Ministerstwo – w szpitalach jest wystarczająca liczba pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarekNowe normy zatrudnienia pielęgniarek.
Ministerstwo – w szpitalach jest wystarczająca liczba pielęgniarek.

Liczba zatrudnionych pielęgniarek w szpitalach

Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych to kwestia nie tylko poziomu bezpieczeństwa pacjentów ale także warunków pracy pielęgniarek. Przedmiotowe normy mają swoją historię od 2000 roku. W tym okresie kwestie formalno-prawne w zakresie liczebności obsady pielęgniarskiej ulegały znacznym przeobrażeniom.

Obecnie szpitale zobowiązane są do ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek w oparciu o wskaźniki zatrudnienia, które określane są w przeliczeniu na łóżko w zależności od profilu oddziału – zachowawczy lub zabiegowy. Warto podkreślić, że na czas pandemii SARS-CoV-2 normy zostały zawieszone.

Z danych opracowanych przez cez.gov.pl wynika, że liczba pielęgniarek wykazanych przez szpitale do realizacji umów z Narodowym Funduszem Zdrowia w latach 2018 – 2022 (czerwiec) nie ulegała znaczącym wahaniom. Poniżej w tabeli podajemy w tys. liczbę pielęgniarek wykazanych do NFZ przez podmioty lecznicze, realizujące umowy w zakresie lecznictwo szpitalne.

RokLiczba pielęgniarek w tys.
2018128,4
2019130,7
2020 131,9
2021132,4
2022128,3

Obowiązujące normy zatrudnienia pielęgniarek

W roku 2018 znowelizowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 2295, z późn. zm.), w którym określono wskaźniki zatrudnienia pielęgniarek i położnych w wymiarze 0,6 na łóżko (dla oddziałów o profilu zachowawczym) i 0,7 (dla oddziałów o profilu zabiegowym) wraz z wymaganymi kwalifikacjami zawodowymi.

Ministerstwo zdrowia: liczba pielęgniarek w szpitalach wystarczająca

Natomiast w dokumencie pt. Analiza w zakresie stosowania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych przez podmioty lecznicze w 2019 roku, opracowanym przez ministerstwo zdrowia podkreślono, „wystarczającą liczbę pielęgniarek i położnych w systemie leczenia szpitalnego”.

W przedmiotowej analizie zapisano:

„Do realizacji świadczeń w zakresie umów w rodzaju leczenie szpitalne w 2019 roku zgłoszono 155 845,93 etatów pielęgniarek i położnych. Liczba łóżek na oddziałach zgłoszonych do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą wynosi 133 642. Ogólnie średni wskaźnik liczby etatów pielęgniarek i położnych ustalony zgodnie z nowym sposobem określonym w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego wynosi 1,17 etatu pielęgniarki lub położnej na łóżko. Taki wskaźnik wskazuje globalnie na wystarczającą liczbę pielęgniarek i położnych w systemie leczenia szpitalnego”.

Powyższe wnioski mogą szokować. Przy powszechnym poszukiwaniu pielęgniarek przez podmioty lecznicze, w tym szczególnie przez szpitale, teza, że liczba zatrudnionych pielęgniarek w szpitalach jest wystarczająca zaskakuje.

Ponadto każda pielęgniarka pracująca w szpitalu z perspektywy swojego stanowiska pracy przedmiotową tezę przyjmie z ogromnym niedowierzaniem a nawet z oburzeniem.

Opracowanie własne pielegniarki.info.pl, na podstawie danych z cez.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 13

Bądź pierwszym, który oceni wpis

334 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni mają te same problemy zdrowotne.

2 min czytania
Choroby zawodowe pielęgniarek i położnych Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe to choroby, które bardzo często występują u pielęgniarek. Wiąże się to z zakresem obowiązków, które…
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na oddziałach. Do 10,5 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie zatrudni pielęgniarki/pielęgniarzy w klinikach/oddziałach/POZ. Forma pracy: Pełny etat…
Aktualności

60-lecie szkoły pielęgniarskiej.

2 min czytania
W 1995 r. zakończono kształcenie pielęgniarek na poziomie licealnym Posiedzenie Sejmu w dniu 1 grudnia 2022 roku Poseł Beata Strzałka: Panie Marszałku!…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-line

Gazeta Pielęgniarek - wydanie listopad 2022 r.