Ministerstwo – w szpitalach jest wystarczająca liczba pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarekNowe normy zatrudnienia pielęgniarek.
Ministerstwo – w szpitalach jest wystarczająca liczba pielęgniarek.

Liczba zatrudnionych pielęgniarek w szpitalach

Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych to kwestia nie tylko poziomu bezpieczeństwa pacjentów ale także warunków pracy pielęgniarek. Przedmiotowe normy mają swoją historię od 2000 roku. W tym okresie kwestie formalno-prawne w zakresie liczebności obsady pielęgniarskiej ulegały znacznym przeobrażeniom.

Obecnie szpitale zobowiązane są do ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek w oparciu o wskaźniki zatrudnienia, które określane są w przeliczeniu na łóżko w zależności od profilu oddziału – zachowawczy lub zabiegowy. Warto podkreślić, że na czas pandemii SARS-CoV-2 normy zostały zawieszone.

Z danych opracowanych przez cez.gov.pl wynika, że liczba pielęgniarek wykazanych przez szpitale do realizacji umów z Narodowym Funduszem Zdrowia w latach 2018 – 2022 (czerwiec) nie ulegała znaczącym wahaniom. Poniżej w tabeli podajemy w tys. liczbę pielęgniarek wykazanych do NFZ przez podmioty lecznicze, realizujące umowy w zakresie lecznictwo szpitalne.

RokLiczba pielęgniarek w tys.
2018128,4
2019130,7
2020 131,9
2021132,4
2022128,3

Obowiązujące normy zatrudnienia pielęgniarek

W roku 2018 znowelizowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 2295, z późn. zm.), w którym określono wskaźniki zatrudnienia pielęgniarek i położnych w wymiarze 0,6 na łóżko (dla oddziałów o profilu zachowawczym) i 0,7 (dla oddziałów o profilu zabiegowym) wraz z wymaganymi kwalifikacjami zawodowymi.

Ministerstwo zdrowia: liczba pielęgniarek w szpitalach wystarczająca

Natomiast w dokumencie pt. Analiza w zakresie stosowania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych przez podmioty lecznicze w 2019 roku, opracowanym przez ministerstwo zdrowia podkreślono, „wystarczającą liczbę pielęgniarek i położnych w systemie leczenia szpitalnego”.

W przedmiotowej analizie zapisano:

„Do realizacji świadczeń w zakresie umów w rodzaju leczenie szpitalne w 2019 roku zgłoszono 155 845,93 etatów pielęgniarek i położnych. Liczba łóżek na oddziałach zgłoszonych do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą wynosi 133 642. Ogólnie średni wskaźnik liczby etatów pielęgniarek i położnych ustalony zgodnie z nowym sposobem określonym w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego wynosi 1,17 etatu pielęgniarki lub położnej na łóżko. Taki wskaźnik wskazuje globalnie na wystarczającą liczbę pielęgniarek i położnych w systemie leczenia szpitalnego”.

Powyższe wnioski mogą szokować. Przy powszechnym poszukiwaniu pielęgniarek przez podmioty lecznicze, w tym szczególnie przez szpitale, teza, że liczba zatrudnionych pielęgniarek w szpitalach jest wystarczająca zaskakuje.

Ponadto każda pielęgniarka pracująca w szpitalu z perspektywy swojego stanowiska pracy przedmiotową tezę przyjmie z ogromnym niedowierzaniem a nawet z oburzeniem.

Opracowanie własne pielegniarki.info.pl, na podstawie danych z cez.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

571 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

Niektóre pielęgniarki posiadają po 5 specjalizacji.