Nowy OM – Wiele pielęgniarek może poczuć się zagrożonych.

3 min czytania
Aktualności
Nowy OM – Wiele pielęgniarek może poczuć się zagrożonych.

Szkolenia dla opiekunów medycznych

Na początku lutego informowaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych o kwestii poszerzenia uprawnień zawodowych przez opiekunów medycznych. W ofercie wielu firm już można znaleźć szkolenia z zakresu zakładania kaniuli dożylnej/wenflonu, które może odbyć między innymi opiekun medyczny. Zdaniem redakcji pielegniarki.info.pl zdecydowanie sprawą powinna zainteresować się izba pielęgniarek. Więcej informacji w poniższym artykule.

Opinia opiekuna medycznego o zakładaniu wenflonów

  • Osobiście pracuję jako opiekun medyczny i jestem w trakcie studiów pielęgniarskich. W moimi miejscu pracy również wywiązała się dyskusja na ten temat. Wiadomo, że więcej obowiązków wiąże się z większymi zarobkami. Gdzie absolutnie nie widzę, by dyrekcja kwapiła się do zwiększenia płac za wykonywanie świadczeń należących do tej pory do pielęgniarek. Wiąże się to również z większą odpowiedzialnością, a o tym już mniej się mówi… Poszerzanie kompetencji jestem za, ale wraz z tym idzie szereg obowiązków, jak i dodatkowych procedur. Ludzie mają małą świadomość. Moje koleżanki trochę przeraża ten pomysł rozszerzenia obowiązków opiekunów medycznych. Na co dzień i tak są obciążone pracą w DPS-ach, gdzie pracuję i sam fakt takiego pomysłu już wzbudził wiele kontrowersji wśród nich. Ma to wszystko swoje plusy i minusy. Po części procedura pobierania krwi odciąży pielęgniarki, które toną dosłownie w ilości dokumentacji. Bo niestety w naszym systemie nie liczy się pacjent tylko papier. Warto o tym może najpierw pomyśleć zamiast wprowadzać zamęt w środowisku opiekunów medycznych. Uważam, że pielęgniarka i opiekun, powinny współpracować, a nie rywalizować. Taki podział obowiązków dąży do rywalizacji. Wiele pielęgniarek może poczuć się zagrożonych. Kwestie opiekuńcze są indywidualnie w każdej placówce i powinny być rozliczane przez kierownictwo czy dyrekcję. Nikt nie chce zabrać pielęgniarkom ich funkcji, bądź podważać kompetencji. To trzeba podkreślić. Powinna być współpraca. Pozdrawiam wszystkie koleżanki pracujące w zawodzie opiekuna medycznego, jak i pielęgniarki, z którymi mam przyjemność WSPÓŁPRACOWAĆ dla dobra pacjenta, bo o to w tym wszystkim chodzi.

Opinie pielęgniarek o szkoleniu dla opiekunów medycznych

  • Średnia wieku pielęgniarki w Polsce 53 lata, młode pielęgniarki po ukończeniu studiów wyjeżdżają często za lepszym życiem za granice, więc pewnie stąd ten pomysł, aby opiekunkom rozszerzyć kompetencje. Pytanie czy wszystkie opiekunki tego chcą, czy każda lubi czynności inwazyjne, znowu pielęgnacja pacjenta na plan dalszy. Można się bać, czy będzie miał się kto nami opiekować i leczyć, kiedy my będziemy w wieku emerytalnym, więc niech przybywa osób do pracy.
  • Rząd widzi, że nas ubywa. I nie załatają braków, a braki kadrowe w pielęgniarkach są duże i będą coraz większe. Więc odwrócili kota ogonem. Dają większe uprawiania opiekunom. Bo będą im mniej płacić, niż pielęgniarce, a czynności będą wykonane. Wezmą więcej opiekunów, a mniej pielęgniarek. I tak nic nasze izby, ani związki nie ugrają. Bo nie ma jedności. I nigdy nie będzie.
  • 10 godzin szkolenia, około 1500 zł opłaty, możliwość zdobycia uprawnień do pobierania krwi, zakładania wenflonów, przetaczania płynów. Czyli sumując dobra znajomość anatomii, łaciny, farmakologii, skutków ubocznych, które mogą wystąpić w trakcie wykonywania świadczenia, udzielenia pierwszej pomocy i jeszcze kilka innych ważnych spraw. No i najważniejsze uzyskanie Prawa Wykonywania Zawodu, pytanie tylko jakiego. Nie mam nic przeciwko szkoleniu, bo to wg mnie szkolenie, a nie kształcenie, tylko jak sobie pomyślę, że my musieliśmy 5 lat liceum lub 2 lata studium pomaturalnego, studia licencjackie, studia magisterskie to gdy czytam takie projekty to krew mnie zalewa. No i osoby prowadzące takie szkolenie-dyplomowana pielęgniarką, rat. medyczny. Powodzenia, ja jednak wolałabym żeby te świadczenia wykonywały osoby z lepszym wykształceniem i praktyką.
  • Opiekun to osoba która wykonuje czynności nie zagrażające życiu, a więc: karmienie, przewijanie, toaleta spacer z pacjentem itp. A iniekcje, wlewy kroplowe, reanimacja to należy do wykwalifikowanych pielęgniarek. Ktoś się pogubił w rozróżnianiu tych dwóch rzeczy. Owszem współpraca opiekuna i pielęgniarki to super pomysł, ale niech każda robi to co do niej należy.

Zobacz także inne artykuły w tej sprawie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 106

Bądź pierwszym, który oceni wpis

208 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Poszukiwana pielęgniarka do pracy. 5500-6000 PLN.