Odszkodowanie dla 70 pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Odszkodowanie dla 70 pielęgniarek.

Kolejny sąd przyznaje odszkodowanie pielęgniarkom za nierówne traktowanie w zatrudnieniu

Jest rzeczą zdumiewającą, że partia rządząca mająca w nazwie prawo i sprawiedliwość w tak bezprawny i niesprawiedliwy sposób potraktowała pielęgniarki i położne. Ustawa o wynagradzaniu w podmiotach leczniczych to idealny przykład jak państwo może odrzeć z godności zawodowej pracownika. Pracownika wykonującego zawód, który podobno jest zawodem pod szczególną troską elit rządzących.

Poniżanie pracownika, którego doświadczają pielęgniarki jest tym bardziej bolesne, że spotyka się z akceptacją części środowiska pielęgniarskiego. Żenujące argumenty, mające na celu legitymizowanie totalnego bezprawia, padające z ust niektórych pielęgniarek to chyba skutki COVID-19. Dlaczego? Bowiem nikt przy odrobinie poczucia empatii nie jest w stanie przejść do porządku dziennego, kiedy różnica w wynagrodzeniach pracowników wykonujących te same czynności, w ramach takiej samej odpowiedzialności zawodowej wynosi 30%.

W sytuacji kiedy odarte z godności zawodowej pielęgniarki zostały same w walce o sprawiedliwość jedyną skuteczną drogą zostały pozwy sądowe. Czy pani Zofia Małas oraz Krystyna Ptok przez ostatnie lata w sposób odpowiedni działały na rzecz likwidacji patologii w wynagradzaniu pielęgniarek i położnych pozostawiamy ocenie użytkowników pielegniarki.info.pl

Wczoraj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Zobacz godną naśladowania postawę zakładowej organizacji OZZPiP w szpitalu, opisaliśmy sytuację, kiedy to związek pielęgniarek poprzez zakładową organizację pozwał podmiot leczniczy za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6. Takie działanie organizacji związkowej spotkało się z pełną akceptacją pielęgniarek, czego wyrazem są liczne komentarze. Pielęgniarki także zastanawiają się dlaczego zakładowe organizacje OZZPiP w innych szpitalach nie podejmują podobnych działań.

Przypominamy, że marcowy numer Gazety Pielęgniarek i Położnych został poświęcony tematowi odszkodowań pielęgniarek: INFORMATOR – Jak uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Treści opracowane przez Kancelarię Adwokacką.

Sędzia ogłasza wyrok korzystny dla pielęgniarek z grupy 6

Pielęgniarki wystąpiły do sądu o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu za okres 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2022 roku. W tym okresie różnica na samym wynagrodzeniu zasadniczym pomiędzy grupami pielęgniarek wynosiła 1 706 PLN. Czyli 20 472 PLN rocznie.

Poniżej publikujemy fragment wypowiedzi sędziego Sądu Rejonowego, który ogłaszał wyrok:

„W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej Sąd Rejonowy w wydziale pracy w składzie tu obecnym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2023 r., sprawy z powództwa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Międzyzakładowa Organizacja Związkowa przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej, przeciwko pozwanemu Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej o odszkodowanie z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu oraz ustalenie wysokości wynagrodzenia orzeka – zasądza pozwanego Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej na rzecz powódki … kwotę 18 607,20 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 11 sierpnia 2022 r. do dnia zapłaty”.

Powyższy wyrok to ogromna satysfakcja dla redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, który od roku 2016 walczy z patologią w wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego. Byliśmy odsądzani od czci i wiary. Przyklejano na różne łatki… Nie tylko nas ale także osobom zaszeregowanym do grupy 6 siatki płac. Po latach sprawiedliwość staje się faktem…

Szkoda, że ta skandaliczna historia miała swój początek przez podział pielęgniarek i położnych, którego dokonał związek OZZPiP w 2016 roku. Nadal pielęgniarki nie usłyszały przeprosin.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 175

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
AktualnościPołożna pielęgniarką?

OZZPiP chce żeby położne zostały pielęgniarkami.