Lekarki i pielęgniarki mówią jednym głosem?

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Lekarki i pielęgniarki mówią jednym głosem?

Kobiety w medycynie mówią jednym głosem?

Na stronie Senatu zamieszczono informację:

„Cieszę się, że spotykamy się na tej konferencji, bo rola kobiet w naszym życiu publicznym jest niezwykle ważna. Myślę, że dziś nowoczesnym kobietom w polskiej medycynie jest bardzo trudno” – powiedział wicemarszałek Michał Kamiński, otwierając 11 września br. w Senacie konferencję „Kobiety w medycynie mówią jednym głosem”. Zorganizowano ją z inicjatywy wicemarszałka Senatu i Fundacji Polki w Medycynie. Jej prezeska lek. Małgorzata Osmola podkreśliła, że podczas spotkania przedstawicielki zawodów medycznych podzielą się swoimi doświadczeniami, ich odzwierciedlenie znalazło się w wynikach badań, przeprowadzonych we współpracy Fundacji Polki w Medycynie i portalu Remedium.md, a także Fundacji Kobiety w Chirurgii.

(…) Analizę potrzeb pielęgniarek i położnych przedstawiła mgr piel. Anna Woda z Fundacji Polki w Medycynie. Z zaprezentowanych przez nią danych wynika, że najbardziej aktywne grupy wiekowe w tych zawodach to osoby w wieku 41–50 lat i 51–60 lat, najmniej – 20–30 lat. Tylko ok. 74% pielęgniarek i ok. 70% położnych pracuje zgodnie ze swoim wykształceniem. W 2030 r. zaś 65% pielęgniarek i 60% położnych będzie emerytowana, co zagrozi zamknięciem 272 szpitali z powodu braku takiego personelu. Praca pielęgniarek i położnych jest bardzo wymagająca, powodująca wypalenie zawodowe i obciążająca zdrowie. Wśród postulowanych zmian znalazło się m.in. przestrzeganie norm zatrudnienia, zapewnienie jego stabilności, uwzględnianie kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, zwiększenie do 10 tys. liczby osób mających prawo do wykonywania tych zawodów, a do 20 tys. – studiujących na tych kierunkach.

źródło: senat.gov.pl

Poniżej publikujemy treść rozmowy opublikowanej na stronie NIPiP.

Prezes NRPiP Mariola Łodzińska: W przypadku mojej grupy zawodowej, czyli pielęgniarek i położnych, w tej chwili, na pewno, w aspekcie dzisiejszej konferencji, poważnym problemem jest dyskryminacja pielęgniarek i położnych ze względu na grupę zawodową. Ponieważ mamy w Polsce wiele podmiotów leczniczych, które nie uznają pielęgniarkom i położnym kwalifikacji i kompetencji uzyskanych w ramach kształcenia zarówno przed, jak i podyplomowego. Dyrektorzy nie uznają i nie wypłacają wynagrodzeń zgodnie z ustawą o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Więc to jeden z problemów.

Kolejny problem, który stoi przed nami – już za dwa lata, nawet za rok można powiedzieć – utrzymanie samodzielności w kontraktowaniu świadczeń przez podmioty pielęgniarskie i położnicze. Ponieważ 31 grudnia 2024 roku będzie wchodził przepis, który będzie mówił, że trzeba będzie tworzyć zespoły POZ – zespoły terapeutyczne w ramach koordynowanej opieki. Jeżeli taki zespół nie powstanie, to w naszej ocenie te podmioty pielęgniarskie i położnicze przestaną funkcjonować, więc to jest dla nas poważny problem, którym należy się zająć „na już”.

Redaktor: Na tej konferencji swoimi przemyśleniami dzielą się położne, pielęgniarki i lekarki, kobiety w medycynie. Czy dostrzega Pani tutaj solidarność kobiecą?

Mariola Łodzińska: Ja cały czas wierzę w siłę kobiet, wydaje mi się, że kobiety mają tę siłę w sobie, tylko brakuje nam takiej większej pewności siebie. Myślę, że po to są tego rodzaju konferencje, żeby pokazywać tę siłę, nasze możliwości, że w sumie razem, jeżeli połączymy nasze siły, to zwiększamy nasze szanse na realizację postulatów.

źródło: nipip.pl

zdjęcie: Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu, senat.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Zdecydowanie należy zauważyć, że same pielęgniarki i położne nie mówią jednym głosem. Podzielono je poprzez dyskryminującą ustawę o wynagrodzeniach zasadniczych. Na konferencji wspomniano o wynagrodzeniach kobiet w medycynie. Obecnie mamy do czynienia z dyskryminacją kobiet – pielęgniarek, które wykonują te same czynności zawodowe a wynagrodzenia otrzymują znacznie wyższe. Szkoda, że w Senacie nie zorganizowano konferencji pt. Dyskryminacja pielęgniarek LM w systemie ochrony zdrowia. Warto aby głos na tej konferencji zabrały: pani Krystyna Ptok, która jest autorką ustawy dyskryminującej pielęgniarki LM (tzw. obywatelski projekt) oraz szefowa naczelnej izby pani Mariola Łodzińska, instytucji która poparła niesprawiedliwą ustawę autorstwa związku pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 30

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8301 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
Komentarze
×
Aktualności

Ile pielęgniarek tyle historii. Przeczytaj jedną z nich.