Manifestacja związku pielęgniarek także z osobami z grupy 6?

4 min czytania
Aktualności
Manifestacja związku pielęgniarek także z osobami z grupy 6?

23 maja manifestacja związku pielęgniarek pod sejmem

Od dłuższego czasu w podmiotach leczniczych atmosfera pomiędzy pielęgniarkami jest fatalna. Powodem jest podział pielęgniarek w siatce płac. Niestety chaos związany z systemem wynagradzania personelu pielęgniarskiego podsycany jest jeszcze bardziej poprzez niekorzystne zmiany jakie mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2023 roku.

12 maja to dobry czas na zadanie pytań, które zobrazują skalę krzywdy, której doświadczają pielęgniarki i położne:

  1. Czy można bardziej upodlić pracownika, którego wynagrodzenie jest niższe o 30% od innych osób wykonujących ten sam zakres obowiązków.
  2. Czy można bardziej deprecjonować profesjonalizm osoby wykonującej zawód medyczny, wyrażając publicznie pogląd, że jest „niewykształcona”.
  3. Czy można bardziej zdeptać godność pracownika, któremu wmawia się, że inni wykonują świadczenia zdrowotne po prostu „lepiej”?

Teraz związek pielęgniarek organizuje manifestację związkową pod sejmem w dniu 23 lipca 2023 roku. OZZPiP zaprasza na manifestację pielęgniarki i położne, które mają totalnie odmienną sytuację w zakresie wynagradzania. Związek zachęca do wzięcia udziału w manifestacji pod sejmem. W tym dniu odbędzie się posiedzenie plenarne sejmu.

Geneza konfliktu wśród pielęgniarek i położnych

Powodem skłócenia personelu pielęgniarskiego jest podział pielęgniarek na grupy. Takiego podziału dokonał w 2016 roku związek pielęgniarek. I taki właśnie podział wprowadził do ustawy minister zdrowia. Argumentował to faktem, że takiego podziału chciała strona społeczna czyli także związek pielęgniarek. Podział zaskutkował kominami płacowymi i niesprawiedliwością względem pielęgniarek z grupy 6.

W tej sytuacji zapraszanie przez związek pielęgniarek OZZPiP do udziału w manifestacji wszystkich pielęgniarek to jakiś makabryczny żart.

Jeszcze można zrozumieć, że do Warszawy zjadą pielęgniarki i położne z grupy 2. Mają poczucie zdegradowania i żądają wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 7 304 a od lipca 8 186,53 PLN. Prosty i czytelny postulat.

Natomiast co mają uzyskać poprzez uczestnictwo w przedmiotowej manifestacji pielęgniarki i położne z grupy 6 redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych nie ma pojęcia. Możliwe, że mają poprzeć postulaty płacowe osób z grupy 2.

Może organizatorzy manifestacji wychodzą z założenia, że jednak są osoby w grupie 6, które są zdania, że pielęgniarki z tytułem magistra i specjalisty powinny zarabiać 30% więcej od osób zaszeregowanych w grupie 6. Może popierają pogląd jednej z przewodniczących okręgowej izby pip, że pielęgniarki z grupy 2 wykonują po prostu świadczenia zdrowotne lepiej niż pielęgniarki bez tytułu magistra i specjalisty. Może popierają stanowisko jednej z przewodniczącej zakładowej organizacji OZZPiP, która uważa, że pracownicy wykonujący tę samą pracę nie muszą mieć jednakowego wynagrodzenia.

Jednak przyjęcie powyższych założeń kłóci się z faktem, że pielęgniarki z grupy 6 występują z pozwami do sądów o uznanie nierównego traktowania w zatrudnieniu – względem grupy 2 – a sądy zasądzają odszkodowania. To nierówne finansowe traktowanie od 1 lipca 2023 roku osiągnie horrendalny poziom – 3 700 PLN brutto brutto.

Ale związek pielęgniarek mówi do pielęgniarek z grupy 6:

Zapraszamy na manifestację w dniu 23 maja. Mamy bowiem cudowną alternatywę dla obecnego systemu wynagradzania pielęgniarek. Do sejmu skierowaliśmy projekt własnej ustawy o wynagradzaniu personelu pielęgniarskiego. Zbieramy pod naszym projektem podpisy poparcia, których musimy zebrać 100 tys.

Różnica pomiędzy obecnym stanem a zaproponowanym przez związek OZZPiP (w zakresie wysokości płacy) – na wynagrodzeniach od 1 lipca – według obecnego systemu to 3 700 PLN brutto brutto. Natomiast propozycja związku to różnica 2 000 PLN brutto brutto.

Związek wychodzi zatem z założenia, że pierwsza kwota to dyskryminacja a druga nie. Możliwe, że pielęgniarki z grupy 6 powinny przywitać panią Krystynę Ptok kwiatami i podziękować, że związkowcy z OZZPiP to „ludzkie pany”.

Zatem pielęgniarki i położne zaszeregowane w grupie 6 nie powinny pojawić się na manifestacji w dniu 23 maja. Chyba, że w celu uzyskania od pani przewodniczącej związku pielęgniarek wyjaśnień w zakresie siatki płac zaproponowanej przez OZZPiP.

Co mogą zrobić pielęgniarki i położne z grupy 6. Mogą nie wychodząc z domu wyrazić sprzeciw wobec projektu związku pielęgniarek. Zrobiło to już prawie 3 tys osób…

Pielęgniarka: Dość dzielenia! Wykonujemy taką samą pracę…

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 44

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8255 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Aktualności

In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi - podsumowanie konferencji #invitroToMY

5 min czytania
In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi 4 czerwca br., odbyła się konferencja społeczno – medyczna InvitroToMY, która…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 140 PLN/godz. Zwrot kosztów dojazdu.