Zobacz godną naśladowania postawę zakładowej organizacji OZZPiP w szpitalu.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Zobacz godną naśladowania postawę zakładowej organizacji OZZPiP w szpitalu.

Bardzo pozytywny przykład walki o sprawiedliwe wynagrodzenia dla pielęgniarek

W dniu dzisiejszym mamy ogromną przyjemność przekazać na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych dobre informacje w sprawie działania związku pielęgniarek.

Szkoda, że sprawa dotyczy tylko jednej z zakładowych organizacji OZZPiP ale i tak należy uznać, że mamy nową jakość w postrzeganiu sytuacji w zakresie chaosu w wynagradzaniu pielęgniarek i położnych.

Otóż sędzia ogłaszając wyrok w sprawie o odszkodowanie dla pielęgniarek z grupy 6 za nierówne traktowanie w zatrudnieniu powiedział:

(…) Po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z powództwa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Międzyzakładowa Organizacja Związkowa przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej…

sędzia Sądu Rejonowego – czerwiec 2023 roku

Z powyższego wynika, że to zakładowa organizacja Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych pozwała w imieniu pielęgniarek i położnych z grupy 6 podmiot leczniczy. Brawo i gratulacje dla Pani Przewodniczącej zakładowej organizacji. Oczywistą oczywistością jest, że wyrok jest korzystny dla pielęgniarek.

Pielęgniarek nie trzeba wyprowadzać na ulicę

Tak powinien działać związek zawodowy, kiedy pracownicy są nierówno traktowani w zatrudnieniu. Naprawdę nie potrzeba zbyt wysublimowanego poczucia sprawiedliwości, żeby widzieć ludzką krzywdę i odarcie pracowników z godności zawodowej.

Nie ma sensu wyprowadzać pielęgniarek na ulice. Wystarczy je wesprzeć na poziomie podmiotów leczniczych. I poprowadzić przez sądową drogę w celu uzyskania odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu i doprowadzić do wyrównania wynagrodzeń. Nie potrzeba kierować ustawy do sejmu, która niczego nie wnosi tylko legitymizuje dyskryminację pielęgniarek z grupy 6. Co zresztą potwierdza sama pani Ptok – Związek pielęgniarek potwierdza: nie likwidujemy, ale ograniczamy patologię siatki płac pielęgniarek.

Co na to inne zakładowe organizacje związku pielęgniarek

Bardzo często pisaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych, że zakładowe organizacje związku pielęgniarek, które podpisały porozumienia z dyrektorami podmiotów leczniczych, na których podstawie osoby z grupy 6 są dyskryminowane, powinny zapaść się ze wstydu.

Te porozumienia regulowały, że zasady wynagradzania pielęgniarek i położnych będą zgodne z siatką płac zapisaną w ustawie. Czyli dzięki także postawie związkowych działaczy ze związku pielęgniarek – pielęgniarki z grupy 6 – doświadczyły nierównego traktowania w zatrudnieniu. Takie postępowanie jest niegodne żadnego związkowca.

Jakie było wyjście z tej sytuacji? Proste. Nie podpisywać porozumienia i pisemnie wyrazić protest w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu osób zaszeregowanych do grupy 6. Tylko tyle.

Dlatego w zeszłym roku, przed lipcem 2022 roku jako redakcja pielegniarki.info.pl postulowaliśmy, aby pani Krystyna Ptok wydała dyspozycję strukturom związku pielęgniarek o zakazie podpisywania porozumień z dyrektorami podmiotów leczniczych.

Pytanie: ile organizacji zakładowych OZZPiP wesprze pielęgniarki i położne z grupy 6? Ile z nich będzie w stanie pójść na wojnę z dyrekcją?

Przypominamy, że marcowy numer Gazety Pielęgniarek i Położnych został poświęcony tematowi odszkodowań pielęgniarek: INFORMATOR – Jak uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Treści opracowane przez Kancelarię Adwokacką.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 48

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7917 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarekWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie

Izba pielęgniarek zdecydowała – te specjalizacje tylko dla magistrów.

2 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – czas nieprzerwanej pracy Uchwała Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 września 2023 r. w sprawie rekomendacji…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka po 40 latach pracy zawodowej.