Pielęgniarka o skutkach pracy w zawodzie.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-line
Pielęgniarka o skutkach pracy w zawodzie.

Z redakcyjnej korespondencji

W jednym z wydań Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych przytaczamy wypowiedź pielęgniarki, zamieszczoną na Facebook’owym fanpage’u Portalu. Sprawa dotyczy refleksji pielęgniarki po kilkunastu latach pracy w zawodzie, a także traktowania personelu pielęgniarskiego przez pacjentów.

Poniżej cytujemy fragment korespondencji pielęgniarki.

“Poświęciłam swoje zdrowie, urodę, wolny czas…”

Jestem pielęgniarką. Zaczęłam pracę z powołania z wielką empatią. Teraz tę pracę wykonuję ze smutkiem i momentami w depresji. Chcąc nie chcąc, złe emocje i stres w pracy wyładowuję na bliskich po pracy.

Zaczynamy pracę młodzi, piękni i zdrowi. Poświęciłam swoje zdrowie, urodę, wolny czas, weekendy, święta dla pracy. Teraz, po 11 latach pracy w zawodzie, po nieprzespanych nocnych zmianach, zmieniłam się nie do poznania.

Nieregularny tryb życia, zarwane noce, próby odsypiania za dnia. Problem z tyciem, choroby, np. zaburzenie rytmu serca, astma, refluks – przez jedzenie w pośpiechu. Rozdrażnienie, haluksy na stopach w wieku 31 lat, poważne problemy z kręgosłupem oraz stawami. Alergie skórne przez ciągłe rozpuszczanie leków i kontakt z dezynfekcją, a także wdychanie jej. Nie mówiąc już o ekspozycjach i zakłuciach przy podawaniu leków chorym niespokojnym, z wieloma chorobami – również HIV, HCV. Praca z pacjentami izolowanymi z powodu zakażenia bakteriami przenoszonymi drogą oddechową i kontaktową.

To ja obrywam za nieprawidłowości w wykonywaniu pracy sprzątaczki, sekretarki, lekarza. Jestem workiem treningowym dla wszystkich, także dla pacjentów. Pielęgniarka z magisterką, kursami oraz specjalizacjami.

Wynagrodzenie zasadnicze – 4500, na rękę – 3200. Pracuję na jednym odcinku, opiekując się ok. 15 chorymi; wszystkie sale monitorowane – intensywna opieka neurologiczna – większość to pacjenci leżący. Opiekuję się sama lub z drugą koleżanką, ewentualnie również biegam od jednego odcinka na drugi, wtedy opiekuję się 15+15 chorymi. Na pełnym biegu.

Określają nas: stara, gruba, wredna pielęgniara

Powoli zaczęłam rozumieć, dlaczego po tym wszystkim stajemy się takie, czyli schorowane i sfrustrowane z niemocy, że chcemy zrobić tak wiele, a możemy sami na dyżurze tak niewiele i kosztem wszystkiego… Później mówią o nas: “stara, gruba, wredna pielęgniara”.

Całość wypowiedzi pielęgniarki, przeczytasz w Gazecie, w artykule na stronie 5. Kliknij w link poniżej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 100

Bądź pierwszym, który oceni wpis

420 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prawie 500 komentarzy pielęgniarek wywołała wypowiedź posła.

2 min czytania
Poseł o różnicach między pielęgniarkami Na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wypowiedź posła Artura Łąckiego, który uważa, że podczas swojej…
Aktualności

Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

1 min czytania
Ankiety na pielegniarki.info.pl Jakiś czas temu opublikowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł z prośbą pielęgniarki o udział w badaniu, którego wyniki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka powinna czuć, że jeśli lepiej pracuje, to lepiej zarabia.

4 min czytania
O sprawach pielęgniarek dyskusja w radiowym studio Witam słuchaczy tej audycji, audycji „Jest sprawa” i dziś mamy dwa tematy w programie. Pierwszy…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Mgr ratownictwa – zrównać nasze płace z pielęgniarkami z tytułem magistra i specjalisty.