Krystyna Ptok: wszystkie pielęgniarki wykonują te same czynności, chociaż nie wszystkie mają uprawnienia.

3 min czytania
AktualnościUprawnienia pielęgniarek
Krystyna Ptok: wszystkie pielęgniarki wykonują te same czynności, chociaż nie wszystkie mają uprawnienia.

Przewodnicząca związku pielęgniarek o przekraczaniu uprawnień przez pielęgniarki

Portal termedia.pl w dniu 17 listopada 2023 roku opublikował fragment wywiadu z panią Krystyną Ptok przewodniczącą OZZPiP. Całość wywiadu ma się ukazać w „Menedżerze Zdrowia”. Poniżej cytujemy odpowiedź pani przewodniczącej na jedno z pytań.

Zobacz także:

Marzena Sygut-Mirek redaktor termedia.pl: W 2019 r., za rządów ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, podpisano dokument „Polityka wieloletnia państwa na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”. Jedną z najważniejszych kwestii, które miał on uregulować, były kompetencje. Dlaczego jest to tak ważne dla środowiska?

Krystyna Ptok przewodnicząca OZZPiP: Prace nad tym dokumentem były poprzedzone zdiagnozowaniem i zdefiniowaniem najważniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej dotyczących polskiego pielęgniarstwa i położnictwa. Kształcimy się na różnych poziomach, na których przekazywane są różne treści.

Ze względu na to zróżnicowanie szczebli edukacji powinny zostać opracowane i ujęte w odrębnym dokumencie kwalifikacje oraz odpowiadające im kompetencje pielęgniarek i położnych.

Krystyna Ptok Przewodnicząca OZZPiP

Tak samo jak w przypadku fizjoterapeutów – inne zadania mają fizjoterapeuci po studiach, a inne technicy fizjoterapii. W naszej ocenie jest to niezbędne, ponieważ wyższe kompetencje pielęgniarek i położnych często nie są wykorzystywane we właściwy sposób. W wielu podmiotach leczniczych dyrektorzy nawet nie wiedzą, że określone zadania mogą wykonywać pielęgniarki, które skończyły dany poziom edukacji.

W związku z tym w tych placówkach wszystkie pielęgniarki wykonują te same czynności, chociaż nie wszystkie są do nich uprawnione.

Krystyna Ptok Przewodnicząca OZZPiP

Niektóre pielęgniarki mogą np. przeprowadzać poradę laktacyjną, kardiologiczną, diabetologiczną, wykonać badanie fizykalne pacjenta oraz wypisać skierowanie na badanie diagnostyczne w pewnych obszarach.

Dlatego dążyłyśmy do tego, żeby pojawił się dokument, sygnowany przez Ministerstwo Zdrowia, określający kompetencje. W „Polityce wieloletniej państwa na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa”, o którym pani wspominała, zapisano, że prace nad kompetencjami będą trwały od 2019 do 2022 r. Liczyłyśmy na to, że zostaną zakończone przed kolejnymi podwyżkami wynikającymi z ustawy o najniższych wynagrodzeniach, czyli do lipca 2022 r.

Chodziło nam też o to, żeby dyrektorom podmiotów leczniczych było łatwiej delegować zadania. Niestety, dokument jeszcze nie powstał. Tłumaczono to tym, że jest to ogromny obszar do uregulowania. Wyjaśniono, że prace są na finiszu.

A my oczekujemy gotowego dokumentu, który wskazałby, jakie kwalifikacje mają pielęgniarki po określonym rodzaju kształcenia, po określonej specjalizacji i jakie przysługują im kompetencje.

Krystyna Ptok Przewodnicząca OZZPiP

To bardzo ważne, także z uwagi na to, że mamy w systemie coraz więcej starszych pacjentów, potrzebujących różnych świadczeń medycznych, a braki kadrowe są ogromne. Dlatego dobrze by było, żeby pielęgniarki mogły w tych zadaniach uczestniczyć, oczywiście będąc odpowiednio wynagradzane.

źródło: termedia.pl redaktor Marzena Sygut-Mirek „Oczekujemy od pielęgniarek kompetencji, za które potem nie zamierzamy płacić” – 17 listopada 2023 roku

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Słowa pani przewodniczącej Krystyny Ptok: „W związku z tym w tych placówkach wszystkie pielęgniarki wykonują te same czynności, chociaż nie wszystkie są do nich uprawnione”, nie mogą pozostać bez echa.

O jakich czynnościach mówi pani przewodnicząca a które wykonują pielęgniarki, do wykonywania których nie mają uprawnień!? Zapewne powyższa opinia pani przewodniczącej odnosi się do kompetencji pielęgniarek i położnych POZ. Jeśli ma pani taką wiedzę to zapewne poinformowała o tym procederze odpowiednie instytucje: MZ, NFZ oraz izby pielęgniarskie. Bardzo prosimy o publikacje korespondencji w powyższej sprawie jaką związek prowadzi z powyższymi instytucjami.

Z drugiej strony bardzo interesująca jest opinia pani przewodniczącej w kontekście wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki i położne w szpitalach. Czy w tych podmiotach leczniczych także dochodzi do wykonywania świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarki, do wykonywania których nie mają uprawnień!? Jeśli tak to warto aby związek publicznie poinformował personel pielęgniarski o zakresie nieprawidłowości.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 74

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8114 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Aktualności

Podwieszki do podnośnika pacjenta: Jak wybrać najlepsze dla komfortu i bezpieczeństwa?

5 min czytania
Bezpieczeństwo i komfort pacjenta są priorytetem przy wyborze “podwieszki do podnośnika pacjenta”. W tym artykule wyjaśnimy, na co zwracać uwagę, by wybrać…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Uwaga – pielęgniarki są wprowadzane w błąd.

1 min czytania
Komunikat CKPPiP w sprawie prowadzenia kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (online) Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych przypomina,…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Dlaczego 50-letnia pielęgniarka ma biegać z tornistrem? Wieloletnia praca jest najlepszą szkołą.