Jakie badania okulistyczne warto robić regularnie?

2 min czytania
Aktualności
Jakie badania okulistyczne warto robić regularnie?

Badania okulistyczne, które warto robić

Widzenie jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań okulistycznych, aby mieć pewność, że nasze oczy są w dobrym stanie. Warto pamiętać, że choroby oczu mogą rozwijać się bezobjawowo, dlatego regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i podjęcie odpowiednich działań leczniczych. W artykule przedstawimy, jakie badania okulistyczne należy wykonywać regularnie, aby zapewnić sobie dobre widzenie i zdrowie oczu.

Kompleksowe badanie oczu jest ważnym krokiem w utrzymaniu dobrego widzenia. Regularne badanie oczu może wykryć problemy zdrowotne, które mogą prowadzić do utraty wzroku i może pomóc zapewnić, że używasz swoich oczu do ich pełnego potencjału.

Wszystkie, niżej wymienione badania okulistyczne możesz wykonać w poradni okulistycznej Viamed w Warszawie.

Badanie dna oka

Polega na ocenie narządu wzroku pod kątem chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroba naczyń krwionośnych. Badanie wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego oftalmoskopem. Dzięki temu badaniu można zobaczyć siatkówkę, czyli najbardziej wewnętrzną warstwę oka, która zawiera wszystkie jego komórki nerwowe odpowiedzialne za widzenie.

Lekarz będzie szukał wszelkich zmian w kolorze lub strukturze, a także oznak krwawienia lub zwłóknienia. Rozszerzone badanie dna oka – polega na badaniu tylnej części oka (zwanej siatkówką) za pomocą specjalnego urządzenia zwanego oftalmoskopem pośrednim.

Badanie ostrości widzenia

Pozwala ocenić, czy wzrok jest prawidłowy i czy wymagana jest korekcja. Badanie przeprowadza się za pomocą tablicy ze znakami lub literami o różnych rozmiarach.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Polega na pomiarze ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe może być oznaką jaskry, choroby oczu, która może prowadzić do ślepoty. Badanie przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia zwanego tonometrem. Ciśnienie mierzone jest w milimetrach rtęci (mmHg).

Badanie siatkówki

Pozwala ocenić stan siatkówki, czyli cienkiej błony znajdującej się wewnątrz oka. Siatkówka odpowiada za przekazywanie obrazów do mózgu i jest bardzo wrażliwa na choroby i uszkodzenia. Siatkówka jest badana za pomocą specjalnego instrumentu zwanego oftalmoskopem. Lekarz szuka oznak choroby i innych nieprawidłowości.

Badanie percepcji kolorów

Ślepota kolorów może powodować trudności w odróżnieniu koloru czerwonego od zielonego lub żółtego od niebieskiego. Ślepota na kolory jest często spowodowana przez cukrzycę lub zwyrodnienie plamki żółtej, ale może być również spowodowana przez inne choroby, takie jak jaskra i zaćma.

Badanie widzenia peryferyjnego

Widzenie peryferyjne to zdolność do widzenia przedmiotów po obu stronach ciebie bez obracania głowy. Jeśli masz problemy z widzeniem przedmiotów w widzeniu obwodowym, może to wskazywać na problem z nerwem wzrokowym (nerwem łączącym siatkówkę z mózgiem).

Okulistyczne badanie dzieci

Dla dzieci zaleca się wykonywanie regularnych badań okulistycznych, ponieważ wiele chorób oczu u dzieci rozwija się bezobjawowo. W przypadku dzieci do 6. roku życia badania okulistyczne powinny być wykonywane co najmniej raz w roku, a po 6. roku życia co dwa lata.

Dlaczego należy wykonywać regularne badania okulistyczne?

Z reguły ludzkie oko jest zdrowe. Istnieje jednak wiele chorób, które mogą wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jeśli zostaną one wcześnie wykryte, leczenie będzie skuteczniejsze, a często także mniej inwazyjne. Ponadto wczesne wykrycie chorób oczu może zapobiec poważnym powikłaniom, które mogą prowadzić do trwałego upośledzenia wzroku. Dlatego bardzo ważne są regularne badania wzroku wykonywane przez okulistę lub optyka.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.7 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Aktualności

Izby pielęgniarek – wynagrodzenia działaczy w maju 2024 roku.

1 min czytania
Wysokość zarobków w izbach pielęgniarek szokuje środowisko pielęgniarskie… Personel pielęgniarski jest zbulwersowany wysokością zarobków osób pełniących funkcje w izbach pielęgniarek. W artykule…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Oznaczanie pielęgniarek bulwersuje, odzieranie z godności zawodowej już niekoniecznie.