Ministerstwo o nowych kompetencjach pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościUprawnienia pielęgniarek
Ministerstwo o nowych kompetencjach pielęgniarek.

Poseł pyta ministra zdrowia o nowe kompetencje pielęgniarek i położnych

Poniżej publikujemy fragment interpelacji do ministra zdrowia w sprawie realizacji Polityki Wieloletniej Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce, z dnia 14 kwietnia 2023 r.

Szanowny Panie Premierze,

we wrześniu 2019 r. rząd uchwałą 124/2019 przyjął dokument „Polityka Wieloletnia Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”. Do mojego biura poselskiego wpłynęły od organizacji branżowych pielęgniarek i położnych informacje wskazujące na bardzo nierówną realizację założeń tego dokumentu, w tym zwłaszcza dotyczących poszerzania i dookreślenia obowiązków i kompetencji pielęgniarek i położnych.

Ujęcie poszerzania kompetencji pielęgniarek i położnych w oficjalnej polityce polskiego rządu oceniam bardzo dobrze – przeglądy badań naukowych oraz publikacje Komisji Europejskiej w zakresie przenoszenia zadań i kompetencji od lat wskazują, że pielęgniarki i położne mogą w wielu zakresach z powodzeniem podejmować samodzielnie wiele odpowiedzialnych zadań. To szczególnie istotny element tej strategii, ponieważ przenoszenie szerszej gamy zadań na pielęgniarki i położne przyczynić mogłoby się do lepszego wykorzystania potencjału przedstawicielek i przedstawicieli tego zawodu oraz zawodu lekarza, zwiększenia atrakcyjności ścieżki rozwoju zawodowego, a w końcu – do poszerzenia dostępności wielu świadczeń dla pacjentów. (…)

Posłowie RP: Marcelina Zawisza, Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny

Poniżej cytujemy fragment odpowiedzi Podsekretarza Stanu Piotra Brombera z dnia 24 maja 2023 r.

(…) Rozwój kompetencji i uprawnień zawodowych pielęgniarek i położnych w Polsce systematycznie następował na przestrzeni ostatnich lat. Mając na uwadze wzmocnienie roli pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej, wprowadzone zostały rozwiązania systemowe mające na celu zwiększenie kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych, w tym w szczególności: ordynowanie leków i wypisywanie recept, wystawianie recept świadczeniobiorcom 75+, wypisywanie skierowań na określone badania diagnostycznie, przeprowadzanie kompleksowych badań fizykalnych, prowadzenie przez położne ciąży fizjologicznej, porada AOS oraz porada POZ dla pielęgniarek i położnych, kwalifikowanie przez pielęgniarki i położne do wykonania zalecanego szczepienia przeciw grypie u osoby dorosłej, wykonywanie szczepienia przeciw grypie, WZW i tężcowi – absolwenci studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo oraz wykonywanie szczepienia przeciwko grypie, WZW i HPV – absolwenci studiów I stopnia na kierunku położnictwo, bez konieczności ukończenia dodatkowego kursu w tym zakresie.
Działania te znacząco wpłynęły na zwiększenie roli pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia, co w efekcie spowodowało większą samodzielność zawodową, ale także większą odpowiedzialność. (…)

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1.6 / 5. Ilość głosów: 17

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7908 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – pomysł związkowców - nagroda jubileuszowa po 45 latach pracy.

1 min czytania
Związek pielęgniarek ma pomysł na zatrzymanie emerytek w pracy Na profilu Facebooku jednej z organizacji zakładowych związku pielęgniarek zamieszczono poniższa informację: „W…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki pielęgniarek – liczba skarg znikoma.

2 min czytania
Posiedzenie zespołu omawiającego podwyżki w podmiotach leczniczych 29 sierpnia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Poświęcono je głównie kwestiom finansowym,…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Możliwość wyboru kilku dyżurów.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Poszukiwana pielęgniarka do stałej współpracy na oddział chirurgii ogólnej w Łodzi. Wynagrodzenie: 70 PLN brutto/godzinę Umowa: umowa zlecenie lub…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie za wyższe wykształcenie 400 PLN większe.