Pielęgniarka – w moim szpitalu zakresy obowiązków zostały podzielone na: podstawowe oraz dodatkowe.

3 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarka – w moim szpitalu zakresy obowiązków zostały podzielone na: podstawowe oraz dodatkowe.

Pielęgniarka o podziale pielęgniarek, w jednym ze szpitali, ze względu na zakresy obowiązków…

W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

pt. Pielęgniarki – za jaką specjalizację płacić na danym oddziale? przedstawiliśmy sytuację w zakresie zapowiedzi zmian w zakresie uznawania tytułu specjalisty na poszczególnych oddziałach szpitalnych. Przyczynkiem do podjęcia powyższej problematyki przez redakcję pielęgniarki.info.pl stała się wypowiedź wiceministra resortu zdrowia Marka Kos: „z całą pewnością, jak dla mnie, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego nie powinien mieć uznanych kwalifikacji na oddziale dziecięcym”. Więcej informacji w powyższym zakresie zamieszczamy w przedmiotowym artykule. Warto ten artykuł przeczytać!

Opinia pana wiceministra wywołała sporo komentarzy w środowisku pielęgniarskim. Poniżej przedstawiamy jeden z wątków z dyskusji, która odbyła się pod postem informującym o zamierzeniach ministerstwa zdrowia. Pod artykułem zamieszczamy sondę…

Zatem oddajmy głos czytelniczce portalu pielęgniarki.info.pl:

Według pani są to „teoretyczne podziały tworzone na siłę”. Według mnie to właściwe wykorzystanie kadry pielęgniarskiej z wyższym wykształceniem i przykład dobrych praktyk w zarządzaniu. Może dla pani to „przerost formy nad treścią”, dla personelu naszego szpitala to możliwość rozwoju zawodowego, poszerzania wiedzy, integracji zespołu i spojrzenia na wykonywanie zawodu z innej perspektywy.

Proszę się nie martwić opieką nad naszymi pacjentami. Dobra organizacja i personel świadomy zagrożeń, które mogą mieć wpływ na czyjeś życie, potrafią zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentom jak i pracownikom. „Śmieszą panią próżne sformułowania jak zarządzanie ryzykiem”, dla nas to mniejsza liczba upadków, zakażeń, pomyłek itp. W każdym szpitalu zdarzenia o wysokim ryzyku wystąpienia powinny być monitorowane, aby likwidować lub minimalizować ich skutki w odniesieniu do pacjenta oraz personelu. Bardzo wątpię czy chciałaby pani powierzyć swoje zdrowie placówce, gdzie proces leczenia i opieki pielęgniarskiej jakoś się toczy, a na pomyłki i błędy nikt nie reaguje.

Zespół pielęgniarski jest filarem naszego szpitala, a dzięki nieustannemu rozwojowi, opieka pielęgniarska jest sprawowana w sposób bezpieczny i według aktualnej wiedzy medycznej.

Takie rozwiązanie zostało wdrożone w szpitalu w którym obecnie pracuję, zakresy obowiązków zostały podzielone na: podstawowe, oparte na uprawnieniach, które uzyskuje każda pielęgniarka otrzymująca prawo wykonywania zawodu oraz dodatkowe w zależności od ukończonych różnych form kształcenia podyplomowego.

Zakres podstawowy tzw. baza jest jednakowy dla wszystkich zatrudnionych pielęgniarek: naczelnej, oddziałowej, koordynującej, odcinkowej. Dodatkowe zakresy obowiązków obejmują uprawnienia uzyskane w toku kształcenia na studiach magisterskich oraz KIERUNKOWYCH specjalizacjach oraz obowiązki związane z pełnieniem funkcji kierowniczych.

W ten sposób ogromna większość personelu pielęgniarskiego ma różny, indywidualny zakres obowiązków.

Potencjał kadry posiadającej dodatkowe uprawnienia jest wykorzystywany w ramach prac powołanych zespołów eksperckich, które obecnie opracowują i tworzą system zarządzania jakością. Opracowują system wskaźników na podstawie których będziemy monitorować poziom opieki pielęgniarskiej. Prowadzą analizy zdarzeń niepożądanych i opracowują metody ich zapobiegania. Tworzą system zarządzania ryzykiem. Opracowują plany szkoleń dla personelu na podstawie wcześniejszej analizy potrzeb, podejmują współpracę w tym zakresie z OIPiP. Rozpoczynamy właśnie etap przygotowań do rozpoczęcia nowych projektów w postaci badań klinicznych z pielęgniarkami w roli głównych badaczy. Kolejne projekty, które mamy w planach, to badania naukowe w pielęgniarstwie, wdrożenie opieki opartej na diagnozie pielęgniarskiej i planie pielęgnowania. Podstawą tych wszystkich działań jest wspaniały zespół, któremu chce się chcieć.

Inna czytelniczka na powyższy komentarz zareagowała stwierdzeniem:

Teoretyczne podziały tworzone na siłę pod patologiczną siatkę płac.

Sztuka dla sztuki i przerost formy nad treścią. Śmieszą mnie też próżne sformułowania: zarządzanie ryzykiem, system wskaźników, na podstawie których będziemy monitorować poziom opieki itd itp… Pielęgniarka ma się zająć opieką nad pacjentem a nie tworzyć kolejne „monitoringi opieki, systemy systemów wskaźników i procedur”.

źródło: facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych

Zapraszamy do udziału w poniższej sondzie…

Czy tworzone obecnie podziały w zakresie obowiązków pielęgniarek, wynikają jednak z ucieczki przed zarzutem o nierówne traktowanie w zatrudnieniu?
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 27

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8268 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze
×
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Nowe skarpetki dla medyków w Sklepie Pielęgniarek i Położnych