Pielęgniarka oddziałowa zarabia mniej niż podwładni.

4 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka oddziałowa zarabia mniej niż podwładni.

Najnowsza siatka płac w ochronie zdrowia, która ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku

Minister zdrowia na konferencji prasowej w dniu 5 listopada informował z nieukrywaną satysfakcją o rezultatach porozumienia, które zostało zawarte w Zespole Trójstronnym ds. Ochrony Zdrowia.

W swojej wypowiedzi minister Adam Niedzielski zaakcentował szczególnie wzrost wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych, który ma nastąpić z dniem 1 lipca 2022 roku. Cytujemy:

Od lipca, lekarz będzie zarabiał o 1800 zł więcej, to minimalne wynagrodzenie zwiększy się z 6,700 na 8000. Przypominam, że jest to minimalne wynagrodzenie, do którego po pierwsze są doliczane różne dodatki i inne kwestie chociażby stażowe czy za dyżury, ale to jest wynagrodzenie, które dotyczy tylko pewnej grupy bo na ogół średnie wynagrodzenie u lekarza jest zdecydowanie wyższe od tego poziomu, już w tej chwili ona jest rzędów 16 000 zł.

Jeżeli chodzi o pielęgniarki, wykonaliśmy taki ruch, że pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane zgodnie z prośbą czy wnioskiem ze strony społecznej, do grupy z wyższym wykształceniem, więc te osoby będą miały podwyżkę rzędu 1500 zł od 1 lipca z poziomu 3700 do poziomu 5300.

minister zdrowia Adam Niedzielski – 5 listopada 2021 roku

Inna grupa, o której chciałem wspomnieć to są: fizjoterapeuci, diagności, psycholodzy. Tutaj wzrost wynagrodzenia wyniesie 1400 zł, podkreślam jeszcze raz, minimalnego wynagrodzenia, z poziomu 4 200 do poziomu 5 600. Warto powiedzieć przy tej okazji, że to co dzisiaj sobie uzgodniliśmy we wspólnym stanowisku to jest tak naprawdę drugi krok, który jest wykonywany na ścieżce podwyższania wynagrodzeń z sektora medycznego.

Więcej informacji w sprawie nowej siatki płac pielęgniarek i położnych, o której mówił powyżej minister publikujemy w licznych artykułach w linku poniżej.

Siatka płac pielęgniarek i położnych w kontekście zarządzania personelem pielęgniarskim

Tabela zaszeregowania pielęgniarek i położnych została skonstruowana w oparciu o kryterium wykształcenia, które jest wymagane na konkretnym stanowisku pracy. Według ministerstwa, przedmiotowa tabela nie jest siatką płac. Tabela określa tylko minimalne wynagrodzenia zasadnicze. Natomiast za politykę wynagrodzeń w podmiocie leczniczym odpowiedzialny jest kierownik, dyrektor, prezes. Takie jest stanowisko ministra zdrowia w powyższym przedmiocie.

Przyjęcie przez dyrektora np. szpitala, zasad określonych w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, skutkuje chaosem w polityce płacowej pielęgniarek i położnych.

Pielęgniarki oddziałowe kontaktujące się z redakcją Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnoszą następującą kwestię. Jak racjonalnie zarządzać personelem pielęgniarskim, kiedy osoby wykonujące te same czynności, są wynagradzane w taki sposób, że różnice w ich wynagrodzeniach zasadniczych sięgają 1700 PLN? Natomiast z pochodnymi od podstawy osiągają nawet 2,5 tys. PLN.

W jaki sposób, w obecnym systemie wynagrodzeń, motywować podległych sobie pracowników do podnoszenia jakości wykonywanych świadczeń zdrowotnych? Jak przeciwdziałać konfliktom w grupie pielęgniarskiej. Jak motywować do pracy pielęgniarki z długoletnim stażem pracy w zawodzie, kiedy osoby wchodzące do zawodu mają wyższe płace? W jaki sposób zarządzać personelem pielęgniarskim, który ma uzasadnione poczucie odarcia z godności zawodowej?

Redakcja pielegniarki.info.pl

W jaki sposób efektywnie zarządzać podległym personelem, kiedy pensja zasadnicza pielęgniarki jest porównywalna z pensją sekretarki medycznej oraz opiekuna medycznego?

Siatka płac pielęgniarek i położnych w kontekście wynagrodzenia pielęgniarki oddziałowej

Do listy powyższych problemów dochodzi jeszcze jeden. W jaki sposób motywować pielęgniarkę oddziałową, której wynagrodzenie jest niższe niż personelu, którym zarządza.

Poniżej zacytuję fragment artykuł dr. hab. n. med. Szczepana Cofty z Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodniczącego Unii Szpitali Klinicznych, lekarza naczelnego Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu i byłego dyrektora Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Pielęgniarka bez wyższego wykształcenia będąca oddziałową – mimo np. trzydziestoletniej pracy – zarabia o mniej więcej 2 tys. zł podstawy brutto mniej niż jej młoda koleżanka z wykształceniem wyższym.

Autor powyżej cytowanego artykułu dodaje:

Wprowadzona zmiana siatki płac (lipiec 2021) spowodowała chaos w szpitalach. Taka sama minimalna podstawa dla sekretarek medycznych, rejestratorek medycznych jak dla pielęgniarek ze średnim wykształceniem i techników wydaje się patologią.

źródło: artykuł w Biuletynie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej 10/2021.

Trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt omawianego zagadnienia. W podmiocie leczniczym mającym 5 oddziałów szpitalnych, wynagrodzenie pielęgniarek oddziałowych może być bardzo zróżnicowane. Spowodowane jest to zapisami w siatce płac, która warunkuje wysokość wynagrodzenia posiadaniem tytułu: magistra, licencjata, specjalisty, pielęgniarki dyplomowanej. Dochodzi do absurdalnego zróżnicowania płac pielęgniarek i położnych oddziałowych, pracujących w jednym podmiocie leczniczym.

W powyższym kontekście bulwersuje całkowita swoboda w zakresie uznania przez dyrektora szpitala np. wykształcenia wyższego innego niż pielęgniarstwo lub położnictwo, pielęgniarce lub położnej oddziałowej.

O tym aspekcie szerzej piszemy w artykule w linku poniżej.

Zapraszamy pielęgniarki oraz położne oddziałowe do wyrażenia swoich opinii w poruszanym powyżej zakresie. Państwa opinie opublikujemy na portalu, zachowując anonimowość autorów korespondencji. Uwagi prosimy przesyłać na skrzynkę: [email protected]

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 69

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
AktualnościBrak pielęgniarek

Tyle pielęgniarek odeszło z zawodu w 2020 roku.