Pielęgniarka może zarabiać więcej niż lekarz. Czy to jest sprawiedliwe?

1 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka może zarabiać więcej niż lekarz. Czy to jest sprawiedliwe?

Dyrektor o wynagrodzeniach pielęgniarek względem lekarzy

Pracownikom naszego szpitala już zostały przyznane wyższe pensje, jednak na przewidzianym przez przepisy minimalnym poziomie. Trzeba było utrzymać w ryzach budżet szpitala – mówi doktor Julian Wróbel, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przysusze.

Dyrektor podkreśla, że nowa ustawa o wynagrodzeniach budzi spore kontrowersje w całym środowisku medycznym. Przykładowo, pielęgniarka lub położna po studiach wyższych, z tytułem magistra i specjalizacją, po uwzględnieniu wszystkich dodatków, może zarabiać więcej niż lekarz bez specjalizacji, który kieruje procesem leczenia.

Różnica ta, w skrajnym przypadku wynosi około 600 złotych na korzyść pielęgniarki. Rodzą się pytania, czy taryfy wynagrodzeń zostały sprawiedliwie ułożone – dodaje dyrektor.

Pielęgniarka z ogromną wiedzą medyczną z wynagrodzeniem niższym niż adeptka zawodu

Innym przykładem są pielęgniarki z wieloletnim stażem, ale średnim wykształceniem, uzyskanym w dawnych liceach pielęgniarskich. Siostry te mają duże doświadczenie zawodowe i dla każdej placówki są prawdziwym skarbem. Często te pielęgniarki uczą zawodu młode adeptki, które przychodzą świeżo po studiach.

Jednak, w myśl zapisów ustawy, pielęgniarka z tytułem magistra ma zarabiać więcej niż ta, która jest tylko po liceum – choć ma jednak większą wiedzę medyczną. Te różnice budzą uzasadnioną frustrację starszych przedstawicielek profesji.

Powyższy tekst jest fragmentem artykułu autorstwa redaktora Antoniego Sokołowskiego, z dnia 26 sierpnia 2022 roku, pt. Szpital w Przysusze wypłaca ustawowe podwyżki dla pracowników, ale czeka na aneksy umów z NFZ.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: echodnia.eu

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.1 / 5. Ilość głosów: 33

Bądź pierwszym, który oceni wpis

472 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki w liczbach.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Wzrasta liczba pielęgniarek specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego.

1 min czytania
Ponad 193 tys. pielęgniarek specjalistek czynnych zawodowo Według danych prezentowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku ponad 193 tys. pielęgniarek i…
Aktualności

Jak dbać o skórę problematyczną z niedoskonałościami?

2 min czytania
Wiele osób ma kompleksy z powodu stanu swojej skóry. Naprawdę jest niewiele kobiet czy mężczyzn, którzy mogą pochwalić się piękną i zdrowo…
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek: dysproporcje płacowe w ustawie deprecjonują. Naszego autorstwa nie!