Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 6 – Wykaz leków, na które mają prawo wystawić receptę pielęgniarki.

2 min czytania
AktualnościRecepty pielęgniarek
Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 6 – Wykaz leków, na które mają prawo wystawić receptę pielęgniarki.
 
 
 

Minister zdrowia w dniu 20 października podpisał rozporządzenie zawierające załącznik nr 1. W załączniku przedstawiono wykaz substancji czynnych zawartych w lekach, które mogą być samodzielnie ordynowane oraz na które mają prawo wystawiać recepty pielęgniarki i położne posiadające dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarki i położne posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa, jeżeli ukończyły kurs specjalistyczny w tym zakresie. Przedmiotowy załącznik znajduje się obok (kliknij w grafikę).

 

W uzasadnieniu do rozporządzenia czytamy, że “wykaz substancji czynnych przypisany został do wyodrębnionych grup leków według podstawowego zastosowania wraz z określeniem postaci i drogi podania, bez podawania ich nazw handlowych, co ma na celu uniknięcie konieczności okresowego nowelizowania przedmiotowego rozporządzenia, w związku z cyklicznymi zmianami obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych”.
 

Ministerstwo zdrowia podkreśla, że wykaz ten został przygotowany w porozumieniu z konsultantami krajowymi w poszczególnych dziedzinach pielęgniarstwa oraz podlegał zaopiniowaniu przez konsultantów krajowych w wybranych dziedzinach medycyny. Według ministerstwa nowe przepisy mają również na celu poszerzenie kompetencji pielęgniarek
i położnych poprzez nadanie im nowych uprawnień, a to przyczyni się do umocnienia pozycji zawodowej pielęgniarek i położnych.

 

Pielęgniarki i położne będą mogły korzystać z uprawnień dotyczących wystawiania recept na leki nie wcześniej niż od dnia 1 stycznia 2016 r. Po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia planowane są szkolenia w ramach kursów specjalistycznych, przygotowujące pielęgniarki i położne do korzystania z nowych uprawnień. Program kursu specjalistycznego pod nazwą “Ordynowanie leków i wypisywanie recept” publikujemy na stronie 7. Obowiązek ukończenia kursu specjalistycznego nie będzie dotyczył pielęgniarek i położnych, które w ramach kształcenia w szkołach pielęgniarskich i w szkołach położnych lub w ramach szkolenia specjalizacyjnego zdobędą wiedzę objętą takim kursem.
 

W uzasadnieniu do wprowadzenia przedmiotowych regulacji czytamy, że ustawodawca wprowadził nowe regulacje w zakresie rozszerzenia definicji osoby uprawnionej do wystawiania recept refundowanych. Do kręgu osób uprawnionych zostały włączone pielęgniarki i położne ubezpieczenia zdrowotnego, jak i pielęgniarki i położne, z którymi dyrektor wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia będzie zawierał umowę upoważniającą do wystawiania recept i/ lub umowę upoważniającą do wystawiania recept na refundowane leki na własne potrzeby wystawiającego, dla jego małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa (pro auctore, pro familia).

(mm)

 

 

Zobacz także:

Strajk w Rybniku – zobacz jak zachował się związek zawodowy pielęgniarek i położnych.

 

Tzw. podwyżki w komentarzach użytkowników Portalu i naszego facebookowego fanpage'a.

 

Ministerstwo zdrowia informuje, ile polskich pielęgniarek wyjechało za granicę

 

Refundacja kosztów kształcenia zawodowego, a podatek od osób fizycznych

 

 

Powyższy artykuł pochodzi z Ogólnpolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Nakład – 50 tysięcy egzemplarzy.

 

 

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8992 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

9 tysięcy dla pielęgniarki. Dużo czy mało?

2 min czytania
Praca dla pielęgniarki – różne rodzaje umów W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiła analizę ofert pracy zamieszczonych w…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek – przegląd ogłoszeń.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek – wysokość wynagrodzeń w ofertach pracy Publikujemy przegląd ofert pracy dla pielęgniarek, zamieszczonych w Centralnej Bazie Ofert Pracy na…
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o upuście na stacjach paliw.

5 min czytania
Upust cenowy dla pielęgniarek na stacjach paliw Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych w sobotę 31 lipca 2021 roku, poinformował czytelników portalu o…
Komentarze