OZZPiP chce żeby położne zostały pielęgniarkami.

3 min czytania
AktualnościPołożna pielęgniarką?
OZZPiP chce żeby położne zostały pielęgniarkami.

Położna pielęgniarką

23 czerwca 2023 r. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych opublikował wniosek do ministra zdrowia o podjęcie działań w celu wprowadzenia rozwiązania legislacyjnego umożliwiającego położnym podjęcie studiów pomostowych na kierunku pielęgniarstwo. Poniżej przytaczamy przedmiotowe stanowisko.

Czytaj także:

Warszawa, 23.06.2023 r.

ZK-1024/VII/2023

Pan
Adama Niedzielski
Minister Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia
ul. Miodowa 15, Warszawa

Wniosek

Szanowny Panie Ministrze

Działając w imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zwracam się z wnioskiem o podjęcie działań w celu wprowadzenia rozwiązań legislacyjnych i organizacyjnych, umożliwiających położnym podjęcie krótkich studiów pomostowych na kierunku pielęgniarstwo poprzez zmianę DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2013/55/EU z dnia 20 listopada 2013 r. zmieniająca dyrektywę 2005/36/WE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych i rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym („rozporządzenie w sprawie IMI”)

W obliczu współczesnych wyzwań demograficznych związanych z zauważalnym spadkiem urodzeń coraz częściej słyszy się o planach „okrajania” bądź też całkowitego zamykania oddziałów położniczych i neonatologicznych, co skutkować będzie utratą zatrudnienia przez rzeszę pracujących tam dotąd położnych – osób z bardzo często wieloletnim stażem, posiadających znakomite wykształcenie poparte nieocenionym doświadczeniem. Do takiej sytuacji doszło m.in. w Szpitalu im. W Orłowskiego w Warszawie, gdzie 31 maja 2023 r. zaprzestano udzielania świadczeń z zakresów: ginekologii w Oddziale Klinicznym Ginekologii, Ginekologicznej Izbie Przyjęć, Poradniach Ginekologicznych, neonatologii w Oddziale Klinicznym Neanatologii, Poradni Neonatologicznej oraz komórkach powiązanych.

W ramach przyjętej „Polityki Wieloletniej Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” przyjętej Uchwałą nr 124/2019 Rady Ministrów z dnia 15 października 2019 r. znak RM-111-133-19. Ministerstwo Zdrowia uznało, że konieczna jest szczegółowa regulacja kompetencji pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia. Zdiagnozowano konieczność redefinicji dotychczasowych ról i kompetencji pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej oraz standaryzacji udzielanych świadczeń zdrowotnych. Stwierdzono, że istnieje potrzeba opracowania standardów organizacyjnych z określeniem ról i kompetencji zawodowych pielęgniarki i położnej w poszczególnych rodzajach świadczeń opieki zdrowotnej lub poszczególnych dziedzinach specjalizacji pielęgniarek i położnych, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów priorytetowych.

Jeśli – o czym alarmują demografowie i socjologowie – niepokojący trend dotyczący ujemnego wskaźnika przyrostu naturalnego utrzyma się, już wkrótce utrzymywanie oddziałów położniczych w całej Polsce i zatrudnianie położnych stanie się bezcelowe – setki, jeśli nie tysiące pracowników zostanie pozbawionych pracy. Z kolei stale zwiększająca się liczba osób starszych w wieku senioralnym zwiększa zapotrzebowanie na opiekę pielęgniarską, a sytuacja kadrowa w tej grupie zawodowej jest wręcz krytyczna – liczba pielęgniarek na 1000 mieszkańców wynosi w Polsce zaledwie 5,1 podczas gdy średnia europejska to 9,3!

OZZPiP uważa, że uniemożliwienie podjęcia przez położne szybszej ścieżki „przekwalifikowania” się przyniesie wymierne korzyści nie tylko samym położnym, również pacjentom, którym zostanie zapewniona dodatkowa opieka pielęgniarska. Liczba i kwalifikacje zawodowe pielęgniarek w istotnym wymiarze wpływają na wysoką jakość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjentów, co potwierdzają badania naukowe prowadzone w tym zakresie.

Zwracam się do Pana Ministra o ustalenie terminu spotkania, w którym z ramienia strony związkowej uczestniczyć będą: Krystyna Ptok – Przewodnicząca OZZPiP i Dorota Gardias – Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych (do wiadomości której kierujemy to pismo), która zadeklarowała współpracę na poziomie europejskim w ramach pełnionych funkcji w EKES i EKZZ.

Z poważaniem

Za związek
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
Krystyna Ptok

źródło: facebook.com/zwiazek.pielegniarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.9 / 5. Ilość głosów: 16

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek wzburzył pielęgniarki zaledwie po liceum medycznym.