Jak ma się do siebie polska izba i związek pip, a Brytyjska Rada Pielęgniarek i Położnych i Royal College of Nursing?

4 min czytania
Aktualności

………………………………………….

Portal Pielęgniarek i Położnych rozpoczyna swoją działalność w nowym obszarze dotyczącym pracy polskich pielęgniarek i położnych w Wielkiej Brytanii. Mam nadzieję, że praktyczny aspekt przekazywanych informacji w ramach nursingpoland.pl spotka się z zainteresowaniem polskich pielęgniarek zamierzających podjąć pracę w Anglii oraz tych, które już pracują w Wielkiej Brytanii. Zapraszamy na Facebook – Polish Nursing and Midwifery Portal

Mariusz Mielcarek

 

 

Polska izba pip,

a Brytyjska Rada Pielęgniarek i Położnych i Royal College of Nursing

.

Brytyjska Rada Pielęgniarek i Położnych (Nursing and Midwifery Coucil, NMC) nie jest samorządem zawodowym, jak polska izba pip, lecz ustawowym regulatorem na terenie Wielkiej Brytanii. Jej podstawowym zadaniem jest wyznaczanie standardów odnoszącym się do zawodów pielęgniarki i położnej, a także kontrolowanie ich przestrzegania.

NMC prowadzi rejestr wszystkich pielęgniarek i położnych – trzeba być wpisanym do rejestru, aby posiadać prawo do wykonywania zawodu na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Obecnie rejestr zawiera ponad 670 tysięcy osób.

Więcej informacji na stronie NMC.

Royal College of Nursing (RCN) jest brytyjską organizacją zrzeszającą i reprezentującą pielęgniarki, asystentów medycznych oraz studentów pielęgniarstwa. Ma siłę oddziaływania na powstające zapisy prawne oraz wspiera doskonalenie zawodowe, a także chroni godziwe warunki pracy pielęgniarek i ich rolę w systemie służby zdrowia.

RCN jest aktywna na polu międzynarodowym, m.in. przez współpracę z Międzynarodową Radą Pielęgniarek ( International Council of Nurses – ICN ) czy Europejską Federacją Stowarzyszeń Pielęgniarek ( European Federation of Nurses Associations – EFN ). Na tym polu zabezpiecza wzajemną uznawalność uprawnień pielęgniarek w krajach UE.

Więcej informacji na oficjalnej stronie RCN.

Royal College of Nursing posiada system specjalnych świadczeń – tzw. przejęcia odpowiedzialności. Jest to ubezpieczenie członków RCN obejmujące spłacanie odszkodowań w przypadku roszczeń związanych z popełnieniem zaniedbań w trakcie wykonywania pracy. Ubezpieczenie działa, kiedy pracodawca nie może pokryć tych kosztów. W ubiegłym roku RCN wydał na ten cel blisko 9 mln funtów. Ponadto organizacja udziela pomocy prawnej, reprezentuje pielęgniarki w postępowaniach w miejscu pracy (14 tys. przypadków w 2013 roku) oraz w postępowaniach przed NMC (1200 przypadków w 2013 roku).

Jak informuje RCN, od 1 lipca 2014 r. będą wprowadzone zmiany w systemie polegające głównie na tym, że ubezpieczenie nie będzie obejmować pracy kontraktowej oraz pracy związanej z medycyną estetyczną.

Nursing Times alarmuje, że „RCN planuje zakończyć pokrywanie odszkodowań dla większości członków” między innymi ze względu na oszczędności finansowe. W komentarzu redakcyjnym Eileen Shepherd oburza się, że „członkowie RCN zatrudnieni na przykład przez służbę zdrowia lub prywatne kliniki będą wykluczeni z systemu odszkodowań”.

Z kolei w Biuletynie RCN czytamy, że zmiany mają na celu sprawienie, że „fundusze ze składek będą służyły członkom, a nie pracodawcom” chcącym wykręcić się z ponoszenia kosztów działalności. Nowy system odszkodowań ma obejmować tylko tych członków, którzy potrzebują osobistego ubezpieczenia – nie posiadają zapewnionego pokrycia kosztów ze strony zakładu pracy.

Więcej informacji: strona Royal College of Nursing, RCN Bulletin (luty 2014), Nursing Times.

.

Zobacz komentarze na Faceboku

 

Michał Lewicki

International Relations Coordinator
Polish Nursing and Midwifery Portal
Email: [email protected]

 

Zobacz także:

Dlaczego pielęgniarki czują się niezdolne do zakwestionowania decyzji lekarzy?

Stephen Iwasyk, pielęgniarz z Hertfordshire rzucił wyzwanie NMC. Pod jego petycją internetową uzbierano ponad 60 tysięcy podpisów. Do podpisywania petycji namawia także Royal College of Nursing.

Wielka Brytania – nazwiska odpowiedzialnego lekarza i pielęgniarki wywieszane nad łóżkiem pacjenta!

W Anglii 100 funtów na rok przy zarobkach około 2000 miesięcznie. W Polsce 450 zł., przy zarobkach …..

Pielęgniarstwo w Anglii – od kwietnia szpitale będą zobowiązane "publikować aktualny stan zatrudnienia na każdym oddziale, aby każdy mógł się przekonać, czy standardy w tej kwestii zostały spełnione".

Pielęgniarki w Anglii ukarano wyrejestrowaniem z NMC za: "aktywne nakłanianie personelu do kłamstw". Ukarane odwołały się do Sądu Najwyższego. Zobacz komentarze angielskich internautów.

Pielęgniarka w Anglii musi potwierdzić swoją zdolność do wykonywania zawodu co 3 lata.

155 funtów na godzinę. PIELĘGNIARKA! W Anglii.

Angielskie czasopisma dla ogółu pielęgniarek (1).

ZDZIWISZ SIĘ I POZAZDROŚCISZ – specjalistyczne czasopisma dla pielęgniarek w Wielkiej Brytanii (2).

Anglia – kontrowersje w kwestii bieżącego informowania przez szpitale "jaka liczba personelu jest aktualnie na zmianie, a jaka powinna być".

CZY TO MOŻLIWE W POLSCE? Wielka Brytania – była dyrektor ds. pielęgniarstwa ukarana ….. wykreśleniem z krajowego rejestru pielęgniarek!

Anglia – legalna pielęgniarek drzemka na nockach.

„Jeśli szybko potrzebujesz dużo pielęgniarek, najlepiej wsiądź do samolotu ….".

Z jakiego kraju rejestruje się najwięcej pielęgniarek w Anglii? Kochani to ….. Indie!  

Ile polskich pielęgniarek zarejestrowała brytyjska Rada Pielęgniarek i Położnych?

W Anglii pielęgniarki zatrudnią na ….. komisariatach i w sądach.

Materiał filmowy o pracy pielęgniarki w Anglii, zatrudnionej w Narodowej Służbie Zdrowia (NHS).

System wynagrodzeń pielęgniarek w Anglii.  

Niedobór pielęgniarek w Wielkiej Brytanii.

Brytyjczycy wynaleźli „bezbólowe” igły.

.

Facebook – Polish Nursing and Midwifery Portal

.

Zobacz więcej informacji w aktualnościach Polskie pielęgniarki w Anglii

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8307 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze