Komunikat ministerstwa w sprawie 100% dodatku do wynagrodzenia pielęgniarek.

2 min czytania
200% dla pielęgniarekAktualności
Komunikat ministerstwa w sprawie 100% dodatku do wynagrodzenia pielęgniarek.


W dniu 27 kwietnia 2020 roku o godzinie 16 na twitterze(?!) Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat o treści:

"W związku z szeregiem nieprawdziwych informacji wyjaśniamy: dodatek – 100% wynagrodzenia otrzyma każdy wykonujący zawód medyczny, walczący z COVID-19 w szpitalu II i III poziomu. 

Dodatek otrzyma także personel medyczny ZRM oraz SOR, diagności laboratoryjni w lab. covidowych".

Poniżej publikuję oryginalny tweet.

Powyższy komunikat nie dość, że bardzo lakoniczny to wprowadza jeszcze większy chaos w przedmiotowej materii. Komunikat nie precyzuje pojęcia "100% wynagrodzenia". Jakiego wynagrodzenia? Zasadniczego? Czy wynagrodzenia zasadniczego wraz z pochodnymi? Nie podaje także podstawy prawnej! Nie prezyzuje od jakiej daty będzie dodatek obowiązywał.

Wydaje się, że komunikat odnosi się do tzw. rekompensat, które są wypłacane pielęgniarkom i położnym na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 28 kwietnia 2020 roku. 

Można tak wnioskować po informacji, zamieszczonej w dniu 19 października 2020 roku na stronie internetowej ministerstwa zdrowia. Cytuję jej fragment:

Zmiany dotyczące personelu  

(…) Do Sejmu zostanie złożony dziś projekt ustawy o „dobrym Samarytaninie”, który ma zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego. Zostanie wprowadzony dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia dla personelu medycznego z tytułu zwalczania COVID-19 dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Teraz na takie rekompensaty w wysokości 50 proc. są przeznaczane środki w wysokości ok. 50 mln zł miesięcznie. (…) 

Koniec cytatu! 

Jeżeli powyższy tweet ministerstwa zdrowia odnosi się do tzw. rekompensat, to jest nieprecyzyjny i wprowadza w błąd. Dodatek "100% wynagrodzenia" jest medialną bańką. Nie mającą pokrycia w faktach. Obecnie rekompensata wynosi 50% wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki i położnej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Widocznie ma wynosić 100% wynagrodzenia zasadniczego. Ale to nie jest "100% wynagrodzenia!".

Ministerstwo zdrowia powinno wydać komunikat wyjaśniający do komunikatu. Bowiem samo wprowadza do przestrzeni publicznej "nieprawdziwe informacje".

Społeczeństwo dostaje od ministerstwa jasny komunikat: pielęgniarki zarobią 100% więcej. A jest to nieprawda! A lud jak zwykle to kupi…

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7391 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

3,5 tys. pielęgniarek i położnych uzyskało tytuł specjalisty.

2 min czytania
Pielęgniarki – państwowy egzamin specjalizacyjny Portal Pielęgniarek i Położnych na bieżąco przekazuje informacje na temat wyników egzaminów specjalizacyjnych z różnych dziedzin pielęgniarstwa….
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pensja podstawowa pielęgniarek według związków zawodowych.

3 min czytania
Tabela zaszeregowania pielęgniarek i położnych według protestujących medyków Protestujący medycy w dniu 9 września 2021 roku przekazali ministrowi zdrowia projekt siatki płac…
AktualnościNowa siatka płac

Podział pielęgniarek na grupy według protestujących medyków.

3 min czytania
Nowy podział pielęgniarek i położnych według protestujących medyków – projekt z dnia 13 października 2021 roku Można przyjąć z ogromnym zdumieniem informacje,…
Komentarze