Jakich ćwiczeń unikać przy nadciśnieniu? – porady

4 min czytania
Aktualności
Jakich ćwiczeń unikać przy nadciśnieniu? – porady

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, lekarz może zalecić więcej ćwiczeń. Podczas gdy leki mogą pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi, ćwiczenia są doskonałym sposobem na obniżenie ciśnienia krwi poprzez wzmocnienie serca i utrzymanie zdrowej wagi. Jakie są odpowiednie ćwiczenia dla osób z nadciśnieniem?

Brak aktywności fizycznej wiąże się z wysokim ciśnieniem krwi, a bycie bardziej aktywnym pozwala je obniżyć

Niezależnie od tego, czy masz wysokie ciśnienie krwi, czy chcesz temu zapobiec, nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć. Dostępnych jest wiele opcji i nie musisz wcale chodzić na siłownię.

Aktywność fizyczna a nadciśnienie?

Bycie aktywnym obniża ciśnienie krwi, utrzymując serce i naczynia krwionośne w dobrej kondycji, zmniejszając ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, Twój lekarz prawdopodobnie zasugeruje, abyś spróbował zwiększyć aktywność, aby je obniżyć.

Aktywność fizyczna ma też niezliczoną ilość innych zalet. Ćwiczenia wzmacniają kości i poprawiają równowagę. Aktywność utrzymuje mięśnie i stawy w ruchu, co może pomóc w utrzymaniu dobrej formy, będąc w starszym wieku. Może także dodać energii i poprawić nastrój, a nawet poprawić funkcje poznawcze.

Warto jednak pamiętać, że sporą satysfakcję oprócz ćwiczeń sprawia nam oglądanie ulubionych rozgrywek np. piłkarskich lub siatkarskich. Większość z nich można obstawiać. Gobet kod promocyjny jest w stanie zagwarantować dobry start dla nowych graczy, oferując solidny pakiet promocyjny!

Czy można bezpiecznie ćwiczyć przy wysokim ciśnieniu?

Dla większości ludzi odpowiedź brzmi: tak. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, powinieneś być w stanie być bardziej aktywnym całkiem bezpiecznie. Ale dla pewności zawsze dobrze jest porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej aktywności fizycznej.

Aktywność fizyczna powoduje krótkotrwały wzrost ciśnienia krwi. Większość ludzi nie ma się czym martwić, a kiedy przerwiesz aktywność, ciśnienie powinno szybko wrócić do normy.

Jeśli Twoje ciśnienie krwi jest stosunkowo wysokie, lekarz lub pielęgniarka mogą chcieć obniżyć je za pomocą leków przed rozpoczęciem ćwiczeń. Jeśli jest bardzo wysokie, unikaj nowej aktywności bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Jakie są najlepsze ćwiczenia na nadciśnienie?

Różne rodzaje ćwiczeń i aktywności mają różny wpływ na organizm. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, skup się na ćwiczeniach aerobowych, ponieważ to najbardziej pomoże twojemu sercu i naczyniom krwionośnym, ale unikaj ćwiczeń, które nadmiernie obciążają twoje serce.

Ćwiczenia aerobowe

Ćwiczenia aerobowe to powtarzalne i rytmiczne ruchy, które pobudzają serce, płuca, naczynia krwionośne i mięśnie. Wykorzystują duże grupy mięśni twojego ciała, takie jak nogi i ramiona. Spacery, jogging, pływanie, taniec i ciężka praca w ogrodzie, na przykład kopanie, to przykłady zajęć aerobowych.

Kolarstwo

Jazda na rowerze liczy się, jeśli trwa co najmniej 10 minut i aktywnie pedałujesz. Lekcje jazdy na rowerze dla początkujących mogą być również świetnym sposobem na włączenie treningu do rutyny.

Taniec

Zajęcia taneczne, takie jak zumba, to dobra aktywność dla osób z nadciśnieniem. Liczy się każdy taniec, jeśli obejmuje ruch całego ciała i podnosi tętno.

