Jak MZ i związek pielęgniarek wyceniło tytuł specjalisty.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Jak MZ i związek pielęgniarek wyceniło tytuł specjalisty.

Jaki wzrost wynagrodzenia zasadniczego dla pielęgniarki za uzyskanie tytułu specjalisty – wariant ministra zdrowia

Ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji siatki płac w podmiotach leczniczych. Zaproponowane rozwiązania w tabeli wynagradzania, które mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku opublikowaliśmy w bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Bezpłatne e-wydanie branżowego miesięcznika pielegniarki.info.pl dostępne jest po kliknięciu w poniższą grafikę.

Przeanalizujmy w jaki sposób minister zdrowia wycenił tytuł specjalisty, który został uzyskany przez pielęgniarkę lub położną.

W siatce płac minister zdrowia podzielił pielęgniarki i położne na trzy grupy:

Magister pielęgniarstwa ze specjalizacją
Magister pielęgniarstwa, licencjat pielęgniarstwa ze specjalizacją oraz pielęgniarka ze średnim wykształceniem ze specjalizacją
Pielęgniarka ze średnim wykształceniem lub z tytułem licencjata bez specjalizacji

Przeanalizujmy jaki wzrost wynagrodzenia zasadniczego uzyska pielęgniarka lub położna, która ukończyła specjalizację. Te wzrosty wynikają z projektu autorstwa ministra zdrowia.

W pierwszym przypadku, kiedy pielęgniarka lub położna ze średnim wykształceniem lub pielęgniarka i położna z tytułem licencjata uzyska tytuł specjalisty – współczynnik wynagrodzenia zostanie podniesiony z 0,94 na 1.02. Jaki to ma realny wymiar wzrostu wynagrodzenia zasadniczego? Z 5 322,78 na 5 775,78 PLN. Wobec powyższego uzyskanie tytuły specjalisty przez pielęgniarki z tej grupy, minister zdrowia wycenił na 453 PLN.

W drugim przypadku, kiedy pielęgniarka lub położna z tytułem magistra pielęgniarstwa uzyska tytuł specjalisty – współczynnik wynagrodzenia zostanie podniesiony z 1,02 na 1,29 Jaki to ma realny wymiar wzrostu wynagrodzenia zasadniczego? Z 5 775,78 na 7.304,66 PLN. Wobec powyższego uzyskanie tytuły specjalisty przez pielęgniarki z tytułem magistra, minister zdrowia wycenił na 1 528 PLN.

Podsumujmy – w jednym przypadku uzyskanie tytułu specjalisty przez pielęgniarkę minister zdrowia wycenia na 453 PLN, w drugim na 1 528 PLN.

Jaki wzrost wynagrodzenia zasadniczego dla pielęgniarki za uzyskanie tytułu specjalisty – wariant związku pielęgniarek

Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych w dniu 19 kwietnia 2022 roku przedstawił kolejny wariant podziału na grupy w siatce płac. Szczegółowe informacje w tej sprawie przedstawiliśmy w artykule pt. Związek pielęgniarek za takim podziałem w siatce płac. Artykuł dostępny pod poniższym linkiem.

Przeanalizujmy jaki wzrost wynagrodzenia zasadniczego uzyska pielęgniarka lub położna, która ukończyła specjalizację – te wzrosty wynikają z projektu autorstwa związku pielęgniarek.

W pierwszym przypadku, kiedy pielęgniarka lub położna ze średnim wykształceniem lub pielęgniarka i położna z tytułem licencjata uzyska tytuł specjalisty – współczynnik wynagrodzenia zostanie podniesiony z 1.09 na 1.19. Jaki to ma realny wymiar wzrostu wynagrodzenia zasadniczego? Z 6 172 na 6 738 PLN. Wobec powyższego uzyskanie tytuły specjalisty przez pielęgniarki z tej grupy, OZZPiP wycenił na 566 PLN.

W drugim przypadku, kiedy pielęgniarka lub położna z tytułem magistra pielęgniarstwa uzyska tytuł specjalisty – współczynnik wynagrodzenia zostanie podniesiony z 1,19 na 1,29 Jaki to ma realny wymiar wzrostu wynagrodzenia zasadniczego? Z 6 738 na 7.304,66 PLN. Wobec powyższego uzyskanie tytuły specjalisty przez pielęgniarki z tytułem magistra, związek pielęgniarek wycenił na 566 PLN.

Podsumujmy – obu przypadkach uzyskanie tytułu specjalisty przez pielęgniarkę związek pielęgniarek wycenia na 566 PLN.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 87

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7537 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Na każdym oddziale chirurgii powinna być taka pielęgniarka.

3 min czytania
Rola pielęgniarek stomijnych Posiedzenie sejmowej podkomisji stałej do spraw onkologii w dniu 15 listopada 2022 roku. Poseł Jerzy Hardie-Douglas (KO): (…) Zacząłem…
AktualnościPraktyka zawodowa

Polska pielęgniarka z najważniejszą w USA nagrodą za prace pielęgniarki.

2 min czytania
Prestiżowa nagroda dla pielęgniarki Zuzanny Cepowskiej pracującej w CSK UM Szanowni Państwo, Mamy zaszczyt poinformować, że pielęgniarki z Polski otrzymały najważniejszą w…
Aktualności

Jakim człowiekiem powinna być pielęgniarka oddziałowa?

1 min czytania
Cechy osobowości pielęgniarki oddziałowej Zadaliśmy pytanie użytkownikom Portalu, jakie powinny być określone wymogi w zakresie wykształcenia i kwalifikacji pielęgniarki oddziałowej? Wśród najczęściej…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Związek pielęgniarek za takim podziałem w siatce płac.