O co pielęgniarka z tytułem magistra pozwała szpital.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
O co pielęgniarka z tytułem magistra pozwała szpital.

Pielęgniarka z tytułem magistra i specjalisty pozwała szpital

Pielęgniarka pozwała szpital. Sąd wyrokiem z listopada 2022 roku przyznał rację pielęgniarce. Sprawa jest bardzo ciekawa z punktu interpretacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych.

W jakim stopniu prostą kwestią jest stawianie przez pielęgniarki i położne ze średnim wykształceniem zarzut nierównego traktowania w zatrudnieniu. W opisywanym przez redakcję wyroku, sąd ocenił, że pielęgniarki wykonują taką samą pracę, a ich wynagrodzenie jest horrendalnie zróżnicowane. Sąd również się odniósł do uprawnień, które nabywają pielęgniarki po ukończeniu studiów magisterskich oraz różnych form kształcenia podyplomowego. Można podsumować, że sąd ukazał obraz „nędzy i ropaczy” w zakresie polskiego pielęgniarstwa. Ukończone szkolenia podyplomowe dają iluzoryczne uprawnienia zawodowe natomiast studia magisterskie nie rozszerzają uprawnień zawodowych.

Naprawdę należą się gratulacje sędziemu, który obiektywnie ocenił poruszaną materię – w zakresie wysokości płacy zasadniczej i powiązanemu z nią poziomowi wykształcenia zawodowego. Ten wyrok to prawna wykładnia zarzutu stawianego od lat przez redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Zarzutu zasadniczego wobec siatki płac, która jest załącznikiem do ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych. Zarzut ten brzmi: siatka płac jest sprzeczna z realiami wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych. Ustawodawca na użytek swojego – fałszywego – wyobrażenia o zawodzie pielęgniarki, zbudował system płacowy, który dyskryminuje i jest niesprawiedliwy z czysto ludzkiego punktu widzenia.

Szczegółowe informacje w sprawie odszkodowań przyznanych przez sądy publikujemy w dziale na portalu pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM i SM, za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

O co pielęgniarka z tytułem magistra i specjalisty pozwała szpital?

Kilka dni temu redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozpoczęła cykl artykułów dotyczący innego wyroku sądowego. Otóż szpital pozwała pielęgniarka nie ze średnim wykształceniem ale z wykształceniem z grupy 2 siatki płac. Pielęgniarka ta nie wystąpiła z zarzutem o nierówne traktowanie w zatrudnieniu i nie żądała odszkodowania.

Uzasadnienie do wyroku sądu w tej sprawie opublikowaliśmy w poniższych artykułach:

Wobec tego o co wystąpiła do sądu ta pielęgniarka?

Sedno pozwu opierało się na przesłance: do 30 czerwca pielęgniarka była zaszeregowana przez pracodawcę do najwyższej grupy w siatce płac, natomiast po 1 lipca 2022 pracodawca przypisał ją do grupy najniższej, czyli 5.

Pielęgniarka ta argumentowała w pozwie, że na takim postępowaniu pracodawcy traciła na wynagrodzeniu miesięcznym. O co wystąpiła do sądu pielęgniarka dowiadujemy się z poniższego fragmentu uzasadnienia do wyroku:

Powódka wskazała, że dochodzi w pozwie różnicy pomiędzy ww. kwotą a wynagrodzeniem ustalonym według współczynnika 1,29 tj. 7.304,66 zł (1,29 x 5.662,53 zł). Na tej podstawie ustaliła, że za lipiec i sierpień 2022 r. powinna otrzymać kwotę 2 x 1.528,66 zł = 3.057,32 zł (2 x (7.304,66 zł – 5.776 zł).

Natomiast konkretnie pozew pielęgniarki dotyczył, uwaga(!): „zasądzenie na jej rzecz od pozwanego Szpitala (…) w W. M. kwoty 500 zł tytułem częściowego wynagrodzenia za miesiąc lipiec 2022 r.”

Zaskakujący pozew pielęgniarki z kwalifikacjami 2 grupy zaszeregowania w siatce płac

Logiczne wydaje się z punktu widzenia poszkodowanej pielęgniarki, że powinna wystąpić do sądu o ustalenie jej wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 7 304,66 PLN. Tego nie uczyniła, tylko wystąpiła o różnicę pomiędzy kwotami: 7 304 a 5 776 PLN. I to tylko za miesiące – lipiec i sierpień 2022. I to tylko w części…

Powtórzymy powyższe pytanie jeszcze raz: dlaczego pielęgniarka nie wystąpiła do sądu o ustalenie jej wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 7 304,66 PLN? Dlaczego nie wystąpiła z roszczeniami w zakresie pochodnych od wynagrodzenia zasadniczego?

Należy dodać, że jednocześnie w pozwie skarżąca pielęgniarka zaznaczyła, że „powyższa kwota obejmuje część należnego jej wynagrodzenia i nie zrzeka się w żaden sposób pozostałej części dalszego wynagrodzenia zasadniczego oraz pochodnych za miesiąc lipiec i sierpień 2022 r. oraz dalszych miesięcy”.

Można podsumować powyższą sytuację porównaniem:

Pielęgniarce skradziono samochód. Wystąpiła do złodzieja, żeby w pierwszej kolejności oddał jej koła. Jednocześnie pielęgniarka zastrzegła sobie prawo do wniosku o zwrot kolejnych części samochodu.

Ciąg dalszy tej ciekawej sprawy opiszemy w kolejnych artykułach na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.5 / 5. Ilość głosów: 30

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8259 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki - propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

2 min czytania
Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku… W kilku poprzednich artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

1 min czytania
Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku, które…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Kontrakt B2B 6 500–10 000 PLN.