Komunikat ministerstwa w sprawie 100% dodatku do wynagrodzenia pielęgniarek.

2 min czytania
200% dla pielęgniarekAktualności
Komunikat ministerstwa w sprawie 100% dodatku do wynagrodzenia pielęgniarek.


W dniu 27 kwietnia 2020 roku o godzinie 16 na twitterze(?!) Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat o treści:

"W związku z szeregiem nieprawdziwych informacji wyjaśniamy: dodatek – 100% wynagrodzenia otrzyma każdy wykonujący zawód medyczny, walczący z COVID-19 w szpitalu II i III poziomu. 

Dodatek otrzyma także personel medyczny ZRM oraz SOR, diagności laboratoryjni w lab. covidowych".

Poniżej publikuję oryginalny tweet.

Powyższy komunikat nie dość, że bardzo lakoniczny to wprowadza jeszcze większy chaos w przedmiotowej materii. Komunikat nie precyzuje pojęcia "100% wynagrodzenia". Jakiego wynagrodzenia? Zasadniczego? Czy wynagrodzenia zasadniczego wraz z pochodnymi? Nie podaje także podstawy prawnej! Nie prezyzuje od jakiej daty będzie dodatek obowiązywał.

Wydaje się, że komunikat odnosi się do tzw. rekompensat, które są wypłacane pielęgniarkom i położnym na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 28 kwietnia 2020 roku. 

Można tak wnioskować po informacji, zamieszczonej w dniu 19 października 2020 roku na stronie internetowej ministerstwa zdrowia. Cytuję jej fragment:

Zmiany dotyczące personelu  

(…) Do Sejmu zostanie złożony dziś projekt ustawy o „dobrym Samarytaninie”, który ma zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego. Zostanie wprowadzony dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia dla personelu medycznego z tytułu zwalczania COVID-19 dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Teraz na takie rekompensaty w wysokości 50 proc. są przeznaczane środki w wysokości ok. 50 mln zł miesięcznie. (…) 

Koniec cytatu! 

Jeżeli powyższy tweet ministerstwa zdrowia odnosi się do tzw. rekompensat, to jest nieprecyzyjny i wprowadza w błąd. Dodatek "100% wynagrodzenia" jest medialną bańką. Nie mającą pokrycia w faktach. Obecnie rekompensata wynosi 50% wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki i położnej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Widocznie ma wynosić 100% wynagrodzenia zasadniczego. Ale to nie jest "100% wynagrodzenia!".

Ministerstwo zdrowia powinno wydać komunikat wyjaśniający do komunikatu. Bowiem samo wprowadza do przestrzeni publicznej "nieprawdziwe informacje".

Społeczeństwo dostaje od ministerstwa jasny komunikat: pielęgniarki zarobią 100% więcej. A jest to nieprawda! A lud jak zwykle to kupi…

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8006 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Przewodnicząca związku pielęgniarek o przebiegu debaty nad ustawą OZZPiP.

2 min czytania
Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP, o sejmowej debacie na temat projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliła…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
Komentarze