Pielęgniarki – 2024 rokiem lawiny wygranych procesów.

2 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – 2024 rokiem lawiny wygranych procesów.

Pielęgniarki masowo pozywają podmioty lecznicze

8 sierpnia 2022 roku w redakcyjnym artykule pt. Pielęgniarki – dwa warianty podwyżkowe – tak czy siak Sąd Pracy, Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych sygnalizował skutki zapisów ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych pracowników podmiotów leczniczych.

Można powiedzieć, że przewidywania redakcji w przedmiotowym zagadnieniu, w całości się sprawdziły i mają one odzwierciedlenie w obecnej sytuacji. Teraz mamy oto taką sytuację, że procesy sądowe narastają lawinowo. Niektóre z nich już doczekały się ścieżki odwoławczej w sądach okręgowych. Paradoksem jest fakt, że pielęgniarki i położne pozywają pracodawców za odmienne realizowanie ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych.

Na czym polega paradoks?

Jedne pielęgniarki skarżą szpitale dlatego, że ustaliły zasady podziału na grupy według siatki płac, która stanowi załącznik do ustawy o płacach w ochronie zdrowia. Taki sposób ustalenia zasad wynagrodzeń skutkuje zróżnicowaniem wynagrodzeń w wysokości prawie 3 tys. PLN z pochodnymi. Na samej podstawie około 2 tys. PLN.

W tym zakresie mamy już liczne wyroki sądowe. Pielęgniarki uzyskują odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Co ciekawe sądy wydają wyroki w oparciu o zasady zapisane w Kodeksie pracy oraz orzecznictwo sądowe Unii Europejskiej.

W największym skrócie linia orzeczeń w tym zakresie opiera się na poglądzie, że różnicowanie wynagrodzenia pracowników tylko na podstawie posiadanych kwalifikacji jest nierównym traktowaniem w zatrudnieniu. Wyższe wynagrodzenie pracownika powinno skutkować innym zakresem obowiązków oraz uprawnień a co za tym idzie większą odpowiedzialnością.

Natomiast pielęgniarki i położne znające realia wykonywania praktyki zawodowej zdają sobie sprawę, że osoby z tytułem magistra oraz specjalisty wykonują tę samą pracę, w zakresie tych samych obowiązków służbowych.

Szpitale, które odwołały się od wyroków sądów rejonowych, przyznającym pielęgniarkom LM oraz SM odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu złożyły apelację do sądów okręgowych. Sądy okręgowe te apelacje oddaliły, uznając je za bezzasadne.

Natomiast druga grupa pielęgniarek skarżą szpitale za to, że nie zostały im uznane kwalifikacje – tytuł magistra oraz tytuł specjalisty – w sposób określony ustawą o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych.

W przypadku kiedy dany sąd uzna roszczenia drugiej grupy pielęgniarek to pielęgniarki LM oraz SM wystąpią do sądu o odszkodowanie za nierówne zatrudnienie w zatrudnieniu.

Z powyższego wynika, że pielęgniarki i położne w 2024 roku ze swoimi pracodawcami spotykać się będą głównie na salach sądowych…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 63

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka - z izby dostałam ręczniki. Chyba na otarcie łez po 40 latach pracy.