Pielęgniarka: Od 17 lat pracuję za granicą…

1 min czytania
AktualnościPraca za granicą
Pielęgniarka: Od 17 lat pracuję za granicą…

Pielęgniarka o pracy za granicą

Na temat pracy za granicą wypowiada się wiele pielęgniarek i położnych. Poniżej wypowiedź pielęgniarki Pani Jowity, która pracuje w Austrii i zwraca uwagę, że problem braku pielęgniarek dotyczy nie tylko Polski.

Pracuję od 17 lat w Austrii, mało mam czasu na zajęcia poza pracą. Praca jest ciężka, jak wszędzie, klienci bardzo wymagający. Aktualnie dużo koleżanek odchodzi z zawodu zwłaszcza te młode, nie chcą tak pracować. Polityka prozdrowotna nie pomaga, nie zarabia się tu jakoś szczególnie dużo zwłaszcza, że koszty utrzymania są bardzo wysokie. Politycy obiecują i obiecują… i tyle . Tak samo, jak w Polsce przed 20 – laty kiedy jeszcze strajkowałam w Warszawie. Wszędzie to samo. Wydaje mi się, ze jest ogromna potrzeba zrewidowania podejścia do zawodu, motywacji jego wyboru, ale przede wszystkim jakkolwiek to nie brzmi politycy muszą wreszcie zrozumieć, że pielęgniarstwo jest głównym filarem służby zdrowia, bo póki co to nigdzie nie jesteśmy traktowane zbyt poważnie. Może to wynika z faktu, że zawód jest jednak „sfeminizowany„. Wszystkim koleżankom życzę dużo siły i pomimo wszystko znajdowania osobistych zwycięstw w codziennej pracy z chorym człowiekiem.

pielęgniarka jowita

Brak pielęgniarek w wielu krajach

W odpowiedzi na komentarz Pani Jowity pojawiła się także opinia o pracy w Belgii pielęgniarki Pani Lucyny. Poniżej przedstawiamy wypowiedź.

W Belgii wiele pielęgniarek ma wypalenie zawodowe, sama tego doświadczyłam. Tu bardzo popularne są tzw. dzielone zmiany, czyli pracujesz kilka godzin rano i kilka godzin popołudniu/wieczorem. Wykańczające okropnie. Plus brak personelu i ciągłe dodatkowe dyżury. Więc nie tylko w Polsce tylko praca i praca i wypalenie. Tak pisze dla nabrania dystansu.

pielęgniarka lucyna

Przeczytaj także artykuł pt. Polskie pielęgniarki o pracy za granicą: pieniądze to nie wszystko., gdzie znajdziesz więcej informacji o pracy polskich pielęgniarek za granicą.

źródło: pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 11

Bądź pierwszym, który oceni wpis

388 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka pyta OZZPiP - gdzie doceniono moje 35-letnie doświadczenie zawodowe.

3 min czytania
Pielęgniarki i położne pytają przewodniczącą Krystynę Ptok Związek pielęgniarek przesłał do Sejmu własny projekt ustawy o wynagrodzeniach. Jaka jest różnica pomiędzy projektem…
Aktualności

Kosmetyczne i niekosmetyczne sposoby na wypadanie włosów - jak je wzmacniać od środka?

2 min czytania
Wypadanie włosów jest naturalne i związane z cyklem życia włosa. Przeciętny cykl życia włosa trwa od 2 do 6 lat i po…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Grupy płacowe pielęgniarek od 1 lipca 2023. Sprawdź współczynniki pracy.

4 min czytania
Minister zdrowia dzieli pielęgniarki na grupy. Związek OZZPiP tak samo… Ministerstwo zdrowia poprzez posłankę panią Józefę Szczurek-Żelazko poinformowało już w lutym 2023…
Komentarze
×
AktualnościDodatki pielęgniarekOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka uzyskała 23 tys. odszkodowania. Za odmowę wypłaty dodatku COVID.