Pielęgniarka pracująca ponad 30 lat pokazała zdjęcie paska wypłaty.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka pracująca ponad 30 lat pokazała zdjęcie paska wypłaty.

Wynagrodzenia pielęgniarek na żenującym poziomie

Na jednym z posiedzeń sejmu poseł Gabriela Masłowska stwierdziła:

Faktem jest, że w domach pomocy społecznej, w ośrodkach pomocy społecznej, w całej pomocy społecznej te wynagrodzenia są rzeczywiście bardzo niskie, budzą słuszne zaniepokojenie pracowników. Jeśli chodzi o pielęgniarki, wyraźnie widać spadek zatrudnienia pielęgniarek. Jeszcze niedawno było ponad 8 tys. pielęgniarek w domach pomocy społecznej, w tej chwili jest około 5,5 tys. pielęgniarek.

źródło: sejm.gov.pl

Dlaczego tak się dzieje? Diagnoza nie wymaga skomplikowanej analizy.

Po pierwsze: pielęgniarki w DPS nie obejmuje ustawa o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Dlaczego? Domy pomocy społecznej nie są podmiotami leczniczymi.

Wynagrodzenia pielęgniarek wykonujących praktykę zawodową w domach pomocy społecznej regulują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zgodnie z nowelizacją tego rozporządzenia z dnia 25 października bieżącego roku, od stycznia 2022 roku najniższe wynagrodzenia w grupie pielęgniarek mają się kształtować następująco, w poszczególnych grupach zaszeregowania siatki płac:

XII (pielęgniarki) – 2700 zł,

XIII (starsze Pielęgniarki) – 2750 zł,

XIV (kierujący zespołem pielęgniarek) – 2800 zł.

Warto w tym miejscu nadmienić, że w powyższym przypadku płace pielęgniarek są bardzo spłaszczone. Różnice w wynagrodzeniu zasadniczym nie sięgają 2 tys. złotych, jak to ma miejsce w załączniku nr 1 – nowa siatka płac – w ustawie o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Także, nie dzielono pielęgniarek według posiadanego wykształcenia.

Po drugie: pielęgniarki w DPS nie obejmowały dodatki brutto brutto, które były wypłacane na podstawie porozumień związku pielęgniarek z ministrem zdrowia. Takie niekorzystne porozumienia podpisywał związek.

Po trzecie: dodatki za pracę w porze nocnej, w niedzielę oraz w święta są wypłacane na zasadach kodeksowych, które są mniej korzystne niż określone w ustawie o podmiotach leczniczych.

Pałace pielęgniarek żenująco niskie. Warunki pracy bardzo ciężkie

Za zobrazowanie powyższego zagadnienia niech posłuży fragment interpelacji radnego miasta Poznania z maja 2018 roku.

My – pielęgniarki pracujące w DPS przy ul. Ugory 18/20 w Poznaniu – oświadczamy, że nie wyrażamy zgody na zmiany, jakie mają zostać wprowadzone. Nie wyrażamy zgody, aby dyżur z opieką nad 135 pensjonariuszami pełniła 1 pielęgniarka. Nie wyrażamy zgody, aby odpowiedzialność za życie, zdrowie i komfort 135 osób rozmieszczonych w 2 budynkach, na 3 oddziałach spadła na 1 pielęgniarkę. Jest fizycznie niemożliwe, abyśmy w takich warunkach mogły w pełni i prawidłowo wykonywać swoje obowiązki.

źródło: interpelacji radnego miasta Poznania

Pielęgniarka Domu Pomocy Społecznej pokazuje pasek wypłaty

Przedstawione powyżej aspekty dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek w DPS powodują, że zatrudnione tam pielęgniarki mają znacznie mniejsze wynagrodzenia zasadnicze, niż wynikające z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Poniżej za zgodą pielęgniarki pracującej w Domu Pomocy Społecznej upubliczniamy pasek wypłaty. Pielęgniarka posiada ponad 30-letni staż pracy w zawodzie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 166

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościSzczepienia pielęgniarek

Niezaszczepione pielęgniarki, a odpowiedzialność zawodowa.