Konsultacja z lekarzem – kiedy online, kiedy iść osobiście?

3 min czytania
Aktualności
Konsultacja z lekarzem – kiedy online, kiedy iść osobiście?

Nasz tryb życia coraz rzadziej pozwala nam gruntownie zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Zazwyczaj większość konsultacji lekarskich jest przez nas odwlekana do ostatniego momentu – ze względu na brak czasu, obowiązki zawodowe i względem domowników, nadmiar zajęć, przez bagatelizowanie swoich dolegliwości lub tłumaczenie wszystkiego przemęczeniem i stresem.

Problem ze znalezieniem czasu na wizytę u specjalisty można sprawnie rozwiązać dzięki możliwości skorzystania z konsultacji online.  Tego typu opcja jest bardzo wygodna i zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów jednocześnie zastępując tradycyjne wizyty u specjalistów. Zatem jak działa konsultacja online i jak oraz kiedy dobrze jest porozmawiać z lekarzem online?

Jak działają konsultacje online?

Prowadzący konsultacje online np. na stronie Heydoc.pl lekarze specjaliści to doświadczeni fachowcy, którzy rozszerzyli możliwość korzystania ze swoich usług o wizyty online. Obecnie technologia pozwala nie tylko na przekazywanie na żywo dźwięku, ale i obrazu, dlatego zastosowanie jej w medycynie było jedynie kwestią czasu.

Lekarz online również przyjmuje w określonych godzinach, dlatego zapisując się na konkretny termin i godzinę masz pewność, że z lekarzem online będziesz mógł porozmawiać w cztery oczy w dowolnej dla siebie chwili.

Konsultacja lekarska przebiega w dokładnie taki sam sposób, jak ta przeprowadzana na miejscu, w gabinecie. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie w przypadku wizyt kontrolnych, gdzie lekarz posiada już Twoją dokumentację medyczną.

Z jakimi specjalistami można rozmawiać podczas konsultacji online?

Konsultacja lekarska może się odbywać z wybranym specjalistą – nie ma w tym wypadku żadnych ograniczeń. Jeśli tylko dostępny jest lekarz online o specjalizacji, która Cię interesuje, możesz skorzystać z jego porady.

W trakcie konsultacji online co prawda nie zostaną wykonane badania, jednak jeśli potrzebujesz konsultacji, szczególnie wstępnej, to jest to idealny sposób, aby przekonać się, czy należy podejmować dalsze kroki i na przykład umówić się na wizytę osobiście.

Dla kogo jest konsultacja online?

Konsultacja lekarska online jest dostępna dla każdego. Nie zawsze lekarz rodzinny jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania związane ze zdrowiem. W takim wypadku kompetentny lekarz specjalista może się znacznie bardziej przydać, a konsultacja w wersji online może rozwiać wątpliwości lub wskazać odpowiedni kierunek.

Lekarz online ze świetnym podejściem to też sposób na zbadanie czy skonsultowanie zachowań lub zdrowia swojej pociechy w jej naturalnym środowisku, czyli w domu. Konsultacja z lekarzem w wersji online świetnie sprawdza się w przypadku kolejnych, kontrolnych wizyt czy wizyt związanych z przedłużeniem zwolnienia lekarskiego lub recepty.

To również sposób, aby odbyć wizyty lekarskie u lekarzy przyjmujących wiele kilometrów dalej, ale uchodzących za najlepszych specjalistów w danej dziedzinie.

Kiedy warto skorzystać z porad online lekarza specjalisty?

Taka konsultacja lekarska dobrze się sprawdzi, jeśli nurtują Cię pewne pytania związane ze zdrowiem, chcesz zapytać o dietę, możliwe przyczyny dolegliwości czy poprosić o zlecenie konkretnych badań.

Możesz w ten sposób szukać odpowiedzi na mniej drastyczne dolegliwości, co do których wiesz, że nie wymagają natychmiastowego leczenia lub przeprowadzania na miejscu szczegółowych badań.

Na wizytę online warto się zdecydować także wtedy, kiedy szukasz nie lekarza rodzinnego, ale specjalisty w danym zakresie, mającego profesjonalne podejście, na przykład do dziecka. Taka konsultacja lekarska świetnie sprawdza się w przypadku osób wiecznie zapracowanych.

Czy podczas konsultacji online można dostać zwolnienie lekarskie?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby podczas takiej wizyty uzyskać zwolnienie lekarskie. Wręcz przeciwnie, konsultacja lekarska internetowa jest wręcz zalecana, jeśli stan zdrowia pacjenta się nie poprawia i wymaga on dalszego przebywania na zwolnieniu chorobowym.

Znajdź specjalistę, wybierz specjalizację – zalety korzystania z konsultacji lekarskich online

Konsultacja lekarska przeprowadzana jest w wygodnej formie, dopasowanej do pacjenta. Oznacza to, że lekarz skontaktuje się w wybranej przez Ciebie formie – przez telefon, chat lub video. łatności możesz dokonać na kilka sposobów – płatności online stosowane w większości tego rodzaju serwisów sprawiają, że pomoc możesz uzyskać znacznie szybciej, niż w przypadku oczekiwania na termin wizyty w gabinecie. To kolejny powód, by umówić wizytę właśnie w takim miejscu.

Co więcej, w serwisach oferujących możliwość skontaktowania się na przykład z lekarzem rodzinnym, istnieje możliwość napisania na forum otwartego pytania, które to po akceptacji przez moderatora pytanie zostanie opublikowane na stronie i będzie czekać na odpowiedzi lekarzy – każdy specjalista czy lekarz ogólny może publicznie odpowiedzieć na takie zapytanie.

Podczas wizyty uzyskasz niezbędne e-zwolnienie lekarskie, możesz też otrzymać e-receptę w formie elektronicznej do zrealizowania w dowolnej aptece, możesz mieć też zlecone na przykład badania laboratoryjne. To także sposób, aby niezbędna wizyta kontrolna odbyła się znacznie szybciej i na Twoich warunkach – bez dojazdów i bez czekania.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

562 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia

Zamiast jednej pielęgniarki w szpitalu chcą dwóch opiekunów medycznych.

1 min czytania
Zmiana rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego -normy zatrudnienia pielęgniarek Polska Federacja Szpitali skierowała pismo do Ministerstwa Zdrowia z…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni mają te same problemy zdrowotne.

2 min czytania
Choroby zawodowe pielęgniarek i położnych Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe to choroby, które bardzo często występują u pielęgniarek. Wiąże się to z zakresem obowiązków, które…
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na oddziałach. Do 10,5 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie zatrudni pielęgniarki/pielęgniarzy w klinikach/oddziałach/POZ. Forma pracy: Pełny etat…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Szczurek-Żelazko: płace pielęgniarek wzrosły dwa razy a inflacja nie wynosi 300%.