Pielęgniarka: jak ja się cieszę. Z cudzej krzywdy nie warto.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Pielęgniarka: jak ja się cieszę. Z cudzej krzywdy nie warto.

Kominy płacowe w siatce płac pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2023 roku ulegną znacznemu zwiększeniu

W dniu dzisiejszym w artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informowaliśmy o kominach płacowych, które ulegną znacznemu zwiększeniu po 1 lipca 2023 roku, pomiędzy grupami siatki płac personelu pielęgniarskiego. Szczegóły w artykule pt. Pielęgniarka z grupy 6 zarobi 3,7 tys. PLN mniej. Miesięcznie.

Przypomnijmy, że obecne kominy płacowe pomiędzy personelem pielęgniarskim zaszeregowanym w grupie 2 oraz szóstej siatki płac wzrosną od 1 lipca 2023 roku do poziomu 3 770 PLN. Pomiędzy osobami o takim samym zakresie obowiązków oraz uprawnień czyli o takich samych kompetencjach zawodowych.

Co na to jedna z czytelniczek pielegniarki.info.pl? Cytujemy komentarz…

„A się cieszę i to bardzo. Skorzystałam z szansy i mogę powiedzieć, że to moje 11 lat edukacji w zawodzie i stos papierków po różnych kursach, w końcu owocuje.

W każdym zawodzie, jest tak, że jeśli jest możliwość kształcenia, to wiadomym jest, że się na tym zyska finansowo. U nas trwało to bardzo długo, ale się doczekałam. Każdy miał równe szanse na podnoszenie kwalifikacji ( wiem wiem bardzo bolą niektórych takie słowa). Nie było łatwo ale prawda jest taka że nie ma rzeczy niemożliwych.

Ja,

– zamiast poświęcać czas nastoletniej córce – biegałam na wykłady

– zamiast iść po nocce spać – biegłam na praktyki

– po półtorarocznej przerwie na chorowanie – robiłam kursy

– po 10 latach poszłam na mgr

– i na nowo, zamiast siedzieć z wnukiem – leciałam na wykłady

– zamiast położyć się po nocce – jak nie leciałam na praktyki- siedziałam z wnusiem

– mam jeszcze męża „zaniedbanego” przeze mnie – ale dawaliśmy i dajemy radę.

Nigdy nie miałam urlopu szkoleniowego, bo takiego w moim szpitalu nie ma. Był to mój prywatny czas.

Mam też w swoim gronie dużo koleżanek, które również przeszły taką drogę, a niektóre nawet dłuższą, bo zaczynały od „zrobienia” matury.

Nasz dyrektor płaci według rozporządzenia, więc coraz więcej osób kształci się dalej bo jest to szansa na lepszy zarobek.

Ale mam też w swoim gronie takie koleżanki, które twierdzą, że trzeba być po*ebanym, żeby na stare lata uczyć się i jeszcze za to płacić.

Jak ja KOCHAM siebie za to, że byłam tak PO*EBANA”.

Zachowano oryginalną treść komentarza.

Powyższy komentarz niestety odzwierciedla część opinii pielęgniarek i położnych z grupy 2. Budowanie swojego „szczęścia” na krzywdzie innych nie jest specjalnie „poprawne politycznie”. Dla autorki powyższego komentarza nie jest ważne, że wykonuje takie same czynności jak pielęgniarki zaszeregowane w grupie 6. Autorka komentarza napisała: „robiłam kursy”. Właśnie wiele pielęgniarek i położnych „robiło kursy”, po których mają takie same uprawnienia zawodowe jak pielęgniarki z grupy 2.

Przykłady: pielęgniarka anestezjologiczna oraz pielęgniarka systemu.

Redakcja Portalu opisała te zagadnienie w dwóch poniższych artykułach.

Autorka miałaby powody do radości, gdyby siatka płac personelu pielęgniarskiego byłaby sprawiedliwie skonstruowana. Tak nie jest. Dlatego radość budowana na krzywdzie innych i robienie wyrzutów poniżonym i dyskryminowanym pielęgniarkom jest co najmniej nietaktowne.

Pielęgniarka: Dość dzielenia! Wykonujemy taką samą pracę…

Czy jest jakaś alternatywa dla powyższej sytuacji. Tak nowelizacja ustawy w kierunku jednej grupy oraz jednego współczynnika pracy dla wszystkich pielęgniarek i położnych.

Natomiast projekt ustawy skierowany przez OZZPiP do sejmu mieni się taką alternatywą. Niestety to owieczka w wilczej skórze… Projekt ten nie likwiduje dyskryminacji płacowej pomiędzy grupami siatki płac. Ustala kominy płacowe na poziomie ponad 2 tys. PLN. Dlatego prawie 2,5 tys osób podpisało petycję do pani Krystyny Ptok.

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 119

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Jak szeregować pielęgniarki do grup w siatce płac.