Pielęgniarki – 1500 PLN podwyżki dla specjalistek i magistrów.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – 1500 PLN podwyżki dla specjalistek i magistrów.

Pielęgniarki specjalistki oraz z tytułem magistra w obowiązującej tabeli zaszeregowania

Obecnie pielęgniarka i położna z tytułem specjalisty lub tytułem magistra pielęgniarstwa jest zaszeregowana w siatce płac w grupie 8, która została opisana w poniższy sposób:

Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa.

Wniosek: w obecnej grupie 8 zaszeregowane są pielęgniarki i położne:

  1. z tytułem magistra pielęgniarstwa lub położnictwa,
  2. z tytułem licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa,
  3. z tytułem specjalisty.

Należy podkreślić, że w ustawie zapisano w tabeli zaszeregowania o kwalifikacjach wymaganych na danym stanowisku a nie o kwalifikacjach posiadanych przez pielęgniarkę i położną.

Stanowisko pielęgniarka specjalistka lub magister pielęgniarstwa przedmiotem różnych interpretacji

To rodzi pole do różnych interpretacji. W jednym szpitalu pielęgniarka posiadająca specjalizację, może spotkać się ze stanowiskiem pracodawcy, który uzna, że na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniona nie jest wymagany tytuł specjalisty – zostanie zaszeregowana do grupy 9. Natomiast pielęgniarka pracująca w innym szpitalu może zostać przez pracodawcę potraktowana w odmienny sposób – może zostać zaszeregowana do grupy 8. Tak samo dotyczy to pielęgniarek z tytułem magistra pielęgniarstwa.

Kolejną sprawą jest kwestia interpretacji zapisu: “lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia”. Ten zapis także sprzyja, dowolności interpretacyjnej, pracodawców.

Także sprawa techniczna, w zakresie zmiany grupy zaszeregowania nie została w ustawie unormowana. Mowa o sytuacji, kiedy pielęgniarka przedstawi pracodawcy dyplom specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dyplom ukończenia studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo.

Czy pracodawca ma obowiązek “natychmiast” przeszeregować pielęgniarkę do grupy 8. Czy nie jest związany terminem w zakresie dokonania przeszeregowania? Pozostawiona dowolność w powyższej sprawie pracodawcy jest nadużyciem wobec praw pracowniczych pielęgniarek i położnych.

Pielęgniarki specjalistki oraz z tytułem magistra w tabeli zaszeregowania po dniu 1 lipca 2022 roku

W projekcie siatki płac z dnia 5 listopada 2021 roku, zatwierdzonej podczas prac Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia, grupę w której zaszeregowano specjalistki, opisano w następujący sposób:

Pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją.

Wniosek: w nowej grupie 8 (ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku) zaszeregowano pielęgniarki i położne:

  1. z tytułem magistra,
  2. z tytułem licencjata i tytułem specjalisty (jednocześnie),
  3. pielęgniarki i położne ze średnim wykształceniem i tytułem specjalisty.

Obecna grupa 8 ma przypisany współczynnik pracy w wysokości – 0,81.

Natomiast współczynnik pracy przypisany grupie 8 w siatce płac, która ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku to 1,02.

Pielęgniarki specjalistki lub tytułem magistra pielęgniarstwa – od lipca najniższa podstawa to ponad 5,5 tys. PLN.

Wobec powyższego wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej z grupy 8 na dzień 1 lipca 2022 roku nie będzie mogło być niższe niż kwota – 5678,81 PLN.

Natomiast obecne wynagrodzenie zasadnicze przypisane grupie 8 wynosi 4185,65 PLN. Skutkiem powyższego zostanie podwyższone do kwoty – 5678,81 PLN. Czyli o 1493,16 PLN.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 161

Bądź pierwszym, który oceni wpis

365 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Izba pielęgniarek o realnych efektach. Naprawdę?