Komunikat ministerstwa w sprawie 100% dodatku do wynagrodzenia pielęgniarek.

2 min czytania
200% dla pielęgniarekAktualności
Komunikat ministerstwa w sprawie 100% dodatku do wynagrodzenia pielęgniarek.


W dniu 27 kwietnia 2020 roku o godzinie 16 na twitterze(?!) Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat o treści:

"W związku z szeregiem nieprawdziwych informacji wyjaśniamy: dodatek – 100% wynagrodzenia otrzyma każdy wykonujący zawód medyczny, walczący z COVID-19 w szpitalu II i III poziomu. 

Dodatek otrzyma także personel medyczny ZRM oraz SOR, diagności laboratoryjni w lab. covidowych".

Poniżej publikuję oryginalny tweet.

Powyższy komunikat nie dość, że bardzo lakoniczny to wprowadza jeszcze większy chaos w przedmiotowej materii. Komunikat nie precyzuje pojęcia "100% wynagrodzenia". Jakiego wynagrodzenia? Zasadniczego? Czy wynagrodzenia zasadniczego wraz z pochodnymi? Nie podaje także podstawy prawnej! Nie prezyzuje od jakiej daty będzie dodatek obowiązywał.

Wydaje się, że komunikat odnosi się do tzw. rekompensat, które są wypłacane pielęgniarkom i położnym na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 28 kwietnia 2020 roku. 

Można tak wnioskować po informacji, zamieszczonej w dniu 19 października 2020 roku na stronie internetowej ministerstwa zdrowia. Cytuję jej fragment:

Zmiany dotyczące personelu  

(…) Do Sejmu zostanie złożony dziś projekt ustawy o „dobrym Samarytaninie”, który ma zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego. Zostanie wprowadzony dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia dla personelu medycznego z tytułu zwalczania COVID-19 dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Teraz na takie rekompensaty w wysokości 50 proc. są przeznaczane środki w wysokości ok. 50 mln zł miesięcznie. (…) 

Koniec cytatu! 

Jeżeli powyższy tweet ministerstwa zdrowia odnosi się do tzw. rekompensat, to jest nieprecyzyjny i wprowadza w błąd. Dodatek "100% wynagrodzenia" jest medialną bańką. Nie mającą pokrycia w faktach. Obecnie rekompensata wynosi 50% wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki i położnej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Widocznie ma wynosić 100% wynagrodzenia zasadniczego. Ale to nie jest "100% wynagrodzenia!".

Ministerstwo zdrowia powinno wydać komunikat wyjaśniający do komunikatu. Bowiem samo wprowadza do przestrzeni publicznej "nieprawdziwe informacje".

Społeczeństwo dostaje od ministerstwa jasny komunikat: pielęgniarki zarobią 100% więcej. A jest to nieprawda! A lud jak zwykle to kupi…

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7700 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Skuteczne sposoby na blizny

2 min czytania
Blizny to bardzo nieestetyczne defekty kosmetyczne, których czasami bardzo trudno się pozbyć. Powstają na skutek urazów mechanicznych bądź oparzenia skóry. Niosą ze…
Aktualności

Pielęgniarka zaobserwowała na kardiomonitorze liczne zakłócenia. To był początek tragedii.

2 min czytania
Dramat w jednym ze szpitali Portal igryfino.pl zamieścił w dniu 26 marca 2023 roku poniższą informację. Zdarzenie miało miejsce 23 marca 2023…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki na obozie harcerskim. Zobacz terminy i zakres obowiązków.

1 min czytania
Dodatkowa praca dla pielęgniarki Wkrótce wkroczymy w okres wakacyjny, a w związku z tym w wyszukiwarce ofert pracy coraz częściej możemy zauważyć…
Komentarze