Medyczna marihuana w terapii schorzeń: co mówią najnowsze badania?

2 min czytania
Aktualności
Medyczna marihuana w terapii schorzeń: co mówią najnowsze badania?

W ostatnich latach medyczna marihuana stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, a wyniki sugerują, że może być skutecznym środkiem we wspomaganiu leczenia różnych schorzeń, w tym nawet tak poważnych jak nowotwory. W niniejszym artykule przyjrzymy się najnowszym badaniom dotyczącym stosowania medycznej marihuany, jej potencjalnych korzyści w medycynie oraz możliwości jej bezpiecznego przyjmowania.

Medyczna marihuana w leczeniu wspomagającym

Konopie mogą okazać się skutecznym środkiem w terapii wielu schorzeń, nie można jednak odpowiedzieć na pytanie, jakie choroby leczy medyczna marihuana, ponieważ nie ma ona potwierdzonego działania leczniczego. Nie jest lekiem i wykorzystuje się ją jedynie wspomagająco.

Przede wszystkim jest znana z działania przeciwbólowego, co może być pomocne w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak artretyzm czy neuropatie. Ponadto medyczna marihuana może pomóc w łagodzeniu objawów chorób neurodegeneracyjnych, np. stwardnienia rozsianego czy choroby Parkinsona.

Kannabidiol, jeden z głównych składników medycznej marihuany, wykazuje także działanie przeciwdrgawkowe, co może być korzystne dla pacjentów cierpiących na padaczkę. Najnowsze badania mówią również o pozytywnych efektach stosowania medycznej marihuany w leczeniu problemów ze snem oraz w łagodzeniu objawów depresji i lęku.

Medyczna marihuana a rak płuc

Medyczna marihuana jest czasem wykorzystywana wspomagająco w leczeniu raka płuc i innych chorób onkologicznych. Badania naukowe sugerują, że pewne substancje zawarte w marihuanie, zwłaszcza kannabinoidy, mogą mieć właściwości przeciwnowotworowe. Przeprowadzone na zwierzętach i komórkach badania laboratoryjne sugerują, że kannabinoidy mogą hamować wzrost komórek nowotworowych, a nawet powodować ich apoptozę, czyli programowaną śmierć. Należy jednak zaznaczyć, że większość badań przeprowadzono na etapie laboratoryjnym. Potrzebne są dalsze testy kliniczne, aby potwierdzić skuteczność leczenia medyczną marihuaną raka płuc czy innych nowotworów.

Obecnie z sukcesem konopie lecznicze są stosowane w celu niwelowania skutków ubocznych terapii nowotworowych. Mogą niwelować zmęczenie, brak apetytu i mdłości, a także łagodzić ból. Żeby jednak terapia medyczną marihuaną była skuteczna, niezbędne jest dobranie odpowiedniej dawki i formy na podstawie wywiadu z pacjentem i wyników badań. Najlepiej, by plan terapii opracował doświadczony lekarz, np. z Centrum Marihuany.

Jak uzyskać medyczną marihuanę?

Medyczna marihuana bez recepty nie jest dostępna w Polsce. W większości krajów środek ten jest dostępny jedynie na receptę i to wyłącznie dla pacjentów cierpiących na określone schorzenia. Pozyskiwanie medycznej marihuany jest regulowane przepisami. W Polsce lekarz może przepisać marihuanę w ilości wystarczającej maksymalnie na 90 dni terapii, a posiadanie przez pacjenta ilości większej niż wynikająca z recepty jest nielegalne.

Kwestia dostępności medycznej marihuany bez recepty budzi wiele kontrowersji. Niektórzy argumentują, że dostęp do medycznej marihuany bez recepty może zwiększyć ryzyko nadużyć. Inni z kolei uważają, że liberalizacja przepisów może umożliwić łatwiejszy dostęp do terapii dla osób zmagających się z różnymi schorzeniami. Zmniejszyłoby to także ryzyko sięgania po marihuanę z niepewnych źródeł, hodowaną w niekontrolowanych warunkach, zanieczyszczoną i nieprzebadaną pod względem zawartości substancji aktywnych.

Trzeba jednak pamiętać, że pomimo obiecujących wyników badań, konieczne jest dalsze przeprowadzanie kontrolowanych prób klinicznych, aby potwierdzić skuteczność substancji w leczeniu konkretnych chorób. Obecnie decyzja o stosowaniu medycznej marihuany bez recepty pozostaje przedmiotem debaty, a liberalizacja przepisów stoi pod znakiem zapytania.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki o noszeniu biżuterii na stanowisku pracy.

2 min czytania
Czy pielęgniarka obejmująca dyżur powinna ściągać biżuterię? W dzisiejszym artykule poruszymy temat noszenia biżuterii przez pielęgniarki i położne. Od zawsze jest to…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – minister zdrowia o dysproporcjach płacowych pomiędzy grupami.

2 min czytania
Minister zdrowia wyraziła pogląd na temat obecnego zróżnicowania wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek… W dniu wczorajszym w sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka - pisałam pracę magisterską na nockach. Dzięki temu koleżanki mogły spać...

2 min czytania
Przemęczyłam się i dziś dostając wypłatę wiem, że było warto, bo zaczynałam z pensją równą salowej… W miniony weekend na Ogólnopolskim Portalu…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - sejm zdecydował: podwyżki według partyjnego parytetu.