Koronawirus a pomiar temperatury – najważniejsze zasady.

2 min czytania
Aktualności
Koronawirus a pomiar temperatury – najważniejsze zasady.

Wysoka gorączka, jako jeden z charakterystycznych objawów zakażenia koronawirusem, stanowi istotne kryterium diagnostyczne. Pomiar temperatury stał się więc jednym ze sposobów sprawdzania, czy dana osoba może chorować na COVID-19. W dobie epidemii polska służba zdrowia posługuje się przede wszystkim termometrami bezdotykowymi. Pomiar musi być przeprowadzony w ściśle określonych warunkach i zgodnie z zaleceniami opisanymi w instrukcji obsługi urządzenia. Jakie zasady obowiązują w zakresie mierzenia temperatury ciała?

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Termometr bezdotykowy to bardziej higieniczna alternatywa dla standardowych termometrów cyfrowych. Pomiar temperatury trwa kilka sekund i nie wymaga kontaktu ze skórą. Termometr działający na podczerwień może mieć wielu użytkowników, nie wymaga dezynfekcji, jest prosty w użyciu i działa precyzyjnie. Te wszystkie względy sprawiły, że sprzęt znalazł zastosowanie podczas epidemii koronawirusa. Z uwagi na bezdotykowe działanie, urządzenie pozwala kontrolować temperaturę większej liczby osób bez ryzyka przenoszenia patogenów z jednego pacjenta na drugiego.

Nie każdy termometr bezdotykowy ma zalecane takie samo miejsce pomiaru. Część modeli nadaje się do mierzenia temperatury na czole, inne służą do wykonywania pomiarów na skroni. Niezależnie jednak od miejsca, użycie termometru wymaga przestrzegania podstawowych zasad pozwalających na uzyskanie miarodajnego wyniku. Pomiar musi być wykonany na czystej i suchej skórze, bez potu, wody czy grubszej warstwy kosmetyków. W instrukcji dołączonej do urządzenia można przeczytać, jaki czas należy odczekać między kolejnymi pomiarami, a także sprawdzić maksymalną odległość soczewki termometru od ciała.

Pomiaru temperatury nie należy wykonywać bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym, kąpieli, płaczu ani po wypaleniu papierosa. Ponadto w przypadku termometrów na podczerwień twarz pacjenta nie powinna być skierowana w stronę słońca, grzejnika czy klimatyzatora. Wszystkie te czynniki wpływają na uzyskany wynik pomiaru. Termometrów dotykowych na podczerwień nie należy używać też w pomieszczeniach, w których panuje przeciąg.

Uniwersalne reguły dotyczące wykonywania pomiarów

Jakie zasady obowiązują w przypadku stosowania innych rodzajów termometrów? Aby prawidłowo zmierzyć temperaturę i sprawdzić, czy pacjent ma gorączkę, należy pamiętać, że pomiar trzeba wykonywać odpowiednio długo, w zależności od typu urządzenia i zaleceń producenta. Ponadto uzyskany wynik powinno się odnieść do zakresu norm obowiązujących w przypadku określonego sposobu pomiaru – w ustach, pod pachą lub w odbycie. Ważne jest również to, szczególnie w czasie epidemii, by dezynfekować po każdym użyciu termometry mające kontakt z otworami ciała.

Jak przechowywać termometry bezdotykowe?

Każdy termometr bezdotykowy powinien być przechowywany w suchym miejscu, gdzie panuje zakres temperatur zalecany przez producenta. Warto pamiętać o nakładaniu nakrywki ochronnej, jeśli została dołączona do urządzenia. W ten sposób można zabezpieczyć termometr przed zabrudzeniami i porysowaniem. Co jakiś czas należy przecierać szkiełko osłaniające soczewkę gazikiem nasączonym alkoholem, by usunąć ewentualne zanieczyszczenia mogące zafałszować pomiar.

Podwyższona temperatura ciała jest jednym z podstawowych symptomów wielu infekcji, w tym zakażenia koronawirusem. Sprawdzenie, czy pacjent ma gorączkę, może zaklasyfikować go do grona osób potencjalnie chorujących na COVID-19. Dokonywanie pomiarów temperatury – niezależnie od tego, czy wykorzystuje się termometr bezdotykowy, czy też inny rodzaj sprzętu – wymaga więc przestrzegania podstawowych zasad i zaleceń producenta. Dzięki zastosowaniu się do obowiązujących reguł uda się szybko i bezpiecznie skontrolować temperaturę ciała dużej liczby pacjentów, co jest istotne szczególnie w czasie wzmożonej zachorowalności na grypę, przeziębienia i ryzyka zakażenia koronawirusem.

LH

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze