MZ ma przedstawić "pozycjonowanie stanowisk" pracy pielęgniarek i położnych. 65 KOMENTARZY.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

 

"Pozycjonowanie stanowisk" pracy pielęgniarek i położnych według MZ będzie miało na celu ustalanie wysokości wynagrodzenia w zależności od pełnionej funkcji, stażu zawodowego oraz posiadanego wykształcenia przez daną pielęgniarkę i położną. Propozycję takiego systemu ma przedstawić grupie zawodowej pielęgniarek i położnych ministerstwo zdrowia w najbliższym czasie. Od tego systemu miałby być zależny system podwyżek dla naszej grupy zawodowej.

Jestem bardzo ciekaw jakiego rodzaju będzie to regulacja i na jakich zasadach będzie się opierała. Należy pamiętać, że ministerstwo zdrowia w przypadku konfliktów płacowych w zakładach opieki zdrowotnej stoi na stanowisku, że ministerstwo nie jest stroną w tych sporach, gdyż kształtowanie polityki płacowej to kompetencja osób odpowiedzialnych za kierowanie poszczególnymi szpitalami. W obecnym systemie prawnym ministerstwo zdrowia nie ma kompetencji w zakresie kształtowania płac pielęgniarek i położnych w skali ogólnopolskiej. Pośrednio może kształtować płace w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, które zatrudniają około 7 tys. pracowników, poprzez siatkę płac wprowadzoną rozporządzeniem. W jaki sposób ministerstwo zamierza wpływać na system wynagradzania pielęgniarek w samodzielnych publicznych zoz, niepublicznych zoz to na razie tajemnica. W obecnym systemie prawnym kształtowanie płac pielęgniarek i położnych w skali ogólnopolskiej jest możliwe poprzez wprowadzenie pondzakładowego układu zbiorowego.

Powyższe wskazuje, że obecne działania ministerstwa zdrowia w zakresie płac pielęgniarek i położnych to obiecanki cacanki, a tak naprawdę ministerstwo odbiera przywileje płacowe pielęgniarek i położnych, poprzez nowelizację ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

Informacje w powyższym zakresie będziemy na bieżąco przedstawiać na Portalu. Zapraszam do lektury poniższych linek np. co minister zdrowia mówi o płacach pielęgniarek i położnych, dyskusje na Portalu w sprawie wartościowania stanowisk pracy w pielęgniarstwie i położnictwie. 

Mariusz Mielcarek 

23 kwietnia 2009 roku – Zobacz co minister zdrowia powiedziała w sejmie o "minimalnym wynagrodzeniu" pielęgniarek i położnych. 8 KOMENTARZY.

3 sierpnia 2009 roku – MZ "prowadzi ustalenia zmierzające do ewentualnego powołania zespołu ds. taryf, którego zadaniem miałoby być opracowanie, na podstawie wartościowania stanowisk pracy, projektu systemu wynagradzania pielęgniarek i położnych". 

12 grudnia 2008 roku – Komentarz na Portalu: "podawanie wysokości pensji brutto, to jak podawanie długości przyrodzenia z długością kręgosłupa".

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd w sprawie pielęgniarek przesłuchuje świadków.

4 min czytania
Pielęgniarki z kwalifikacjami zapisanymi w 2 grupie siatki płac nie godzą się na niższe wynagrodzenie Poniżej publikujemy wywiad radiowy z panią Mileną…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wypłaty pielęgniarek po 1 lipca 2023 po PESELU czy widzimisię dyrektorów.

2 min czytania
Poseł o absurdalnym zróżnicowaniu wynagrodzeń pielęgniarek sięgającym kilku tys. PLN Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie ustawowej podwyżki wynagrodzeń personelu medycznego w…
Komentarze