Odszkodowanie dla pielęgniarek z grupy 6. Sąd o konsekwencjach braku wezwania przedsądowego.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Odszkodowanie dla pielęgniarek z grupy 6. Sąd o konsekwencjach braku wezwania przedsądowego.

Odszkodowania dla pielęgniarek – Sąd o terminie naliczania odsetek za opóźnienie

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje w licznych artykułach – jak skutecznie złożyć pozew o nierówne traktowanie w zatrudnieniu przez podmioty lecznicze.

Jedną z kwestii, na którą już kilkakrotnie zwracaliśmy uwagę jest wystąpienie do pracodawcy z przedsądowym wezwaniem do zapłaty. W takim wezwaniu, pielęgniarka lub położna informuje pracodawcę o żądaniach płacowych, związanych z nierównym traktowaniu w zatrudnieniu.

Sprawa polega na tym, że w przypadku braku przedsądowego wezwania do zapłaty, termin odsetek za opóźnienie biegnie od dnia złożenia pozwu. Natomiast w przypadku złożenia wezwania, termin ten biegnie od dnia dostarczenia przedmiotowego wezwania np. do biura podawczego podmiotu leczniczego.

Należy podkreślić, że pomiędzy terminem złożenia wezwania a terminem wpływu pozwu do sądu może upłynąć kilka tygodni czy wręcz miesięcy, w sytuacji kiedy pracodawca prowadzi tzw. negocjacje. Te negocjacje zazwyczaj nie przynoszą satysfakcjonującego efektu dla pielęgniarek. I są elementem wywierania nacisku na pielęgniarki w celu wycofania żądań finansowych.

Wzór wezwania przedsądowego do zapłaty w zakresie odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu opublikowaliśmy w branżowym miesięczniku Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych – pielegniarki.info.pl. Wzór dostępny jest w wydaniu elektronicznym Gazety nr 10/2023, który można zakupić w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.

Natomiast poniżej cytujemy kolejny fragment uzasadnienia do wyroku sądu z dnia 1 września 2023 roku. Sąd tym razem odnosi się do braku przedsądowego wezwania do zapłaty. Podnosi, że brak wezwania skutkował niewiedzą pozwanego szpitala o roszczeniach finansowych skarżących pielęgniarek.

Zatem zacytujmy fragment uzasadnienia do wyroku:

Oddaleniu w części podlegało roszczenie o odsetki ustawowe za opóźnienie. Powódki domagały się odsetek od dnia złożenia powództw. Nie wykazały jednak, by przed wystąpieniem na drogę sądową wzywały pozwanego do zapłaty odszkodowań z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

Termin spełnienia świadczenia o odszkodowanie nie był oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, wobec czego, stosownie do art.455Kc w zw. z art.300 Kp świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.

Odsetki ustawowe za opóźnienie mogły być zatem zasądzone od następnego dnia po doręczeniu pozwanemu odpisów pozwów, w których skonkretyzowane zostały roszczenia pielęgniarek.

Przed tym dniem nie mogło być mowy o opóźnianiu się pozwanego ze spełnieniem roszczenia (art.481§1 Kc), skoro nie wiedział o jego istnieniu.

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 82

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8303 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Pielęgniarki z Ukrainy będą musiały znać język polski. Od kiedy?

3 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wymogach dla pielęgniarek z Ukrainy w zakresie znajomości języka polskiego… Komunikat Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w sprawie prawa…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla sześciu pielęgniarek w szpitalu. Różne oddziały.