Kara więzienia za nieumyślny błąd pielęgniarki tak samo jak dla piekarza.

4 min czytania
AktualnościKara więzienia dla pielęgniarek.
Kara więzienia za nieumyślny błąd pielęgniarki tak samo jak dla piekarza.


Pielęgniarka/Pielęgniarz – kara za nieumyślny błąd

Posiedzenie senatu w dniu 13 sierpnia 2020 roku.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta:

Szanowna Pani Senator, niestety z wielkim ubolewaniem muszę udzielić odpowiedzi na to pytanie, a to z uwagi na fakt, że, jak odnoszę wrażenie, to pani nie słuchała mnie. Jest tak z tego powodu, że… Ja dosyć jasno wyjaśniłem, że przepis, który znajduje się w części ogólnej kodeksu karnego, dotyczy wszystkich przestępstw. Jednocześnie podała pani nieprawdę, mówiąc, że lekarze są wsadzani do więzień. Mianowicie z kwerendy przeprowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości wynika, że w zakresie przestępstw z art. 155, 156 i 160, które powszechnie są uważane za przepisy stosowane w przypadku dochodzenia dotyczącego stwierdzenia błędu medycznego, żaden lekarz nie usłyszał wyroku kary pozbawienia wolności powyżej roku. A zatem, jeśli jest prowadzona dyskusja nawet w odniesieniu do tych przepisów, to jest ona błędna. Pragnę z całą stanowczością podkreślić: Wysoka Izba znalazła się w bardzo potężnym polu manipulacji odnoszącej się do tego, co oznacza przepis, który został przyjęty. Sprowadzono dyskusję do lekarzy, a równie dobrze można byłoby sprowadzić tę dyskusję do piekarzy. To urąga powadze tej izby. Przypomnę – i to podkreślę, Pani Marszałek – że ta dyskusja jest prowadzona w oparciu o opinię nagłośnioną przez grupę prawników z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w opinii której to grupy mandaty senatorów aktualnej kadencji Senatu Rzeczypospolitej nigdy nie zostały objęte… Wydaje mi się, że jeśli ktoś w ten sposób traktuje nasze państwo, to nie powinien znajdować takiej estymy w wypowiedziach senatorów Rzeczypospolitej.

Senator Wojciech Konieczny:

Pan minister rzeczywiście bardzo oględnie odpowiedział na moje pytanie, dlatego pozwolę sobie nieco inaczej je sformułować.

Panie Ministrze, mamy epidemię koronawirusa. Pan minister raczył porównać pracę lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych na SOR czy w pogotowiu, czy też gdzie indziej, do pracy piekarzy. Ja przed piekarzami chylę czoła. Wykonują swoją ciężką pracę, dostarczają nam żywność. W tej trudnej sytuacji w czasach epidemii również na jej początku nie zabrakło nam chleba. Chylę czoło jeszcze raz. Ale porównywanie pracy jednych do drugich w kontekście paragrafu art. 37a świadczy o jakimś takim dziwnym podejściu pana ministra. Powiedziałbym, trochę nieżyciowym. To znaczy, chyba pan minister nie był na SOR i nie widział tego, co się tam dzieje, a także nie ma wyobraźni, żeby sobie wyobrazić, co będzie się działo za 2 czy 3 miesiące.

Dlatego pozwolę sobie spytać pana ministra w ten sposób: czy pan minister i ministerstwo, które pan reprezentuje, jest w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia i czy ta niechęć do nowelizacji, do zmiany tego niesławnego artykułu jest również podzielana przez Ministerstwo Zdrowia? Czy konsultujecie się państwo? Czy w dobie epidemii i tego, co się może wydarzyć za parę miesięcy… Czy odbyły się konsultacje z Ministerstwem Zdrowia i czy Ministerstwo Zdrowia również jest, tak jak pan, przekonane o tym, że ta bardziej bezwzględna kara jest potrzebna teraz również w stosunku do lekarzy? Bo ja nie mówię, że tylko. Ale czy w tym akurat kontekście mieliście państwo jakieś konsultacje i co z tych konsultacji wynika? Czy Ministerstwo Zdrowia popiera pana stanowisko? Dziękuję bardzo.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta:

Panie Senatorze, pragnę jeszcze raz podkreślić, że panuje na tej sali kompletne niezrozumienie istoty przepisów części ogólnej kodeksu karnego. Nie zostały wprowadzone czynne przepisy, które zaostrzają karę w stosunku do lekarzy. Ja wskazałem, że te przepisy dotyczą zarówno lekarzy, jak i piekarzy, nie ze względu na mój stosunek do któregokolwiek z tych zawodów, bo wydaje mi się, że każdy zasługuje na szacunek. Jest to równy szacunek wobec różnych zawodów. Wiemy doskonale, że w dobie pandemii rzeczywiście wszyscy kibicujemy lekarzom i dobrze im życzymy. I dziękujemy za ich zaangażowanie.

Jednak odpowiadając formalnie na pytanie, czy to dotyczy lekarzy, stwierdziłem, że dotyczy to lekarzy i dotyczy też piekarzy, dotyczy posłów, dotyczy senatorów, dotyczy policjantów, strażaków… Mogę wymienić wszystkie zawody, które są w Polsce zarejestrowane. Jeśli stwierdziłem wcześniej, że przepis kodeksu ogólnego dotyczy każdego przestępstwa, które spełnia warunki tego przepisu ogólnego, i każdego wyroku dla każdego tego przestępstwa, to znaczy, że wszystkie te przestępstwa mogą być popełnione przez każdego człowieka. Krótko mówiąc: nie sposób wskazać grupy ludzi, których dotyczy ten przepis, bo jest to przepis ogólny. Nie wiem, jak bardziej precyzyjnie mogę stwierdzić, że coś, co jest zasadą ogólną, jest ogólne, a nie jest szczegółowe, nie dotyczy konkretnego zawodu. Staram się to robić jak najjaśniej. Być może to działają moje ułomności i nieskutecznie państwa do tego przekonuję. Jednak powtarzam: przepis dotyczy ogólnie zasad funkcjonowania kodeksu karnego i zasad wymierzania kar i nie jest związany z żadnym konkretnym przestępstwem ani żadną konkretną grupą zawodową. Tak więc dotyczy każdego zawodu.

źródło: senat.gov.pl 

Więcej w sprawie czytaj w aktualnościach w dziale pt. Kara więzienia dla pielęgniarek.

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7601 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – Sąd: ukończenie studiów wyższych nie dawało uprawnień.

3 min czytania
Uprawnienia pielęgniarek z wyższym wykształceniem Wyrok Sądu Okręgowego w sprawie o odszkodowanie dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu to kopalnia wiedzy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 117 PLN/godz. Zobacz jakie pielęgniarki są poszukiwane.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki Firma z siedzibą w Berlinie będzie współpracować w Polsce z pielęgniarkami w celu przeprowadzenia wizyt domowych w ramach badania…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarek

Prezes izby pielęgniarek wygłasza fałszywą tezę o uprawnieniach pielęgniarek.

2 min czytania
Prezes izby pielęgniarek wypowiada zaskakujące opinie Mamy bardzo napiętą sytuację w podmiotach leczniczych. Powodem są płace pielęgniarek i położnych. Z jednej strony…
Komentarze