Lekarki i pielęgniarki mówią jednym głosem?

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Lekarki i pielęgniarki mówią jednym głosem?

Kobiety w medycynie mówią jednym głosem?

Na stronie Senatu zamieszczono informację:

„Cieszę się, że spotykamy się na tej konferencji, bo rola kobiet w naszym życiu publicznym jest niezwykle ważna. Myślę, że dziś nowoczesnym kobietom w polskiej medycynie jest bardzo trudno” – powiedział wicemarszałek Michał Kamiński, otwierając 11 września br. w Senacie konferencję „Kobiety w medycynie mówią jednym głosem”. Zorganizowano ją z inicjatywy wicemarszałka Senatu i Fundacji Polki w Medycynie. Jej prezeska lek. Małgorzata Osmola podkreśliła, że podczas spotkania przedstawicielki zawodów medycznych podzielą się swoimi doświadczeniami, ich odzwierciedlenie znalazło się w wynikach badań, przeprowadzonych we współpracy Fundacji Polki w Medycynie i portalu Remedium.md, a także Fundacji Kobiety w Chirurgii.

(…) Analizę potrzeb pielęgniarek i położnych przedstawiła mgr piel. Anna Woda z Fundacji Polki w Medycynie. Z zaprezentowanych przez nią danych wynika, że najbardziej aktywne grupy wiekowe w tych zawodach to osoby w wieku 41–50 lat i 51–60 lat, najmniej – 20–30 lat. Tylko ok. 74% pielęgniarek i ok. 70% położnych pracuje zgodnie ze swoim wykształceniem. W 2030 r. zaś 65% pielęgniarek i 60% położnych będzie emerytowana, co zagrozi zamknięciem 272 szpitali z powodu braku takiego personelu. Praca pielęgniarek i położnych jest bardzo wymagająca, powodująca wypalenie zawodowe i obciążająca zdrowie. Wśród postulowanych zmian znalazło się m.in. przestrzeganie norm zatrudnienia, zapewnienie jego stabilności, uwzględnianie kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, zwiększenie do 10 tys. liczby osób mających prawo do wykonywania tych zawodów, a do 20 tys. – studiujących na tych kierunkach.

źródło: senat.gov.pl

Poniżej publikujemy treść rozmowy opublikowanej na stronie NIPiP.

Prezes NRPiP Mariola Łodzińska: W przypadku mojej grupy zawodowej, czyli pielęgniarek i położnych, w tej chwili, na pewno, w aspekcie dzisiejszej konferencji, poważnym problemem jest dyskryminacja pielęgniarek i położnych ze względu na grupę zawodową. Ponieważ mamy w Polsce wiele podmiotów leczniczych, które nie uznają pielęgniarkom i położnym kwalifikacji i kompetencji uzyskanych w ramach kształcenia zarówno przed, jak i podyplomowego. Dyrektorzy nie uznają i nie wypłacają wynagrodzeń zgodnie z ustawą o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Więc to jeden z problemów.

Kolejny problem, który stoi przed nami – już za dwa lata, nawet za rok można powiedzieć – utrzymanie samodzielności w kontraktowaniu świadczeń przez podmioty pielęgniarskie i położnicze. Ponieważ 31 grudnia 2024 roku będzie wchodził przepis, który będzie mówił, że trzeba będzie tworzyć zespoły POZ – zespoły terapeutyczne w ramach koordynowanej opieki. Jeżeli taki zespół nie powstanie, to w naszej ocenie te podmioty pielęgniarskie i położnicze przestaną funkcjonować, więc to jest dla nas poważny problem, którym należy się zająć „na już”.

Redaktor: Na tej konferencji swoimi przemyśleniami dzielą się położne, pielęgniarki i lekarki, kobiety w medycynie. Czy dostrzega Pani tutaj solidarność kobiecą?

Mariola Łodzińska: Ja cały czas wierzę w siłę kobiet, wydaje mi się, że kobiety mają tę siłę w sobie, tylko brakuje nam takiej większej pewności siebie. Myślę, że po to są tego rodzaju konferencje, żeby pokazywać tę siłę, nasze możliwości, że w sumie razem, jeżeli połączymy nasze siły, to zwiększamy nasze szanse na realizację postulatów.

źródło: nipip.pl

zdjęcie: Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu, senat.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Zdecydowanie należy zauważyć, że same pielęgniarki i położne nie mówią jednym głosem. Podzielono je poprzez dyskryminującą ustawę o wynagrodzeniach zasadniczych. Na konferencji wspomniano o wynagrodzeniach kobiet w medycynie. Obecnie mamy do czynienia z dyskryminacją kobiet – pielęgniarek, które wykonują te same czynności zawodowe a wynagrodzenia otrzymują znacznie wyższe. Szkoda, że w Senacie nie zorganizowano konferencji pt. Dyskryminacja pielęgniarek LM w systemie ochrony zdrowia. Warto aby głos na tej konferencji zabrały: pani Krystyna Ptok, która jest autorką ustawy dyskryminującej pielęgniarki LM (tzw. obywatelski projekt) oraz szefowa naczelnej izby pani Mariola Łodzińska, instytucji która poparła niesprawiedliwą ustawę autorstwa związku pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 30

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8184 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Praktyka pielęgniarek - Sąd: chora w obecności pielęgniarki spadła z kozetki w gabinecie zabiegowym. Zobacz wyrok Sądu Apelacyjnego.

8 min czytania
Pielęgniarka obecna w tym czasie w gabinecie zdołała chwycić pacjentkę za rękę, ale nie była w stanie jej utrzymać… W dniu dzisiejszym…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki: pobieranie krwi, wlewy witaminowe, kroplówki.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna klinika medyczna poszukuje do pracy pielęgniarek – obsługa pacjentów niemieckojęzycznych. Miejsce pracy: Częstochowa – nowopowstająca klinika medyczna…
AktualnościNowa siatka płacPraktyka zawodowa

Senat: Starsze pielęgniarki nie chcą wprowadzać nowych pielęgniarek. Powód – różnica w zarobkach.

2 min czytania
Dyskusja w senacie o realiach wykonywania zawodu pielęgniarki… Na stronie internetowej senatu poinformowano, że dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu…
Komentarze
×
Aktualności

Ile pielęgniarek tyle historii. Przeczytaj jedną z nich.