Jakby to było pięknie gdyby ani jedna polska pielęgniarka i położna nie rozpoczęła w 2009 roku studiów pomostowych. 36 KOMENTARZY.

2 min czytania
AktualnościStudia pomostowe będą jeszcze krótsze!

 

W związku z informacją o pozytywnym rozpatrzeniu przez Komisję Europejską polskiego wniosku o  skrócenie trwania studiów pomostowych i informującym o tym fakcie komunikacie ministerstwa zdrowia z dnia 20 listopada 2009 roku nasuwa się kilka refleksji:

1. od kiedy będą obowiązywać ustalenia o których mowa w komunikacie z dnia 20 listopada 2009 roku? W tej sprawie redakcja Portalu w dniu 23 listopada wystąpiła do ministerstwa zdrowia o szczegółowe informacje. Moim zdaniem "skrócone" studia pomostowe zostaną wprowadzone najwcześniej od naboru na semestr wiosenny w 2010 roku. Musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na bardziej szczegółowe informacje z ministerstwa zdrowia. Poza tym nie znamy szczegółów uzgodnień. Nie wiadomo np. czy ustalenia dotyczą także pielęgniarek absolwentów, dwuletnich i  dwuipółletnich oraz trzyletnich medycznych szkół zawodowych.

2. co ze studentami którzy są w trakcie studiów pomostowych? Czy zostanie zmniejszona im liczba godzin, do poziomu wynegocjowanego z Komisją Europejską? W tym przypadku nie jest to problem tylko zmiany obowiązującego rozporządzenia określającego czas trwania studiów pomostowych i programów kształcenia (obowiązują teraz ścieżki kształcenia A, B, C, D, E) ale także umów podpisanych pomiędzy studentami a uczelniami! Może w przypadku odbywania studiów pomostowych płatnych bardziej  będzie się "opłacało"  zrezygnować teraz ze studiów i podjąć je dopiero wtedy kiedy zostaną skrócone? Każdy przypadek należy przeanalizować indywidualnie.

3. szkoda, że  jako pielęgniarki nie jesteśmy zorganizowani i nie mamy na tyle rozwiniętej grupowej świadomości zawodowej aby w przypadku zapowiedzi skrócenia czasu trwania studiów pomostowych żadna polska pielęgniarka w 2009 roku nie podjęła do czasu wyjaśnienia tej sprawy studiów pomostowych, zwłaszcza tych pełnopłatnych. I tych dofinansowanych z Unii Europejskiej.

Jakież było by zdziwienie unijnych decydentów gdyby ministerstwo zdrowia przesyłając coroczny raport z wykorzystania unijnych środków finansowych na dofinansowane studia pomostowe poinformowało, że żadna polska pielęgniarka nie podjęła w 2009 roku przedmiotowych studiów. Płatnych także. 

4. i jeszcze jedna sprawa. W komunikacie pada stwierdzenie, że "Minister Zdrowia Ewa Kopacz, dostrzegając ten problem (…) dzięki staraniom strony polskiej …"

Powinienem być wdzięczny. Ale nie jestem!!! Bo polska strona powinna naprawić błędy z negocjacji o przystąpieniu do  Unii Europejskiej i dążyć do uznania przez UE kwalifikacji polskich pielęgniarek absolwentów liceów medycznych. 

Mariusz Mielcarek

24 listopada 2009 roku

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8114 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Aktualności

Podwieszki do podnośnika pacjenta: Jak wybrać najlepsze dla komfortu i bezpieczeństwa?

5 min czytania
Bezpieczeństwo i komfort pacjenta są priorytetem przy wyborze “podwieszki do podnośnika pacjenta”. W tym artykule wyjaśnimy, na co zwracać uwagę, by wybrać…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Uwaga – pielęgniarki są wprowadzane w błąd.

1 min czytania
Komunikat CKPPiP w sprawie prowadzenia kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (online) Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych przypomina,…
Komentarze