Odszkodowania pielęgniarek – jak prawidłowo uzasadnić pozew.

1 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Odszkodowania pielęgniarek – jak prawidłowo uzasadnić pozew.

Wzór uzasadnienia pozwu pielęgniarki o odszkodowanie

W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, które zostało wydane 11 lipca 2024 r. publikujemy wzór uzasadnienia pozwu o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarki. Poniżej prezentujemy fragment uzasadnienia. Całość dostępna w najnowszym numerze Gazety.

Jestem zatrudniona jako pielęgniarka w pozwanym szpitalu, posiadam duże doświadczenie zawodowe. Pracuję w (nazwa komórki organizacyjnej) pozwanego szpitala. W pozwanym szpitalu wynagrodzenie pielęgniarek zostało ukształtowane wg wytycznych Ustawy z dnia 28 września 2022 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zgodnie z tą ustawą grupy zawodowe podzielone według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku otrzymują wynagrodzenie ustalone jako iloczyn współczynnika pracy określonego w załączniku do ustawy i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie do wysokości nie niższej niż najniższe wynagrodzenie zasadnicze. W praktyce oznacza to, że od (wpisać datę) w pozwanym szpitalu jako pielęgniarka otrzymuję wynagrodzenie, które dostrzegalnie odbiega od wynagrodzenia (wpisać liczbę) pielęgniarek legitymujących się wyższym wykształceniem magisterskim oraz specjalizacją, pomimo wykonywania jednakowej pracy.

W pozwanym szpitalu (nazwa komórki organizacyjnej) nie ma podziału obowiązków ani czynności na określone osoby. Każda z pielęgniarek ma formalnie przydzielony przez pracodawcę tożsamy zakres czynności, obowiązków i uprawnień. Zadania w (nazwa komórki organizacyjnej) nie są przypisywane do konkretnych pielęgniarek, realizują je one naprzemiennie. Wszystkie pielęgniarki mają jednakowe stanowiska. Zarówno ja, jak i pielęgniarki faworyzowane przez pracodawcę, pracujemy w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę. Ze względu na konieczność zapewnienia całodobowej opieki każda z pielęgniarek pracuje w dzień, w porze nocnej, też w święta. Wszystkie pracujemy przy pomocy tego samego sprzętu, używając jednakowych narzędzi pracy, a praca wykonywana jest w tym samym miejscu. (…)

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 18

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8597 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki - zasada kto przygotował lek, ten go podaje - umarła?

4 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek w zakresie zasad podawania leków – stanowisko ministerstwa zdrowia. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment interpelacji poselskiej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 8 tys. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek NZOZ Żuławy zaprasza do współpracy pielęgniarkę POZ, która dołączy do zespołu. Poszukiwana osoba, która z oddaniem i zaangażowaniem będzie…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Co może pielęgniarka z tytułem licencjata. Jakie uprawnienia ma magister.

2 min czytania
Sprawą zainteresowało 50 tys. pielęgniarek, które zamieściły ponad 250 komentarzy. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała poniższy post, który wywołał ponad…
Komentarze