Turystyka piesza

Jeśli dopiero zaczynasz wędrować, na początku trzymaj się szlaków dla początkujących. Miej cel, aby przejść do trudniejszych ścieżek.

Bieganie lub jogging

Możesz na przemian biegać i spacerować. Zacznij od krótszych dystansów i mniejszych prędkości i powoli zwiększaj dystans lub tempo.

Pływanie

Większość ludzi zna styl dowolny, więc może to być najłatwiejszy styl dla początkujących pływaków. Jeśli ta aktywność jest zbyt trudna, aqua jogging może być dobrym punktem wyjścia dla kogoś, kto przyzwyczaja się do ćwiczeń w basenie. Pomocne może być również używanie sprzętu takiego jak makaron basenowy lub pas do joggingu w wodzie, aby zwiększyć wyporność podczas joggingu.

Ćwiczenia dla osób z nadciśnieniem, których należy unikać

Niektóre inne formy aktywności dla osób z nadciśnieniem nie są zalecane. Na przykład każde ćwiczenie, które jest bardzo intensywne przez krótki czas, takie jak sprint lub podnoszenie ciężarów. Bardzo szybko podnoszą ciśnienie krwi i nadmiernie obciążają serce i naczynia krwionośne.

Niektóre sporty ekstremalne, takie jak nurkowanie z akwalungiem lub skoki ze spadochronem, mogą być niebezpieczne, jeśli ciśnienie krwi nie jest pod kontrolą. Będziesz potrzebować zaświadczenia lekarskiego od swojego lekarza, aby rozpocząć lub kontynuować ich wykonywanie.

Wskazówki dotyczące większej aktywności

Niektórym osobom trudno jest znaleźć czas na aktywność, a tobie może być trudno utrzymać aktywność przez 30 minut za pierwszym razem. Ruszaj się, trzymaj się tego i pamiętaj, że nawet odrobina aktywności może coś zmienić. Po prostu rób, co możesz, i zacznij korzystać z tych wskazówek.

Zacznij od krótkiej aktywności

Wyznaczaj sobie małe cele, które się sumują. Aby rozpocząć, podziel swoje 30 minut na dwie 15-minutowe lub trzy 10-minutowe sesje. Pomoże ci to zbudować siłę i przyzwyczaić się do nowej aktywności.

Znajdź partnera do ćwiczeń

Jeśli pomysł aktywnego spędzania czasu wydaje ci się nudny, zaangażuj w to inne osoby. Zapytaj rodzinę i przyjaciół, a nawet współpracownika. Ćwiczenia mogą być o wiele przyjemniejsze w towarzystwie.

Znajdź aktywność, która sprawia Ci przyjemność

Najważniejsze jest, aby cieszyć się tym, co robisz. Jeśli ćwiczenia wydają się karą, istnieje większe prawdopodobieństwo, że się poddasz. Jeśli znajdziesz coś, co lubisz robić, wkrótce zobaczysz korzyści i jest bardziej prawdopodobne, że będziesz kontynuować ćwiczenia.

Wyznaczaj cele, które nie dotyczą Twojego ciała.

Dążenie do celu, który coś dla Ciebie znaczy, może sprawić, że będziesz zainteresowany tym, co robisz, i tym samym poprawisz swoją kondycję. Na przykład przebiegnięcie kilku kilometrów lub udział w zawodach, nie ma znaczenia, co to jest, o ile zapewnia motywację.

Zobacz, co jest dostępne w pobliżu

Istnieją nieskończone możliwości aktywnego spędzania czasu, z zajęciami ze sztuk walki, tańca, jogi i pilates, a także bardziej popularnymi sportami, dostępnymi w centrach sportowych i centrach rekreacyjnych.

Znajdź coś w ramach swojego budżetu

Ćwiczenia nie muszą kosztować ani wiązać się z kosztownymi opłatami za siłownię – istnieje wiele bezpłatnych aplikacji do ćwiczeń i filmów online. Możesz ćwiczyć w swoim ogrodzie lub parku albo poszukać bezpłatnych lokalnych grup bądź zajęć w Twojej okolicy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

582 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Zobacz wymagane kursy.