Ministerstwo o nowych kompetencjach pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościUprawnienia pielęgniarek
Ministerstwo o nowych kompetencjach pielęgniarek.

Poseł pyta ministra zdrowia o nowe kompetencje pielęgniarek i położnych

Poniżej publikujemy fragment interpelacji do ministra zdrowia w sprawie realizacji Polityki Wieloletniej Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce, z dnia 14 kwietnia 2023 r.

Szanowny Panie Premierze,

we wrześniu 2019 r. rząd uchwałą 124/2019 przyjął dokument „Polityka Wieloletnia Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”. Do mojego biura poselskiego wpłynęły od organizacji branżowych pielęgniarek i położnych informacje wskazujące na bardzo nierówną realizację założeń tego dokumentu, w tym zwłaszcza dotyczących poszerzania i dookreślenia obowiązków i kompetencji pielęgniarek i położnych.

Ujęcie poszerzania kompetencji pielęgniarek i położnych w oficjalnej polityce polskiego rządu oceniam bardzo dobrze – przeglądy badań naukowych oraz publikacje Komisji Europejskiej w zakresie przenoszenia zadań i kompetencji od lat wskazują, że pielęgniarki i położne mogą w wielu zakresach z powodzeniem podejmować samodzielnie wiele odpowiedzialnych zadań. To szczególnie istotny element tej strategii, ponieważ przenoszenie szerszej gamy zadań na pielęgniarki i położne przyczynić mogłoby się do lepszego wykorzystania potencjału przedstawicielek i przedstawicieli tego zawodu oraz zawodu lekarza, zwiększenia atrakcyjności ścieżki rozwoju zawodowego, a w końcu – do poszerzenia dostępności wielu świadczeń dla pacjentów. (…)

Posłowie RP: Marcelina Zawisza, Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny

Poniżej cytujemy fragment odpowiedzi Podsekretarza Stanu Piotra Brombera z dnia 24 maja 2023 r.

(…) Rozwój kompetencji i uprawnień zawodowych pielęgniarek i położnych w Polsce systematycznie następował na przestrzeni ostatnich lat. Mając na uwadze wzmocnienie roli pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej, wprowadzone zostały rozwiązania systemowe mające na celu zwiększenie kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych, w tym w szczególności: ordynowanie leków i wypisywanie recept, wystawianie recept świadczeniobiorcom 75+, wypisywanie skierowań na określone badania diagnostycznie, przeprowadzanie kompleksowych badań fizykalnych, prowadzenie przez położne ciąży fizjologicznej, porada AOS oraz porada POZ dla pielęgniarek i położnych, kwalifikowanie przez pielęgniarki i położne do wykonania zalecanego szczepienia przeciw grypie u osoby dorosłej, wykonywanie szczepienia przeciw grypie, WZW i tężcowi – absolwenci studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo oraz wykonywanie szczepienia przeciwko grypie, WZW i HPV – absolwenci studiów I stopnia na kierunku położnictwo, bez konieczności ukończenia dodatkowego kursu w tym zakresie.
Działania te znacząco wpłynęły na zwiększenie roli pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia, co w efekcie spowodowało większą samodzielność zawodową, ale także większą odpowiedzialność. (…)

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1.6 / 5. Ilość głosów: 17

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek pisze zadziwiające stanowisko.