Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko: pielęgniarki dostały znaczne podwyżki. I wylicza…

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko: pielęgniarki dostały znaczne podwyżki. I wylicza…

Była wiceminister zdrowia, pielęgniarka opowiada o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dużym zaciekawieniem i jednocześnie z ogromną życzliwością podchodzi do wypowiedzi pani Józefy Szczurek-Żelazko w sprawie wynagrodzeń w podmiotach leczniczych. Jest bowiem osobą, która jest autorem siatki płac. I zapewne może podzielić się wiedzą w przedmiotowym zagadnieniu, której nikt nie posiada.

Wypowiedziom pani poseł w sprawie płac pielęgniarek i położnych poświęciliśmy w ostatnich dniach kilka artykułów. Linki do nich zamieszczamy poniżej. Mamy nadzieję, że użytkownicy portalu z przyjemnością zaczerpną informacje w sprawie wynagrodzeń od kompetentnej osoby. Może nie są świadomi faktów… A właśnie pani poseł apeluje w swoich wypowiedziach medialnych, że „trzeba uświadomić fakty”.

Posłanka o skali podwyżek dla pielęgniarek

Oddajmy zatem głos pani Józefie Szczurek-Żelazko, która była gościem Radia Kraków w dniu 5 lutego 2023 roku.

Trzeba uświadomić fakty. Pielęgniarki i inni pracownicy medyczni co roku od 2017 rok mają podwyższane systematycznie wynagrodzenia. Podwyżki są zależne od wartości średniego krajowego wynagrodzenia. To fakt.

Wszyscy mają podwyżki. W tym roku ta podwyżka u pielęgniarek ze średnim wykształceniem, po licencjacie bez specjalizacji to około 1500-1600 złotych brutto.

Tymi podwyżkami zostały objęte też panie z wyższymi kwalifikacjami, które mają magisterskie wykształcenie lub specjalizację. Tutaj kwota podwyżki to też około 1500 złotych. Grupa najwyższa, pielęgniarki z wyższym wykształceniem magisterskim i specjalizacją, miały mieć prawie 2000 złotych podwyżki wynagrodzenia zasadniczego.

Posłanka: pielęgniarki mają dodatki sięgające 40-50% wynagrodzenia zasadniczego

Podkreślam to wynagrodzenie zasadnicze, ponieważ pielęgniarki pracując w szpitalach w systemie zmianowym, w święta mają ustawowo przewidziane dodatki. Te dodatki średnio powodują wzrost wynagrodzenia o 40-50%. Mówimy o takiej skali podwyżek.

Problem jest w Małopolsce i części szpitali podkarpackiego i świętokrzyskiego, kiedy nie wszystkie pielęgniarki z wyższym wykształceniem magisterskim i specjalizacją – nie jest to wielka grupa – nie zostały zakwalifikowane do najwyższego poziomu, czyli kwoty 7300 złotych. Tu zaczął się problem.

To pierwszy fragment wypowiedzi pani posłanki, jako gość Radia Kraków.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Opinia publiczna po takim przekazie pani posłanki ma jedno zasadnicze pytanie: czego te pielęgniarki jeszcze chcą?

I właśnie taki był cel wypowiedzi pani poseł. Z audycji radiowej ma zostać w pamięci słuchaczy jedno: pielęgniarki dobrze zarabiają. Jakaś ich część protestuje. I tutaj pani była wiceminister szybko uspokaja słuchaczy: „nie jest to wielka grupa”.

Słuchacz wyciąga wniosek: jakieś pielęgniarki protestują (w trzech województwach) ale reszta jest zapewne zadowolona ze znacznych podwyżek (w pozostałych 13 województwach!). I dlatego nie protestują. Po co by to miały robić jak dostały 1 500 a nawet 2 000 PLN podwyżki wynagrodzenia zasadniczego. A jeszcze od wynagrodzenia zasadniczego dostają pielęgniarki 40-50% pochodnych. Słuchacz liczy… czyli pielęgniarki dostały od 2 250 do 3 000 PLN podwyżki. Jak w takiej sytuacji można protestować? I znów słuchacze wypowiedzą sakramentalne: „Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził”.

Pozamiatane…

Reasumując, pani posłanka wykonała dobrą propagandową robotę.

W jaki sposób pani posłanka odniosła się do kwestii protestujących pielęgniarek i położnych? O tym napiszemy w jutrzejszym artykule redakcyjnym w dniu 8 lutego 2023 roku o godz. 8.00

Osoby zainteresowane odpowiedzią na pytanie: dlaczego protestują pielęgniarki, o których wspomina nieśmiało posłanka Józefa Szczurek-Żelazko zapraszamy do lektury artykułów w dziale pt. Pielęgniarki mgr ze specjalizacją pozywają szpitale.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 24

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka o doświadczeniu zawodowym pielęgniarek w grupie 2 i 6 siatki płac.