MZ ma przedstawić "pozycjonowanie stanowisk" pracy pielęgniarek i położnych. 65 KOMENTARZY.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

 

"Pozycjonowanie stanowisk" pracy pielęgniarek i położnych według MZ będzie miało na celu ustalanie wysokości wynagrodzenia w zależności od pełnionej funkcji, stażu zawodowego oraz posiadanego wykształcenia przez daną pielęgniarkę i położną. Propozycję takiego systemu ma przedstawić grupie zawodowej pielęgniarek i położnych ministerstwo zdrowia w najbliższym czasie. Od tego systemu miałby być zależny system podwyżek dla naszej grupy zawodowej.

Jestem bardzo ciekaw jakiego rodzaju będzie to regulacja i na jakich zasadach będzie się opierała. Należy pamiętać, że ministerstwo zdrowia w przypadku konfliktów płacowych w zakładach opieki zdrowotnej stoi na stanowisku, że ministerstwo nie jest stroną w tych sporach, gdyż kształtowanie polityki płacowej to kompetencja osób odpowiedzialnych za kierowanie poszczególnymi szpitalami. W obecnym systemie prawnym ministerstwo zdrowia nie ma kompetencji w zakresie kształtowania płac pielęgniarek i położnych w skali ogólnopolskiej. Pośrednio może kształtować płace w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, które zatrudniają około 7 tys. pracowników, poprzez siatkę płac wprowadzoną rozporządzeniem. W jaki sposób ministerstwo zamierza wpływać na system wynagradzania pielęgniarek w samodzielnych publicznych zoz, niepublicznych zoz to na razie tajemnica. W obecnym systemie prawnym kształtowanie płac pielęgniarek i położnych w skali ogólnopolskiej jest możliwe poprzez wprowadzenie pondzakładowego układu zbiorowego.

Powyższe wskazuje, że obecne działania ministerstwa zdrowia w zakresie płac pielęgniarek i położnych to obiecanki cacanki, a tak naprawdę ministerstwo odbiera przywileje płacowe pielęgniarek i położnych, poprzez nowelizację ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

Informacje w powyższym zakresie będziemy na bieżąco przedstawiać na Portalu. Zapraszam do lektury poniższych linek np. co minister zdrowia mówi o płacach pielęgniarek i położnych, dyskusje na Portalu w sprawie wartościowania stanowisk pracy w pielęgniarstwie i położnictwie. 

Mariusz Mielcarek 

23 kwietnia 2009 roku – Zobacz co minister zdrowia powiedziała w sejmie o "minimalnym wynagrodzeniu" pielęgniarek i położnych. 8 KOMENTARZY.

3 sierpnia 2009 roku – MZ "prowadzi ustalenia zmierzające do ewentualnego powołania zespołu ds. taryf, którego zadaniem miałoby być opracowanie, na podstawie wartościowania stanowisk pracy, projektu systemu wynagradzania pielęgniarek i położnych". 

12 grudnia 2008 roku – Komentarz na Portalu: "podawanie wysokości pensji brutto, to jak podawanie długości przyrodzenia z długością kręgosłupa".

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8163 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: to powinien być nasz przywilej.

2 min czytania
Pielęgniarka o zdrowiu pielęgniarek W minionym tygodniu zacytowaliśmy na profilu na Facebooku poniższą wypowiedź pielęgniarki. Trudno się z nią nie zgodzić, urlop…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 120-150 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom seniora – prywatna placówka, znajdującą się na terenie województwa podlaskiego poszukuje do pracy pielęgniarki. Wynagrodzenie: Forma zatrudnienia:…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek zawarł porozumienie.

2 min czytania
Związek pielęgniarek podpisał porozumienie. Podobno „niesamowite”… Jedna z organizacji zakładowych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w dniu 10 kwietnia 2024 roku…
Komentarze