Pielęgniarko, nie narażaj się!
Pacjent został oskarżony o to, że na Oddziale Ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego w 2010 roku naruszył nietykalność cielesną pielęgniarki. W ten sposób, że „kopnął ją w plecy, szarpnął i przewrócił na podłogę powodując u pokrzywdzonej obrażenia ciała, w postaci urazu głowy, skręcenia kręgosłupa oraz skręcenia stawu barkowego prawego, które to obrażenia należą do kategorii lekkich i powodujących naruszenie czynności narządów ciała na okres nie przekraczający siedmiu dni, podczas i w związku z wykonywaniem przez nią czynności służbowych w postaci pobierania krwi do badań, chcąc tym samym zmusić pokrzywdzoną do odstąpienia przez nią od prawnej czynności służbowej.” Czytaj dalej…
Nie do uwierzenia! Udział biorą: pacjentka i jej krew, lekarz, pielęgniarka. Także mąż pacjentki…
Pielęgniarka zakończyła dyżur. Opuściła budynek szpitala i… na skutek upadku doznała złamania guzka większego kości ramiennej lewej. Pielęgniarka wystąpiła o odszkodowanie. Kwestią sporną było zagadnienie, czy przedmiotowe zdarzenie miało związek z wykonywaną przez pielęgniarkę pracą zawodową, czy też doszło do niego już w drodze z pracy do domu. Poniżej przytaczamy fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego, który rozpatrywał apelację w tej sprawie. Czytaj dalej…
Uczelnia bezprawnie pobierała dodatkowe opłaty od pielęgniarek
Uczelnia prowadząca dofinansowane studia pomostowe przymuszała studentki – pielęgniarki do uczestnictwa w zajęciach z języka angielskiego oraz technologii informacyjnej, za które pobierała opłaty. Pobierała także opłaty za wydawanie dyplomów ukończenia tych studiów wraz z suplementami, jak też opłaty wakacyjne. Sprawa miała swój finał ostatecznie w Sądzie Apelacyjnym. Czytaj dalej…
Sprawa poparzonego noworodka
Poniżej przedstawiamy fragmenty uzasadnienia do wyroku, w procesie sądowym dotyczącym wysokości zadośćuczynienia, renty. Natomiast pochylmy się nad tą sprawą w kontekście organizacji pracy pielęgniarskiej, warunków pracy, standardów i procedur postępowania na własnym stanowisku pracy. Czytaj dalej…
Na pielęgniarkę oddziałową Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nałożono karę nagany
Pielęgniarka Oddziałowa została ukarana przez Szpital karą porządkową za nieuzasadnione zmniejszenie obsady Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pielęgniarka skierowała do Sądu Rejonowego pozew o uchylenie kary. Sąd tłumaczenia pielęgniarki, iż jej działanie nie może być uznane za naganne, albowiem w tym dniu nie doszło do nagłego zwiększenia liczby pacjentów, nie uwzględnił. Czytaj dalej…
Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych