Izby pielęgniarek – wysokość tzw. trzynastki.

1 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Izby pielęgniarek – wysokość tzw. trzynastki.

Wynagrodzenia w izbach pielęgniarek horrendalnie wysokie…

Personel pielęgniarski jest zbulwersowany wysokością zarobków osób pełniących funkcje w izbach pielęgniarek. W artykule pt. Pielęgniarki zszokowane – 43,2 tys. złotych miesięcznie. Rocznie pół miliona. To zarobek w izbach pielęgniarek, Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych przedstawił informację o zarobkach jednego z działaczy izbowych za rok 2023. Jeden z portali medycznych na podstawie danych portalu pielegniarki.info.pl zamieścił artykuł pt. „Gigantycznie bogata pielęgniarka”.

Do sprawy odniosły się pielęgniarki i położne poprzez głosowane w sondzie pt. Czy zarobki w izbach pielęgniarek naruszają zasady współżycia społecznego. Sondę zamieszczamy ponownie. Zapraszamy do oddawania głosów.

Dalszy ciąg artykułu pod sondą…

Czy zarobki w izbach pielęgniarek naruszają zasady współżycia społecznego?

W niniejszym artykule przedstawimy sprawę tzw. trzynastek, które są wypłacane działaczom izbowym. Ich wysokość podamy na przykładzie wynagrodzenia przewodniczących okręgowych izb. Zarobki tych osób ustalono w wysokości „nie niższej” niż 250%” średniej krajowej. W związku z tym, w niektórych izbach wzięto sobie do serca zwrot „nie niższej” i uznano, że 300% też może być. Jeżeli przewodnicząca izby jest zatrudniona na cały etat to jej wynagrodzenie w 2023 roku wyniosło 222 tys. złotych.

Natomiast tzw. trzynastka wynosi 8,5% rocznego dochodu. Wobec powyższego kwota wypłaconej trzynastki przewodniczącym okręgowych izb za 2023 rok wyniosła… 18 884 zł. Gdy przyjmiemy, że wszystkie osoby na stanowisku przewodniczącej izby są zatrudnione na całym etacie to kwota wypłaconych rocznych nagród za 2023 rok wyniosła 850 tys. złotych. Należy jednak pamiętać, że koszt „13” jest zdecydowanie większy gdyż do powyższej kwoty należy doliczyć składki ZUS które opłaca pracodawca – czyli my – pielęgniarki, od których izba ściąga składki.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 31

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8268 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze