Pielęgniarka specjalistka, a absurdy siatki płac.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineNowa siatka płac
Pielęgniarka specjalistka, a absurdy siatki płac.

Siatka płac pełna absurdów

Ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji siatki płac w podmiotach leczniczych. W majowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych przeanalizowaliśmy, w jaki sposób minister zdrowia wycenił tytuł specjalisty, który został uzyskany przez pielęgniarkę lub położną.

Poniżej przedstawiamy fragment artykułu z bieżącego numeru Gazety.

W siatce płac minister zdrowia podzielił pielęgniarki i położne na trzy grupy:

• Magister pielęgniarstwa ze specjalizacją;
• Magister pielęgniarstwa, licencjat pielęgniarstwa ze specjalizacją oraz pielęgniarka ze średnim wykształceniem ze specjalizacją;
• Pielęgniarka ze średnim wykształceniem lub z tytułem licencjata bez specjalizacji.

Sprawdzamy, jaki wzrost wynagrodzenia zasadniczego uzyska pielęgniarka lub położna, która ukończyła specjalizację. Te wzrosty wynikają z projektu autorstwa ministra zdrowia.

W pierwszym przypadku, kiedy pielęgniarka lub położna ze średnim wykształceniem albo pielęgniarka lub położna z tytułem licencjata uzyska tytuł specjalisty – współczynnik wynagrodzenia zostanie podniesiony z 0,94 na 1,02.
Jaki będzie realny wymiar wzrostu wynagrodzenia zasadniczego? Z 5322,78 PLN do 5775,78 PLN.

Wobec powyższego uzyskanie tytułu specjalisty przez pielęgniarki z tej grupy minister zdrowia wycenił na 453 PLN.

W drugim przypadku, kiedy pielęgniarka lub położna z tytułem magistra pielęgniarstwa uzyska tytuł specjalisty – współczynnik wynagrodzenia zostanie podniesiony z 1,02 na 1,29.
Jaki będzie realny wymiar wzrostu wynagrodzenia zasadniczego? Z 5775,78 PLN do 7304,66 PLN.

Wobec powyższego uzyskanie tytułu specjalisty przez pielęgniarki z tytułem magistra minister zdrowia wycenił na 1528 PLN.

Podsumujmy – w jednym przypadku uzyskanie tytułu specjalisty przez pielęgniarkę minister zdrowia wycenia na 453 PLN, w drugim na 1528 PLN.

Sprawdź, jaki wzrost wynagrodzenia zasadniczego dla pielęgniarki za uzyskanie tytułu specjalisty – wariant związku pielęgniarek.

Tematy majowego wydania Gazety Pielęgniarek

Poniżej sygnalizujemy pozostałe tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarki same dzielą się na lepsze i gorsze

W pierwszych zdaniach pisze Pani: “Przestańcie się pastwić nad wykształconym personelem pielęgniarskim”. Wobec powyższego należy ze smutkiem stwierdzić, że dla Pani pielęgniarka absolwentka LM jest niewykształconym personelem pielęgniarskim. Dlaczego dzieli Pani pielęgniarki na lepsze i gorsze?

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie banner-artykuly-SKLEP-KOMPLETY-MEDYCZNE-2022.jpg

Minister żongluje tabelą zaszeregowania

Trzeba mieć głębokie pokłady radosnej twórczości urzędniczej aby z opisanej sytuacji wnioskować, że do grupy, która dotychczas obejmuje pracowników wykonujących zawód medyczny, wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia przypisano pielęgniarki ze średnim wynagrodzeniem.

Głos izby i związku w senackiej komisji

Pandemia, starzenie się społeczeństwa i kadr medycznych oraz wojna na Ukrainie sprawiają, że największym wyzwaniem dla naszego systemu ochrony zdrowia jest zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego.

Duma pielęgniarek absolwentek LM i SM

10 kwietnia 2022 r. opublikowaliśmy na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z zapytaniem, jak pielęgniarki wspominają dawne czasy z okresu liceum medycznego. Post, jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. Pojawiło się bardzo dużo komentarzy, które prezentujemy.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie banner-artykuly-PIELEGNIARKI-Z-UKRAINY-2.jpg

Odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych

Wśród wielu modeli odzieży medycznej dostępnej w Sklepie Pielęgniarek i Położnych są między innymi bluzy medyczne. Cieszą się one zdecydowanie bardzo dużą popularnością. Można je z łatwością łączyć z wieloma modelami spodni medycznych, czy spódniczek, tworząc przepiękne komplety medyczne.

Czytaj więcej w bezpłatnym e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 17

Bądź pierwszym, który oceni wpis

365 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Stanowisko pielęgniarki, a przypisanie do grupy w siatce płac.