Pielęgniarka – wszystkie pielęgniarki na konkretnym oddziale robią to samo.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka – wszystkie pielęgniarki na konkretnym oddziale robią to samo.

Zakres czynności pielęgniarek na konkretnym oddziale szpitalnym

W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zamieściła na fanpage pielegniarki.info.pl post, który był kontynuacją dyskusji wywołanej przez artykuł pt. Pielęgniarka – mam zarabiać 3,7 tys. PLN mniej, bo jestem niewykształcona, a robię to samo co wykształcone pielęgniarki.

Powyższy post prowadził do artykułu pt. Pielęgniarka – w moim szpitalu pielęgniarki z grupy 2 robią więcej.

Powyższe artykuły i posty wywołały liczne reakcje. Przytaczamy wybrane komentarze, odnoszące się do opinii, że pielęgniarki z grupy 2 „robią więcej”.

– To jakaś bajka. U nas wszyscy robią to samo. Starsze pielęgniarki czasami wiedzą więcej bo mają ogromne doświadczenie. Jak przyszłam do pracy to były pierwsze operacje na serce, 20 osób walczyło o zdrowie takiego pacjenta. Całe noce walki o życie, bo nie było jeszcze heparyny drobnocząsteczkowej. Całe życie przepracowałam na salach intensywnego nadzoru młodzi chętnie się od nas uczą. Nasze pokolenie przecierało szlaki nowoczesnej medycynie w każdej dziedzinie. W nagrodę za wysiłek odwagę będzie niższa emerytura. Brawo pomysłodawcy. A ta różnica w wynagrodzeniu jest niemoralna. Upodlenie i poniżenie i nie ma usprawiedliwienia.

– Czytając to co Pani napisała jest prawda. Bardzo ciężka praca powinna być odpowiednio wynagrodzona, a te izbach i w związkach robią to co robią. I w tym momencie cisną się słowa niecenzuralne.

– A ja robiłam to zaraz po szkole, bez uprawnień bez posiadania tytułu, a po przeszkoleniu przez starszą pielęgniarkę, też bez uprawnień i tytułu, miała tylko ogromne doświadczenie. Będę jej wdzięczna do końca mojej kariery zawodowej, bo to ona nauczyła mnie zawodu.

– Wszystkie pielęgniarki na konkretnym oddziale robią to samo.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Wniosek jest jeden. Nie może być zgody na różnicę w wynagrodzeniu osób wykonujących te same obowiązki oraz ponoszących taką samą odpowiedzialność zawodową czyli z takimi samymi uprawnieniami zawodowymi. Różnica od lipca br. w wysokości 3 700 PLN jest nie do zaakceptowania. Jak napisała jedna z pielęgniarek w wyżej cytowanym komentarzu: „różnica w wynagrodzeniu jest niemoralna, to upodlenie i poniżenie nie mające usprawiedliwienia”.

Skąd różnica 3 700 PLN? Wyjaśniamy w artykule pt. Pielęgniarka z grupy 6 zarobi 3,7 tys. PLN mniej. Miesięcznie.

Pytanie… Czy jest jakaś alternatywa dla powyższej sytuacji. Tak nowelizacja ustawy w kierunku jednej grupy oraz jednego współczynnika pracy dla wszystkich pielęgniarek i położnych.

Natomiast projekt ustawy skierowany przez OZZPiP do sejmu mieni się taką alternatywą. Niestety to owieczka w wilczej skórze… Projekt ten nie likwiduje dyskryminacji płacowej pomiędzy grupami siatki płac. Ustala kominy płacowe na poziomie ponad 2 tys. PLN. Dlatego prawie 3 tys. osób podpisało petycję do pani Krystyny Ptok.

Wszystkie pielęgniarki na konkretnym oddziale robią to samo dlatego dzielenie pielęgniarek na grupy jest niemoralne

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 29

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka - mam zarabiać 3,7 tys. PLN mniej, bo jestem niewykształcona, a robię to samo co wykształcone pielęgniarki.