia czepków przez pielęgniarki.

Kiedy pielęgniarki mogą zakładać czepek pielęgniarski…

Apel nr 1
Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z dnia 7 grudnia 2023 r.

w sprawie należytego używania uroczystego stroju zawodowego pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, położnego.

skierowany do:
Członków Samorządu Pielęgniarek i Położnych

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych apeluje o należyte stosowanie uroczystego stroju zawodowego pielęgniarek i położnych zgodnie z uchwałą nr 96/VII/2016 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 22 czerwca 2016 r. W sprawie określenia wzoru uroczystego stroju zawodowego pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, położnego oraz zasady jego używania.

Apelujemy, aby zgodnie z ww. uchwałą czepek pielęgniarki i czepek położnej stanowił nieodłączny element uroczystego stroju zawodowego oraz był zakładany zgodnie z obowiązującym wzorem opisanym w ww. uchwale. Podkreślamy w ten sposób szacunek wobec symboli zawodowych oraz ich wyjątkowość.

Czepek pielęgniarki i czepek położnej, jest jednym z najważniejszych symboli zawodu pielęgniarki i położnej, któremu należy się szacunek i ochrona przed wszelkimi przejawami znieważania i ośmieszania.
Także my, jako członkowie samorządu jesteśmy zobowiązani do chronienia go przed powyższymi zagrożeniami i obniżenia jego rangi.

W związku z powyższym przypominamy o zapisach powyższej uchwały:

,,Uroczysty strój zawodowy pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, położnego noszony jest podczas: 1) uroczystości państwowych i kościelnych,
2) wręczania odznaczenia samorządu pielęgniarek i położnych,
3) jubileuszy i uroczystych spotkań,
4) uroczystości w miejscach pamięci narodowej,
5) innych uroczystości i wystąpień indywidualnych.”

W tym celu, apelujemy, aby stosowanie uroczystego stroju zawodowego było zgodne z ww. uchwałą, a używanie czepka pielęgniarki i czepka położnej było zarezerwowane na ww. uroczystości, jako nieodłączny element tego stroju.

Wiceprezes NRPIP Andrzej Tytuła
Prezes NRPIP Mariola Łodzińska

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 12

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8750 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Mile widziana znajomość kalendarza i schematów szczepień u dzieci.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centrum Medicover Tarasy Grabiszyńskie poszukuje osoby na stanowisko: Pielęgniarka Pediatryczna. Miejsce pracy: Dla nas ważny jest człowiek a…
Aktualności

Pielęgniarka: nauczyły mnie wszystkiego starsze koleżanki. Teraz zarabiają mniej niż ja.

1 min czytania
Pielęgniarka – szkoda, że nie ceni się wszystkich pielęgniarek. Jedna z pielęgniarek wspominających czasy LM napisała: Po otrzymaniu dyplomu zostałam wrzucona na…
Aktualności

E-book: Wspomnienia absolwentów LM i SM.

1 min czytania
Publikacja zawiera archiwalne zdjęcia z lat szkolnych oraz komentarze samych pielęgniarek i położnych – absolwentek LM i SM. Zapraszamy w niezwykłą podróż…
Komentarze