Minister Ewa Kopacz w dniu 21 stycznia w sejmie: "o tych niewygodnych tematach muszą mówić również inni politycy lekarze, nie tylko jeden minister zdrowia, który będzie wystrzelony w kosmos za chwilę". Pani minister, w kontekście Pani działalności na szkodę polskiego pielęgniarstwa, tego lotu w kosmos nie możemy się już doczekać. Lotu oczywiście z biletem w jedną stronę! I to w towarzystwie ukaranego prezesa NFZ. 3 KOMENTARZE.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo w opiece długoterminowej.

Poniżej fragmenty dyskusji na plenarnym posiedzeniu sejmu w dniu 21 stycznia 2010 roku.

 

oznaczenie (…) – to skróty od redakcji Portalu i Gazety Pielęgniarki i Położnej

Poseł Marek Balicki:

(…)

    Chcę powiedzieć jeszcze dwa zdania o koszyku świadczeń gwarantowanych. Pan minister dzisiaj oświadczył, że rząd miał odwagę podjąć decyzje. Jednak patrząc na to, co się działo w ostatnich dniach, nasuwa się inny wniosek: to nie tyle jest odwaga, ile brak wyobraźni, który ma przełożenie na to, jakie skutki dla poszczególnych pacjentów mogą mieć decyzje ministra, że błędna decyzja ministra stanowi problem nie jednego pacjenta, tylko setek albo tysięcy pacjentów.    

Poseł Czesław Hoc:

    (…)

    Sytuację w tych dniach zaogniała dodatkowo nonszalancja widoczna w zarządzeniach Narodowego Funduszu Zdrowia w postaci bezsensownych rozwiązań w sprawie niestandardowej chemioterapii i badań mammograficznych czy też niekorzystnych zmian w ambulatoryjnej opiece długoterminowej, realizowanej przez pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Co najważniejsze, rząd nie przedstawił, ministerstwo nie przedstawiło, żadnego konkretnego planu naprawy, uporządkowania systemu zdrowia, żadnej strategii. Co gorsza, ewidentny chaos w systemie niestety nadal próbuje naprawiać zręczną retoryką, a nie pracą pozytywistyczną. Tak więc obywatel traci poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego, państwo nie wywiązuje się z konstytucyjnego obowiązku.   

Poseł Witold Klepacz:

    (…)

    Patrząc na to, co się dzieje od początku tego roku, oceniam, że w działaniach Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia obowiązuje swego rodzaju filozofia: ponieważ jest kryzys, to społeczeństwo powinno chorować mniej, a akurat jest na odwrót. W kryzysie ludzie chorują po prostu częściej. (Dzwonek) Skala Bartel to sposób na zabranie pieniędzy, natomiast brakuje programu opieki długoterminowej. W sytuacji starzejącego się społeczeństwa taki program powinien istnieć. Takiego programu nie ma, natomiast następuje zwijanie tego, co już obowiązuje. Wydaje się, że…

Minister Zdrowia Ewa Kopacz:

    (…)

Jeśli są roszczenia, to mają to być przede wszystkim roszczenia związane z wykonaną pracą. Mam odwagę osobiście o tym powiedzieć. Jeśli chcemy tak naprawdę, szczerze, do spodu, uzdrawiać ochronę zdrowia w Polsce, to o tych niewygodnych tematach muszą mówić również inni politycy lekarze, nie tylko jeden minister zdrowia, który będzie wystrzelony w kosmos za chwilę, bo wszyscy się na niego obrażą. Nie bójmy się tej obrazy, skoro walczymy w imię najważniejszej rzeczy, jaką jest dobro pacjenta.

   

Ze stenogramu sejmowego wybrał

Mariusz Mielcarek

 

Zobacz także:

Pielęgniarstwo w opiece długoterminowej.

4 stycznia 2010 roku – Wystąpienie redakcji Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych do MZ oraz NFZ: Analizując działania MZ oraz NFZ nie można oprzeć się wrażeniu o nękaniu grupy zawodowej pielęgniarek przez urzędników tych instytucji, poprzez wywoływanie stanu uzasadnionych obaw o bezpieczeństwo prowadzonej działalności gospodarczej w ramach wykonywania wolnego zawodu. 14 KOMENTARZY.

7 grudnia 2009 rokuMinister Zdrowia to tylko wasal wypełniający swoją posługę wobec lekarzy rodzinnych. 9 KOMENTARZY.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8012 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Siatka płac pielęgniarek - wiceminister zdrowia poprze podwyżki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Wiceminister zdrowia: będę głosował za ustawą, którą do sejmu skierował związek pielęgniarek Obecny wiceminister zdrowia pan Waldemar Kraska, podczas wywiadu udzielonego w…
Aktualności

Czy zamrażanie tkanki tłuszczowej działa?

3 min czytania
W klinikach medycyny estetycznej jest dostępnych coraz więcej zabiegów wspomagających proces odchudzania. Przy zrzucaniu zbędnych kilogramów podstawą są oczywiście dieta i odpowiednia…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Wynagrodzenia pielęgniarek - dlaczego większość sejmowa już nie kocha ustawy związku pielęgniarek?

3 min czytania
Sejmowa debata nad ustawą autorstwa związku pielęgniarek ukazuje znaczącą zmianę w podejściu do projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek W pierwszym artykule redakcyjnym…
Komentarze