Izba pielęgniarek o zasadach noszenia czepków przez pielęgniarki.

1 min czytania
Aktualności
Izba pielęgniarek o zasadach noszenia czepków przez pielęgniarki.

Kiedy pielęgniarki mogą zakładać czepek pielęgniarski…

Apel nr 1
Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z dnia 7 grudnia 2023 r.

w sprawie należytego używania uroczystego stroju zawodowego pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, położnego.

skierowany do:
Członków Samorządu Pielęgniarek i Położnych

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych apeluje o należyte stosowanie uroczystego stroju zawodowego pielęgniarek i położnych zgodnie z uchwałą nr 96/VII/2016 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 22 czerwca 2016 r. W sprawie określenia wzoru uroczystego stroju zawodowego pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, położnego oraz zasady jego używania.

Apelujemy, aby zgodnie z ww. uchwałą czepek pielęgniarki i czepek położnej stanowił nieodłączny element uroczystego stroju zawodowego oraz był zakładany zgodnie z obowiązującym wzorem opisanym w ww. uchwale. Podkreślamy w ten sposób szacunek wobec symboli zawodowych oraz ich wyjątkowość.

Czepek pielęgniarki i czepek położnej, jest jednym z najważniejszych symboli zawodu pielęgniarki i położnej, któremu należy się szacunek i ochrona przed wszelkimi przejawami znieważania i ośmieszania.
Także my, jako członkowie samorządu jesteśmy zobowiązani do chronienia go przed powyższymi zagrożeniami i obniżenia jego rangi.

W związku z powyższym przypominamy o zapisach powyższej uchwały:

,,Uroczysty strój zawodowy pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, położnego noszony jest podczas: 1) uroczystości państwowych i kościelnych,
2) wręczania odznaczenia samorządu pielęgniarek i położnych,
3) jubileuszy i uroczystych spotkań,
4) uroczystości w miejscach pamięci narodowej,
5) innych uroczystości i wystąpień indywidualnych.”

W tym celu, apelujemy, aby stosowanie uroczystego stroju zawodowego było zgodne z ww. uchwałą, a używanie czepka pielęgniarki i czepka położnej było zarezerwowane na ww. uroczystości, jako nieodłączny element tego stroju.

Wiceprezes NRPIP Andrzej Tytuła
Prezes NRPIP Mariola Łodzińska

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 12

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8754 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płac

Działacz izby pielęgniarek deprecjonuje pielęgniarki zaszeregowane do grupy 5 i 6.

1 min czytania
Działacz izby pielęgniarek: w programie telewizyjnym: „dyrektorze, panie pielęgniarki będą przychodziły wykształcone”. W kwietniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy kwestię…
Komentarze