Petycja pielęgniarki Ptok w Sejmie.

1 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych
Petycja pielęgniarki Ptok w Sejmie.

Zobacz jak sejm potraktował sejmową petycje związku pielęgniarek.

Przewodnicząca związku pielęgniarek swoją działalnością zaskakuje środowisko pielęgniarskie. Od radosnej legislacji po treść wystąpień w Sejmie. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwraca uwagę czytelnikom na jeden z ostatnich wyczynów pani Krystyny Ptok.

Otóż pani przewodnicząca skierowała do Sejmu projekt ustawy, który był procedowany przez Sejm. Ostatecznie projekt nadal nie został skierowany pod obrady Sejmu w celu jego uchwalenia. W tej sytuacji pani Ptok zrobiła coś, co przejdzie do historii polskiego parlamentaryzmu. Do posłów skierowała petycję, w której „jest zawarte żądanie zmiany Ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych”.

Czy może być coś bardziej kuriozalnego? Sejm nie przyjmuje ustawy pani Ptok, więc pani Ptok pisze do posłów petycję, …aby ją przyjęli.

Poniżej przedstawiamy opinię sejmowego specjalisty z biura sejmowych ekspertyz i oceny skutków regulacji o petycji pani Ptok.

Żądanie dotyczy zmiany treści załącznika do ustawy określającego współczynniki pracy. Postuluje się, aby w główce tabeli jej treść nie określała grup zawodowych według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku, a grupy zawodowe według kwalifikacji posiadanych przez pracowników wykonujących zawody medyczne.

Celem petycji jest zmiana sposobu ustalania minimalnego zasadniczego wynagrodzenia za pracę w podmiotach leczniczych, co skutkować będzie wzrostem wynagrodzeń grup pracowników objętych tą regulacją i zwiększeniem kosztów wynagrodzeń w podmiotach leczniczych. (…)

Kwestie, które ekspert uznaje za istotne w związku z petycją:

  1. Jak wskazano w pkt I, petycja wpłynęła we wrześniu br., a jej autorem są władze Ogólnopolskiego Związku Zawodowego
    Pielęgniarek i Położnych. Treść petycji jest identyczna z jednym z postulatów zawartych w obywatelskim projekcie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (druk sejmowy X kadencji nr 33). Pełnomocnikiem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej jest ta sama osoba, która jest przewodniczącą OZZPiP. (…)

Całość dostępna w bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Przeczytaj, klikając w link poniżej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 13

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze