Izba pielęgniarek – współczynniki wyglądają bardzo obiecująco.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Izba pielęgniarek – współczynniki wyglądają bardzo obiecująco.

Izba pielęgniarek o nowej siatce płac

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 23 marca 2022 roku, poświęconej nowej siatce płac od 1 lipca 2022 roku.

Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Sebastian Irzykowski:

Panie przewodniczący, panie ministrze, ja zwrócę uwagę na jeden aspekt związany z ustawą o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia, czyli kwestię kwalifikacji posiadanych i wymaganych.

Szanowni państwo, ja bym bardzo prosił o to, żebyście zwrócili uwagę na ten aspekt tej ustawy, bo o ile wskaźniki wyglądają naprawdę bardzo obiecująco i rzeczywiście w tych najwyższych wskaźnikach dla poszczególnych grup zawodowych są one naprawdę bardzo interesujące, o tyle jednak posiadanie takiego wykształcenia wcale nie oznacza, że dana osoba taki wskaźnik osiągnie, a niestety w środowisku istnieje takie oczekiwanie, że rozwój zawodowy, podnoszenie kwalifikacji zawodowych będzie związane również ze wzrostem wynagrodzeń i z przegrupowaniami poszczególnych grup we wskaźnikach ustawy.

Przywołam przykład patologii, która została przez nas wykryta. O tym mówiliśmy już i zgłaszaliśmy tę informację w Ministerstwie Zdrowia i państwu pewnie na posiedzeniu Komisji również. Czyli na przykład zatrudnianie pielęgniarek, które posiadały tytuł licencjata, bo ukończyły taką formę kształcenia, w grupie pielęgniarek z wykształceniem średnim. Takie patologie miały miejsce.

Mamy patologię na przykład, że pielęgniarka, która jest magistrem pielęgniarstwa, ale ma dodatkowo ukończony kurs kwalifikacyjny z medycyny środowiska nauczania i wychowania, jest zatrudniona na niższym stanowisku, ponieważ pracodawca uważa, że jej rozwój zawodowy – a tytuł magistra daje taką możliwość pracy jako pielęgniarki środowiskowej – nie jest brany pod uwagę. Tak więc prosiłbym bardzo, żeby państwo, pracując nad tą ustawą – my pewnie w ramach naszych uwag też będziemy to zgłaszać – zwrócili na to uwagę, ponieważ budzi to ogromne niezadowolenie i może spowodować po raz kolejny wybuch dużego niezadowolenia społecznego.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Wypowiedź przedstawiciela naczelnych władz izby pielęgniarek na sejmowej komisji zdrowia wzbudza co najmniej zdziwienie. Akcenty wypowiedzi wiceprezesa izby nie oddają skali problemu w zakresie całej patologii siatki płac. Tak patologii. Natomiast chwalenie siatki płac w jakimkolwiek aspekcie jest karygodne! I to w obecności wiceministra zdrowia.

W poniższym oświadczeniu pan Sebastian Irzykowski napisał: “Czuję się dziś mądrzejszy i tą życiową mądrość będę wykorzystywać w interesie pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych”. Niestety pana wypowiedź na sejmowej komisji zdrowia to stracona szansa na przedstawienie obiektywnego stanowiska wobec deprecjacji oraz dyskryminacji pielęgniarek i położnych. Odszedł pan z PiS. Powinien pan odejść także z samorządu. Widać wyraźnie, że przeszłość panu bardzo ciąży.

Sebastian Irzykowski przeprasza pielęgniarki i położne

Pan Sebastian Irzykowski złożył oświadczenie – wrzesień 2021 roku – które cytujemy poniżej.

Dziś zrezygnowałem z członkostwa w partii Prawo i Sprawiedliwość. Do końca kadencji Sejmiku Województwa Pomorskiego pozostanę radnym niezależnym. Do momentu, w którym będę zaangażowany w sprawy związane z działalnością samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych i związków zawodowych, nie zaangażuje się w jakąkolwiek działalność polityczną.

Od momentu wstąpienia do PiS byłem świadomy, że łączenie tych dwóch światów – tego co robię od kilkunastu lat na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa oraz polityki to igranie z ogniem. Dlaczego więc tamtym czasie podjąłem taką decyzję? Chciałem być bardziej skuteczny. Mieć możliwość wpływania na kurs partii rządzącej. Partii decydującej, również o przyszłości ochrony zdrowia. Nie udało się. Przegrałem tą bitwę. PiS nie stoi już po stronie medyków. Nie prowadzi dialogu na jaki zasługujemy. Obecna aktywność tej partii ma niewiele wspólnego z działaniami na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa.

Nie chcę dłużej, poprzez swoje członkostwo, wspierać polityki, która godzi w pielęgniarki, pielęgniarzy, położne i położnych. Ci ludzie mi zaufali, obdarzyli mnie odpowiedzialnością. To coś zupełnie innego niż „jedynka” na liście wyborczej. Nie zamierzam dłużej stać w rozkroku, który jest po prostu szkodliwy dla mojej pielęgniarsko – położniczej rodziny. Wszystkich Was – pielęgniarki, pielęgniarzy, położne i położnych przepraszam. Nie proszę o wybaczenie. Po prostu będę robić swoje w sposób najbardziej skuteczny. Czuję się dziś mądrzejszy i tą życiową mądrość będę wykorzystywać w interesie pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 64

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7612 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Aktualności

Pielęgniarka o pracy pielęgniarek: non stop jesteśmy na lekach przeciwbólowych.

1 min czytania
Pielęgniarka o skutkach podnoszenia pacjentów Pielęgniarka Wioletta: W odniesieniu do wszystkich wypowiedzi, które już padły, chciałam na przykładach oprzeć, jak wygląda nasza…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Umowa o pracę lub kontrakt.