Pielęgniarka DPS. Zobacz dyskusję w sejmie w dniu 6 stycznia 2010 roku. Wiceminister pracy i polityki społecznej – "te panie pielęgniarki, które zwolniły się z pracy, założyły własną działalność i zostały, przepraszam za kolokwializm, na lodzie".

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka DPS
Pielęgniarka DPS. Zobacz dyskusję w sejmie w dniu 6 stycznia 2010 roku. Wiceminister pracy i polityki społecznej – "te panie pielęgniarki, które zwolniły się z pracy, założyły własną działalność i zostały, przepraszam za kolokwializm, na lodzie".

 

Poseł Elżbieta Streker-Dembińska:
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo!
Pozostajemy przy temacie: koszty domu pomocy społecznej.
Te koszty w dużej mierze zależą od zachowania standardów opieki, nie tylko standardów dotyczących wyposażenia, ale również opieki, a co za tym idzie standardów zatrudnienia opiekunów, rehabilitantów, pielęgniarek. W związku z tym mam pytanie. Czy domy pomocy społecznej prowadzone jako jednostki niepubliczne, które wpisane są do rejestru wojewody, będą również objęte koniecznością utrzymania standardów zatrudnienia? To przecież te standardy zatrudnienia generują przede wszystkim koszt funkcjonowania takiego domu. Dalej, co z opieką pielęgniarską w domach pomocy społecznej? Przypadek POZ-ów pielęgniarskich, które powstały w II półroczu ub. r. – w tej chwili pielęgniarki zostały pozbawione  możliwości zatrudnienia, nie mogą wrócić na swoje etaty (Dzwonek), pozostają poza sferą jakiegokolwiek zatrudnienia, nie mają kontraktów z NFZ. Co w tych przypadkach? (Oklaski)

(…)

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jarosław Duda:
(…)
Było pytanie dotyczące opieki pielęgniarskiej. Z tym jest rzeczywiście kłopot i to nie jest objęte przedmiotem tej nowelizacji, ponieważ, jak państwo wiecie, jest to kwestia Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie panie pielęgniarki i panowie pielęgniarze mają zawarte kontrakty w ramach tzw. opieki długoterminowej. W niektórych sytuacjach rzeczywiście odmawia im się takich kontraktów. To jest dla nas kłopot. Nieustannie negocjujemy w tej kwestii i z Narodowym Funduszem Zdrowia, i z ministrem zdrowia, szczególnie jeśli chodzi o te panie pielęgniarki, które zwolniły się z pracy, założyły własną działalność i zostały, przepraszam za kolokwializm, na lodzie. Chcielibyśmy, żeby szczególnie dla nich znalazły się dodatkowe środki na zakontraktowanie, bo chodzi tu o bezpieczeństwo mieszkańców domów pomocy społecznej.
(…)
Czy jest dostatecznie dużo domów dla osób z zaburzeniami psychicznymi? Oczywiście, że nie. Są to domy, które najbardziej potrzebują określonego wsparcia, chociażby dlatego, że jest tam też kłopot z medycznego punktu widzenia, że są tam osoby dojeżdżające. Jest to też przedmiotem naszych dyskusji i ustaleń z ministrem zdrowia oraz z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oczywiście nikt nie zabroni dyrektorowi zatrudniania pielęgniarek. Tak więc dyrektorzy zatrudniają w dalszym ciągu pielęgniarki w domach pomocy społecznej. Natomiast zdanie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej jest w tym zakresie jednoznaczne. Jest to bowiem jakby podwójne obciążanie samego zainteresowanego, który odprowadza składki zdrowotne na Narodowy Fundusz Zdrowia, więc powinien z tego tytułu mieć już zapewnioną opiekę, a jednocześnie 70% świadczenia pobiera się mu z emerytury czy renty i przeznacza na przykład na zatrudnianie pielęgniarek.
Jest to zatem sfera, która wymaga niewątpliwie uporządkowania.

Ze stenogramu posiedzenia sejmu w dniu 6 stycznia 2009 roku opublikowanego na sejmowej stronie internetowej wybrał

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Poniżej prezentujemy informację w sprawie projektu ustawy, która ma uregulować kwestię opieki pielęgniarskiej w DPS. Tym projektem ustawy sejm się jeszcze nie zajmował.

23 listopada 2009 roku – Zobacz poselski projekt ustawy (wraz z uzasadnieniem), która wprowadza do ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (art. 32 da) nową kategorię zakładu: ’zespół opieki długoterminowej w domu pomocy społecznej’ złożony z pracujących tam pielęgniarek i rehabilitantów.

Chcesz otrzymywać bieżące informacje dotyczące problematyki wykonywania zawodu pielęgniarki w domach pomocy społecznej?Zapisz się tutaj.  

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7791 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Ministerstwo przeniosło pielęgniarki z licencjatem do innej grupy na wniosek izby i związku.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy fragment interpelacji do ministra zdrowia w sprawie realizacji Polityki Wieloletniej Państwa na Rzecz…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 90 PLN/godz. Wymagana specjalizacja i studia.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Klinika, która oferuje zabiegi z zakresu: ortopedii, chirurgii plastycznej, laryngologii poszukuje do pracy pielęgniarki anestezjologicznej. Praca na część…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki - minister dookreśli kompetencje z uwzględnieniem poziomu wykształcenia.

2 min czytania
Ministerstwo prowadzi prace mające na celu dookreślenie kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych Dnia 14 kwietnia 2023 r. Posłowie RP – Marcelina Zawisza,…
Komentarze