Niesprawiedliwe dodatki dla pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Niesprawiedliwe dodatki dla pielęgniarek.

Dodatki covidowe dla personelu pielęgniarskiego

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie dodatku finansowego dla pracowników medycznych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom chorującym na COVID-19

Szanowny Panie Ministrze!

Działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1799, z późn. zm.), niniejszym kieruję do Pana interpelację w sprawie dodatku finansowego dla pracowników medycznych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom chorujących na COVID-19.

1 listopada 2021 roku ponownie zmieniły się warunku przyznawania i wypłacania tak zwanego dodatku COVID-owego dla pracowników medycznych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów chorujących na COVID-19. Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzone zostało godzinowe rozliczanie czasu pracy przy pacjencie chorującym na COVID-19. Zmianę tą należy ocenić pozytywnie, jak również wydaje się ona oczekiwana przez podmioty opieki zdrowotnej. Stare zasady (obowiązujące od 1 listopada 2020 roku do 1 czerwca 2021 roku) były problematyczne dla kierowników podmiotów opieki zdrowotnej, w szczególności w przypadku gdy pracownik medyczny nie miał stałego, a jedynie czasowy kontakt z pacjentem chorym na COVID-19. Ocena tego, czy był to kontakt bezpośredni czy incydentalny, rodziła wiele kontrowersji i sporów wśród pracowników medycznych.

Niezrozumiałe zasady przyzwania dodatków dla pielęgniarek

Niestety pozostałe zmiany trudno ocenić pozytywnie. Przede wszystkim niezrozumiałe jest pozbawienie dodatku pracowników medycznych pracujących na oddziałach w szpitalach tzw. III poziomu referencyjności – tj. szpitali wskazanych do hospitalizacji pacjenta zakażonego wirusem SARS-CoV-2, dla którego podstawą hospitalizacji nie jest COVID-19, a inna choroba. Trudno dostrzec tu konsekwencje, skoro na jednym i na drugim oddziale przebywa pacjent chory na tę samą chorobę i który potrzebuje podobnej pomocy. Z tego powodu obawiam się, że może to doprowadzić do sytuacji, w której pracownicy medyczni dotychczas pracujący na oddziałach mieszczących się w szpitalach III poziomu referencyjności będą próbowali przechodzić do pracy na oddziałach mieszczących się w szpitalach II poziomu referencyjności – skoro na jednym i drugim wykonują tę samą pracę, ale na jednym z nich przysługuje im dodatek i wyższe wynagrodzenie. Problemem jest również to, że wiele szpitali posiada łóżka dla pacjentów z COVID-19 i leczy chorych pomimo braku formalnego wydzielenia tych łóżek jako przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 – dodatek nie będzie im przysługiwał.

Mając na uwadze powyższe, działając w ramach wykonywania mandatu posła na Sejm RP, składam niniejszą interpelację oraz zwracam się o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Dlaczego pracownicy medyczni z oddziałów w szpitalach III poziomu referencyjności COVID-19 zostali wyłączeni z grona uprawnionych do otrzymywania dodatku COVID-19?

2. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie świadczenia pieniężnego podobnego do dodatku COVID-owego, ale przeznaczonego dla pracowników niemedycznych, takich jak salowe czy sprzątaczki, które pracując na oddziałach, na których przebywają pacjenci z COVID-19, narażone są na zwiększone ryzyko zakażenia?

Z poważaniem
Poseł Marta Wcisło
24 listopada 2021 r.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 57

Bądź pierwszym, który oceni wpis

425 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Aktualności

Przykład na pomiatanie pielęgniarkami.

11 min czytania
Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką w dniu 26 maja 2023 r. w sprawie dramatycznej sytuacji pielęgniarek. Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki - brak strzykawek.